Na Pomorzu powstanie fabryka morskich wież wiatrowych!

Na gdańskiej wyspie Ostrów powstanie fabryka morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. To również około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Dziś wbudowano kamień węgielny pod budowę zakładu.

Na Pomorzu zużycie energii elektrycznej jest większe niż moc jej wytwarzania.

Około 70 proc. energii produkujemy w naszym regionie. A ze źródeł odnawialnych generujemy niespełna 65 proc. energii.

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

Taki wyniki plasuje region na czwartym miejscu w kraju. Odpowiedzią na kwestie energetyczne i ekologiczne jest właśnie morska energetyka wiatrowa. Budowa fabryki wież wiatrowych przyczyni się do zabezpieczenia potrzeb energetycznych w naszym regionie i przyspieszy proces dekarbonizacji gospodarki całego kraju.

Wyspa Ostrów

Wyspa Ostrów, położona pomiędzy Martwą Wisłą a Kanałem Kaszubskim to centrum terenów stoczniowych Gdańska. Działa tu między innymi, bardzo znana Gdańska Stocznia Remontowa. Ale Ostrów to również dom dla wielu innych firm. Jedną z nich jest Baltic Towers. To należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółka, która we współpracy z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries, S.L. wybuduje nowoczesny zakład do produkcji wież wiatrowych offshore dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW.

Tu, na terenie gdańskiej stoczni działa się historia. I dalej się dzieje. Powstaje tu projekt na dekady. Projekt, który zmieni krajobraz energetyczny regionu.

Maciej Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wieże offshore

Fabryka będzie mieć powierzchnię ponad 6 ha. Powstawać tam będą wieże offshore o średnicy do 11 m. Maksymalna długość jednej sekcji to 50 m. Waga jednego segmentu to nawet 800 ton. Wraz z zakładem powstanie nabrzeże, gdzie konstrukcje będą mogły być ładowane na statki.  W fabryce pracować będzie około 500 specjalistów.

źródło: pomorskie.eu

Poprzedni artykuł

Obchody 4 czerwca na Placu Solidarności w Gdańsku

Następny artykuł

To koniec popularnej marki modowej? "Broni się przed upadłością!"

powiązane artykuły
Total
0
Share