Kolejne efekty tych działań firmy można było zobaczyć w piątek, 30 września podczas otwarcia Akademii Młodego Ogrodnika na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku.
Akademia Młodego Ogrodnika to przestrzeń na świeżym powietrzu stworzona na cele społeczno-edukacyjne. Wyposażona jest w zadaszoną altanę, miejsce na ognisko oraz liczne donice i miejsca do uprawiania warzyw, owoców i innych roślin.
Głównym założeniem projektu jest kształtowanie w młodych ludziach poczucia odpowiedzialności za ochronę środowiska naturalnego, istniejących składników przyrody oraz kreowanie zdrowego stylu życia. Akademia to miejsce, w którym współpracujące placówki mogą zorganizować lekcje, zajęcia na świeżym powietrzu czy warsztaty.
Zależy nam na tym, aby Akademia Młodego Ogrodnika tętniła życiem i była miejscem, w którym dzieci spędzają czas w twórczy i ciekawy sposób. Naszym głównym celem jest edukacja ekologiczna najmłodszych prowadzona w przyjazny dzieciom sposób – mówi Anna Sobolewska, dyrektor komunikacji Northvolt Systems Poland Sp. z o.o.
Podczas uroczystości otwarcia partnerzy podpisali umowy o współpracy oraz otrzymali klucze do Akademii. Obecnie partnerami Akademii Młodego Ogrodnika są: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11, Przedszkole MegaMocni Stogi, harcerze, Fundacja Bezpiecznik, Rada Dzielnicy Stogi, Stowarzyszenie „Przyjazne Pomorze” wraz z Biblioteką Społeczną i Świetlicą. Lista ta nie jest jednak zamknięta, a twórcy Akademii – czyli firma Northvolt oraz Rodzinne Ogrody Działkowe im. T. Kościuszki – zachęcają kolejne lokalne podmioty i organizacje do współpracy.
Akademia Młodego Ogrodnika to miejsce stworzone z myślą o dzieciach z naszych sąsiadujących dzielnic. Chcielibyśmy, aby poprzez zajęcia w ogrodzie zobaczyły, jak uprawia się warzywa i owoce, żeby wiedziały, że zanim te trafią na nasze talerze, potrzebują czystej ziemi i pracy włożonej w uprawę. Poprzez praktykę chcemy kształcić w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za środowisko, a ogrody działkowe są idealnym do tego miejscem – dodaje prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. T. Kościuszki Beata Kaczmarska.
W dniu otwarcia odbyły się już pierwsze warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, podczas których dzieci malowały konewki oraz drewniane osłony rabat, w których od wiosny będą mogły siać i sadzić kwiaty oraz warzywa. W najbliższym czasie planowane są warsztaty pszczelarskie oraz majsterkowania – dzieci będą mogły zrobić karmniki dla ptaków.