Nadchodzi premiera filmu dokumentalnego o Lechu Wałęsie

10 grudnia 1983 roku Danuta Wałęsa, w imieniu Lecha Wałęsy, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Z okazji 40. rocznicy jej przyznania przywódcy „Solidarności”, 11 grudnia w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Lech Wałęsa. Nasza historia”.

Dokument w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej i Piotra Tomaszkiewicza wyprodukowało Video Studio Gdańsk. 10 grudnia IKM zaprasza do kina na przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy („My, Naród”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”).

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla powinni czynić „największe wysiłki na rzecz braterstwa między państwami, likwidacji lub rozbrojenia armii, a także organizowania lub prowadzenia konferencji pokojowych”. Nagroda, której materialnym wymiarem jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro), jest wręczana corocznie 10 grudnia w Oslo.

Instytut Kultury Miejskiej

Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu Nagrody dla przewodniczącego „Solidarności” stwierdził m.in., że prowadzone przez Lecha Wałęsę „starania o zapewnienie robotnikom prawa do zakładania własnych organizacji są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw ludzkich”. Uznano również, że jego działania prowadzone były w przekonaniu, iż „wszystkie problemy należy rozwiązywać bez odwoływania się do przemocy”.

Dokument „Lech Wałęsa. Nasza historia” przypomina sylwetkę przywódcy i przewodniczącego „Solidarności”, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta Polski w roku jego 80. urodzin. Twórcy filmu poznali Lecha Wałęsę podczas strajku 1980 roku i towarzyszyli mu z kamerą przez lata – począwszy od czasu I Zjazdu „Solidarności”. W filmie o Lechu Wałęsie i naszej historii opowiadają ludzie, którzy pracowali z nim od Sierpnia 1980 po prezydenturę i uczestniczyli w przywołanych w filmie historycznych momentach. 

Premiera filmu „Lech Wałęsa. Nasza historia” odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej (wstęp na zaproszenia). Premierowy pokaz dla publiczności (bezpłatny, obowiązują wejściówki) rozpocznie się tego dnia o godz. 19.00 w IKM.

Video Studio Gdańsk to pierwszy i najdłużej działający w Polsce niezależny producent filmowy i telewizyjny – istnieje od 1981 roku.  Jego działalność filmową, z inicjatywy Mariana Terleckiego, rozwinął zespół realizatorów telewizyjnych Biura Prasowo-Informacyjnego „Solidarności”, nazywanej telewizją BIPS podczas I Zjazdu Delegatów związku. Dokumentacja najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych, które kształtowały nową polską rzeczywistość i świadomość – to główny profil nieprzerwanej wybuchem stanu wojennego działalności z okresu narodzin „Solidarności”. Dzięki temu Video Studio Gdańsk posiada dziś jedno z najbogatszych archiwów z materiałami filmowymi dotyczącymi najnowszej historii Polski: powstania i karnawału „Solidarności”, stanu wojennego, strajków roku 1988, pielgrzymek papieskich, obrad Okrągłego Stołu i okresu transformacji. Jest producentem ponad 1800 filmów i programów telewizyjnych. Inicjuje i wspiera projekty społeczne, obywatelskie i kulturalne, wykorzystujące komponent filmowy, szczególnie mający związek z dziedzictwem kulturowym Gdańska i historią Solidarności. 

Dodatkowo, w niedzielę 10 grudnia, w Kinie IKM odbędzie się przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy. O godz. 12.00 zobaczymy „My, Naród” w reżyserii Ewy Ewart, o godz. 13.30 „Człowiek z marmuru” i o godz. 17.00 „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

„Lech Wałęsa. Nasza historia”, 2023, 40 min

  • Premiera dokumentu (obowiązują zaproszenia), 11 grudnia, godz. 17.00
  • Pokaz specjalny (bezpłatny, obowiązują wejściówki www.bilety.ikm.gda.pl), 11 grudnia, godz. 19.00

źródło: Instytut Kultury Miejskiej

Poprzedni artykuł

Gdynia: Najstarszy windsurfer świata otrzymał certyfikat Rekordu Guinnessa!

Następny artykuł

Gdańsk: Finał kolejnej inwestycji w Porcie Wewnętrznym

powiązane artykuły
Total
0
Share