Nadciąga 22. edycja Sopot Film Festival!

Ambitne kino grozy ze Skandynawii i Ameryki Południowej, coming-of-age movies z Finlandii, Francji i Włoch, dokumenty o surferach z Bałtyku i mistrzu muzyki filmowej Ennio Morricone czy film o milenialsach z Wenezueli…

Dodatkowo międzynarodowy konkurs filmowy Nowe Wizje, filmy przedpremierowe, najlepsze kino autorskie sezonu z Cannes, Wenecji, Sundance i Berlinale, pokazy plenerowe, filmowe śniadania z niemym kinem, spacery szlakiem planów filmowych i koncert muzyki filmowej z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz, Justyny Święs z The Dumplings. W dniach 4-12 czerwca, w Sopocie wystartuje 22. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival. 8 czerwca w Operze Leśnej posłuchamy Koncertu Muzyki Filmowej.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą przez 9 czerwcowych dni w całym mieście – sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, w klubogaleriach Dwie Zmiany i 3 Siostry, przestrzeniach plenerowych Sopotu wokół Grand Hotelu, parku Goyki 3 Art Inkubatora oraz Operze Leśnej. 

W paśmie Nowe Wizje / New Visions, widzowie festiwalu obejrzą przedpremierowe filmy z całego świata w tym: „Me & The Beasts”, klimatyczny film o poszukujących weny twórczej milenialsach z Wenezueli; psychologiczny thriller „Carajita” w produkcji dominikańsko-argentyńskiej, a także aż trzy filmy z nurtu coming-of-age movies – o dorastaniu, pierwszych miłościach i buncie, czyli zrealizowane w programie Festiwalu w Wenecji „Biennale College Cinema” włoskie „The Den”, fińskie „Girl Picture”, tegoroczny laureat nagrody publiczności na festiwalu Sundance oraz francuskie „Zdarzyło się”. Polskimi akcentami tej sekcji będą dwa polskie debiuty, nagrodzone na ostatnim festiwalu w Gdyni: ekranizacja Doroty Masłowskiej „Inni Ludzie” oraz „Piosenki o Miłości” z Justyną Święs w roli głównej, która podczas festiwalu pojawi się nie tylko na ekranie ale i na scenie jako solistka w ramach Koncertu Muzyki Filmowej. 

Ambitne kino grozy ze Skandynawii i Ameryki Południowej, coming-of-age movies z Finlandii, Francji i Włoch, dokumenty o surferach z Bałtyku i mistrzu muzyki filmowej Ennio Morricone czy film o milenialsach z Wenezueli...

Sopocki festiwal to jednak nie tylko okazja do obejrzenia filmów premierowych ale także nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub ze względu na pandemię i kolejne lockdowny w ogóle nie trafiły na duży ekran. Festiwalowi selekcjonerzy, co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji fabularnych oraz dokumentalnych, które prezentowane są w sekcji Spectrum. Z premier jedną z najciekawszych pozycji będzie mistrzowski dokument „Ennio” w reżyserii Giuseppe Tornatore o Ennio Morricone, jednym z największych kompozytorów wszechczasów, którego kompozycje pojawią się również w programie festiwalowego Koncertu Muzyki Filmowej. Ponadto premierowo zostanie zaprentowane „Kolano Ahed” które zdobyło Nagrodę Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, izraelskiego reżysera Navada Lapida znanego polskiej publiczności z filmu „Synonimy”, czy film „Yang” azjatyckiego reżysera Kogonada, zdobywca nagrody specjalnej Cannes, film osadzony w niedalekiej przyszłości w klimacie „Ona” Spike’a Jonze’a czy Ex Machina” Alexa Garlanda. Z filmowych powtórek nie zabraknie tak głośnych tytułów jak: „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralnego, czarno-białego obrazu z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa, „Córki”, debiutu reżyserskiego Maggie Gyllenhaal, za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji, adaptacji znanej powieści pisarki Eleny Ferrante czy ostatniego filmu mistrza hiszpańskiego kina „Matki równoległe”, Pedro Almodóvara, z Penélope Cruz w roli głównej, który jest wyznaniem wiary reżysera w siłę kobiet. 

Tradycją festiwalu i jego stałym pasmem programowym jest prezentacja nowego kina skandynawskiego. Tym razem zostanie ono poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych skandynawskich reżyserów Joachimowi Trierowi, którego ostatni film „Najgorszy człowiek na świecie” zdobył szereg nagród w tym nominację do Oscara. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć zarówno ostatni film Triera, jak i poprzednie tytuły z całego okresu twórczości, czyli „Oslo, 31 sierpnia” oraz „Thelmę”. Dodatkowo przedpremierowo będzie można obejrzeć „Niewiniątka, skandynawskie kino grozy w reżyserii norweskiego reżysera Eskila Vogta, stałego scenarzysty Joachima Triera, z którym napisał m.in. „Najgorszego człowieka na świecie”. 

Na festiwal powraca sekcja konkursowa DOK.PL, w której trójmiejska publiczność obejrzy m.in. przedpremierowo film o surferach z Bałtyku „Rozkołys”, relację z przygotowań do festiwalu tribalowego w środku Biebrzańskiego Parku Narodowego „Everybody whants to go to Heaven” czy „Polaków portret własny” – roczny zapis pandemicznego świata, złożonego z ponad 150 krótkich filmików nadesłanych przez mieszkańców Polski. 

– Akcent ukraiński pojawi się również w postaci seansu charytatywnego filmu „Atlantyda” z 2019 roku w reżyserii Valentyna Vasyanovycha, jednego z najlepszych ukraińskich filmów ostatnich lat, dystopijnej wizji niedalekiej przyszłości po wygranej przez Ukrainę wojnie z Rosją. Środki ze sprzedaży biletów na ten pokaz zostaną przekazane na pomoc organizacjom wspierającym uchodźców z Ukrainy – dodaje Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa SFF. 

– Po raz 22. pojawi się konkurs filmów krótkometrażowych, nasza najstarsza sekcja programowa, w której znalazło się 28 krótkich fabuł i animacji wyselekcjonowane spośród ponad 3 tys. zgłoszeń. W programie pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto, przy czym w konkursie fabuł wyjątkowo w tym roku postanowiliśmy zaprezentować w dużej mierze produkcje polskie i ukraińskie – mówi Michał Grubman dyrektor Sopot Film Festivalu.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, a także mutimedialne instalacje na elewacji pięknej willi Goyki 3 Art Inkubatora.

Koncert Muzyki Filmowej – Opera Leśna, 8 czerwca, godzina 20.00

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej, gdzie kilkudziesięciu muzyków wystąpi na scenie Opery Leśnej aby wykonać premierowy repertuar przygotowany specjalnie na sopocki festiwal. Muzykę w nowych, przygotowanych specjalnie na sopocki festiwal aranżach wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka oraz goście specjalni: Paulina Przybysz oraz Justyna Święs, znana z duetu The Dumplings.

W tym roku koncert odbędzie się pod hasłem przewodnim „La Dolce Vita?” a w programie pojawią się kompozycje z filmów zrealizowanych na południu Europy – głównie we Włoszech. Od tytułowej „La Dolce Vita” Federico Felliniego, „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, „Maleny” i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore poprzez „Wielki Błękit” Luca Bessona i „Ukryte Pragnienia” Bernardo Bertolucciego, aż po współczesne produkcje: „Wielkie Piękno” i „Młodość” Paolo Sorrentino, „Call me by your name” Luci Guadagnino, „House of Gucci” Ridleya Scotta oraz ostatnie dwie części przygód agenta 007: „Spectre” i „Nie czas umierać” a nawet „Wonder Woman”. Zabrzmią m.in. kompozycje Ennio Morricone, Nino Rota, Erica Serry i Hansa Zimmera a także zespołów Portishead, Florence + The Machine, Eurytmics, Moerat i Hooverphonic.

Koncert podobnie jak w latach ubiegłych będzie połączeniem muzyki symfonicznej z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów. Całości towarzyszyć będzie oryginalna oprawa wizualna na ekranach na scenie oraz w przestrzeni Opery Leśnej.

Więcej informacji o koncercie i całym festiwalu na stronie: www.sff.pl oraz na kanale facebook: Sopot Film Festival

Ceny biletów na pokazy filmowe 16 zł

Karnety na pokazy: 5 filmów – 65 zł; wszystkie pokazy 150 zł

Bilety na Koncert Muzyki Filmowej: 59-129 zł

22. Edycja Sopot Film Festivalu odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka woj. Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Mecenasami festiwalu są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Sopot. 

Poprzedni artykuł

Marek Wikiera: Może o samotności?

Następny artykuł

Od Odry po Zalew Wiślany. Czy E70 stanie się kręgosłupem transportu wodnego w Polsce?

powiązane artykuły
Total
0
Share