“Największa inwestycja drogowa w Gdańsku” ?

Mieszkańcy Osowy mogą odetchnąć z ulgą. Wyczekiwana modernizacja ulicy Kielnieńskiej zbliża się wielkimi krokami. Wczesnym rankiem odbył się briefing prasowy podczas którego ogłoszono rozpoczęcie procedury przetargowej oraz przybliżono szczegóły dotyczące tej inwestycji.

Konferencja prasowa odbyła się przy najbardziej newralgicznym punkcie Osowy – u zbiegu ulic Kielnieńskiej oraz Spacerowej. W spotkaniu z dziennikarzami oraz mieszkańcami wzięli udział: Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska , Karol Ważny, radny Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Stelmasiewicz – radny Wszystko dla Gdańska.

To będzie największa inwestycja drogowa realizowana w Gdańsku – podkreślił podczas konferencji prasowej Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Jest to jedna z inwestycji, która musi powstać w celu należytej obsługi i funkcjonowania całego układu komunikacyjnego wokół dzielnicy Osowa, szczególnie z w związku z realizowanym węzłem Chwaszczyno, budową trasy S6 i obwodnicy południowej. Wartość inwestycji to ponad 90 milionów złotych. To są łącznie 3 kilometry dróg, z czego pół kilometra to Nowa Koziorożca. Przebudowa, oprócz samego korpusu jezdni, będzie obejmować także chodniki, zieleń, trasy rowerowe, trasę serwisową wzdłuż odcinka ulicy Kielnieńskiej obsługującej całą zabudowę wokół tej ulicy.

Ulica Kielnieńska i tzw. ul. Nowa Koziorożca mają stać się wizytówką Osowy. Rozpoczęły się już procedury przetargowe na kompleksową przebudowę ul. Kielnieńskiej i budowę tzw. ul. Nowej Koziorożca. Główna arteria zostanie przebudowana na odcinku od ul. Drawskiej do pętli autobusowej przy Obwodnicy Trójmiasta. Wzdłuż ulicy zaprojektowano drogi rowerowe i chodniki, a także drogę serwisową, która będzie służyła jako dojazd do przyległych nieruchomości.

Karol Kalinowski – Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Ponadto w ramach inwestycji powstanie ok. 500-metrowy odcinek „ul. Nowej Koziorożca”, przyjmie on charakter zielonego bulwaru z ogrodami deszczowymi. Wzdłuż ulicy planowane są nasadzenia drzew i rabat kwiatowych, a także utworzenie łąk kwietnych. Wzdłuż ulicy wybudowany zostanie chodnik, a także ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerowym. W zakresie zadania znalazła się także m.in. budowa kanalizacji deszczowej, budowa oświetlenia oraz przebudowa kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, gazowej.

Podpisanie umowy na prace powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września. Zaplanowany czas realizacji robót budowlanych to 114 tygodni, co daje 26 miesięcy – powiedział Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Następnie będziemy mieli procedurę odbiorów, formalnego dopuszczenia ruchu i pozwolenia na użytkowanie. Ważne jest, to co będzie widoczne jako produkt finalny, czyli ścieżki, drogi, zieleń, ale tak naprawdę, to jest tylko mały wycinek. Ta inwestycja wiąże się z bardzo dużą przebudową. Szczególnie mówimy tutaj o uregulowaniu gospodarki wodnej, deszczowej. Chciałbym zapewnić też, że każda posesja, która do tej pory miała dojazd, finalnie będzie również miała taki dojazd. W trakcie robót oczywiście pojawią się utrudnienia, za co chciałbym serdecznie przeprosić mieszkańców.

Inwestycja będzie realizowana przy dofinansowaniu z programu – Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie z Polskiego Ładu do robót budowlanych wynosi 80,7 mln zł, co stanowi 95% koszów prac.

Poprzedni artykuł

Port Gdańsk  awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich

Następny artykuł

Rajdowe marzenie z pewnego demoludu...

powiązane artykuły
Total
0
Share