Nowa droga na lotnisko im. Lecha Wałęsy!

Mieszkańcy miejscowości okalających gdańskie lotnisko zyskają nową drogę, a tym samym szybsze połączenie z lotniskiem. Dodatkowo, przebiegający przez Banino ruch tranzytowy zostanie przekierowany na nowy odcinek obwodnicy metropolitalnej. Właśnie podpisano studium korytarzowe na realizację nowego połączenia drogowego.

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisano umowę pomiędzy Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego a firmą Databaut na sporządzenie studium na wykonanie nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła „Miszewo” do Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Już w 2014 roku widzieliśmy potrzebę skomunikowania węzła lotniska z Miszewem i ten pomysł wpisaliśmy w nasz regionalny projekt zagospodarowania województwa pomorskiego – mówił Leszek Bonna, zastępca marszałka województwa pomorskiego. – Mnie najbardziej cieszy to, że my jako samorządowcy, w ważnych dla mieszkańców regionu sprawach, potrafimy współpracować i porozumieć się. Nie potrzebujemy do tego żadnych rozporządzeń, bo wiemy, co należy zrobić i jak należy kształtować relacje, aby służyć naszym mieszkańcom. Jestem przekonany, że koncepcje, które studium korytarzowe nam przedstawi, będą służyły kolejnym krokom związanym z wykonaniem tej bardzo ważnej dla zachodniej części Gdańska i regionu inwestycji.

W lipcu 2020 roku podpisano list intencyjny dotyczący współpracy przy opracowaniu dokumentacji planistycznych dla nowych połączeń drogowych, łączących węzły drogowe na projektowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta z siecią drogową regionu. Przeprowadzone postępowanie przetargowe, które 19 października wyłoniło wykonawcę, jest jego efektem.

Celem Studium Korytarzowego jest wyznaczenie wariantów przebiegu nowego połączenia drogowego, a jego wyniki będą podstawą planistyczną dla kolejnego etapu prac projektowych, w szczególności Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). 

Nowe rozwiązanie drogowe ma połączyć Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy i rozwijającą się wokół niego dzielnicę wielofunkcyjną (tereny funkcji transportowych, produkcyjno-usługowych i mieszkaniowych) Gdańsk Zachód, stanowiącą ważny element rozwoju miasta i obszaru metropolitalnego z projektowanym węzłem „Miszewo” na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.

To ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa. Widzimy jak nieopodal stąd, na naszych oczach powstaje obwodnica metropolitalna i wszyscy doskonale wiemy, że potrzebujemy połączeń poprzecznych między istniejącą obwodnicą i obwodnicą metropolitalną. Dla Gdańska istotne są trzy węzły: węzeł Żukowo, węzeł Lotnisko i tzw. węzeł Wysoka, czyli okolice Osowej, Chwaszczyna i przyszłej Nowej Kielnieńskiej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Projektantów czeka niełatwa praca, ale myślę, że to ostatni moment na przygotowanie tego dokumentu, bo okolica Banina, Żukowa i okolic rozwija się bardzo dynamicznie. Trzymam za państwa kciuki.

Fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Nowe połączenie transportowe zapewni jednocześnie sprawniejszy dostęp do Portu Lotniczego dla użytkowników z zachodniej części województwa pomorskiego. Nowy układ drogowy ma także przenieść ponadlokalny ruch o charakterze tranzytowym z obszaru intensywnie rozwijającej się miejscowości Banino w gminie Żukowo. Dodatkowo projektowane rozwiązanie jest elementem szerszego pakietu działań w zakresie rozwoju dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. 

Obszar analiz projektowanego połączenia drogowego obejmuje Miasto Gdańsk oraz Gminę Żukowo.  Dokumentacja planistyczna realizowana będzie przy udziale i zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnych, w szczególności mieszkańców m.in. Banina, Czapel, Pępowa i Rębiechowa. 

  • źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk
  • foto: Dominik Paszliński/ gdańsk.pl
Poprzedni artykuł

CH Osowa: Popularny salon odzieżowy w nowym wydaniu

Następny artykuł

Wiedza o życiu i spotkanie żywiołów

powiązane artykuły
Total
0
Share