Nowe urządzenie w gdańskim szpitalu. “Szybkie i nieinwazyjne leczenie pacjentów chorych na raka głowy”

Do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku dostarczony zostanie najnowszej generacji akcelerator liniowy za prawie 24 mln zł. Tzw. ZAP-X będzie wykorzystywany do małoinwazyjnych zabiegów u pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Dzięki temu zwiększy się jakość leczenia i liczba leczonych chorych.

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie tytułowej inwestycji. Warto dodać, że podpisanie umowy pomiędzy spółką Copernicus a dostawcą – firmą Synektik z Warszawy odbyło się kilka dni temu. Tym razem do gdańskiego szpitala trafi urządzenie radiochirurgiczne dla chorych na raka głowy i szyi.

Kogo będą leczyć?

ZAP-X to system do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. Przeznaczony jest do leczenia i sterowanej obrazem radiochirurgii i radioterapii w przypadku m. in.: przerzutowych guzów mózgu, oponiaka, glejaka wielopostaciowego, hemangiopericytoma, gruczolaka, nerwiaka nerwu słuchowego i hemangioblastoma. Jak tłumaczy rzeczniczka prasowa spółki Copernicus Katarzyna Brożek: „zakup nowoczesnego urządzenia wynika ze zwiększonej liczby pacjentów z nowotworami mózgu, u których konieczne są zabiegi radiochirurgiczne”.

Po raz kolejny z funduszy unijnych i budżetu województwa finansujemy zakup sprzętu najnowszej generacji dla pacjentów onkologicznych. Chodzi o zwiększenie jakości i efektywności leczenia nowotworów u mieszkańców naszego regionu. Terapia za pomocą ZAP-X jest dostosowana indywidualnie, zabiegi trwają krócej, dzięki temu są bezpieczniejsze, bo zmniejsza się ryzyko powikłań.

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
fot. materiały prasowe

Nowy system umożliwia neurochirurgom i onkologom nieinwazyjne, szybkie i bezpieczne leczenie pacjentów. Posiada własne osłony radiologiczne i wbudowany akcelerator liniowy, który wytwarza promieniowanie w dawce dostosowanej do konkretnego pacjenta. Dzięki temu szpital nie potrzebuje bunkra zabezpieczającego przed promieniowaniem, a także skomplikowanych i kosztownych procedur dotyczących obiegu, składowania oraz utylizacji odpadów promieniotwórczych. Zabiegu dokonuje się w sposób małoinwazyjny, co w przypadku nowotworów w obrębie głowy oznacza brak konieczności otwierania czaszki pacjenta. Ponadto, dzięki połączeniu niższych kosztów systemowych i operacyjnych oraz szybkości działania, ZAP-X zapewnia nową jakość terapii radiochirurgicznych dla większej liczby pacjentów.

Ile kosztował?

Inwestycja wynosi prawie 24 mln zł, z czego ponad 17 mln zł to fundusze unijne wraz ze środkami z budżetu państwa (1,1 mln zł), a samorząd województwa pomorskiego dał 3,35 mln zł. Spółka wyłożyła prawie 2,2 mln zł. W tej kwocie mieszczą się zakup akceleratora liniowego wraz z koniecznymi urządzeniami i oprogramowaniem, wykonanie niezbędnych robót budowlanych, a także uruchomienie, odbiór i szkolenie pracowników.

źródło: materiały prasowe

Poprzedni artykuł

Nowa inwestycja w popularnym schronisku

Następny artykuł

Gdańsk: Poznaliśmy najlepszych sportowców 2023 roku!

powiązane artykuły
Total
0
Share