Nowi lokatorzy gdańskiego ZOO!

W oliwskim ZOO pojawią się nowi mieszkańcy! Mowa o lemurach. Przedstawiciele gatunku wari biało-czarne będą pierwszymi lemurami w historii, które zamieszkają w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym!

Nowi lokatorzy oliwskiego ZOO będą mieć do dyspozycji wybieg o powierzchni 100mkw. Na dom zwierzątek będzie się składał pawilon, który umożliwi odwiedzającym oglądanie lemurów przez cały rok. Projekt zakłada również obecność wybiegu zewnętrznego. Tego rodzaju kompleks sprawi, ze ssaki będą mogły wychodzić na wyspę znajdującą się na stawie – wszystko dzięki specjalnie zaaranżowanemu przepustowi.

Mamy w planie założyć hodowlę czarno-białych lemurów wari. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (GARG), która wsparła nas w połowie w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Pozostałe pieniądze na inwestycję będą pochodzić z budżetu miasta. Pawilon wraz z wybiegiem znajdzie się obok tarasu nowej, całorocznej restauracji, która zostanie otwarta w zbliżającym się sezonie – mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Szczegołowy koszt wykonania wybiegu poznamy, dopiero wtedy, gdy zakończy się przetarg. Ma on zostać ogłoszony w pierwszej połowie tego roku. 

 

Kim są nowi lokatorzy oliwskiego ZOO?

Wari biało-czarne (łac. Varecia variegata) to gatunek endemiczny występujący wyłącznie we wschodniej części Madagaskaru, w pierwotnych lasach tej wyspy. est gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W ostatnich 20 latach populacja tego lemura zmniejszyła się o około 80 procent. Głównym zagrożeniem dla wari jest naturalny drapieżnik (jastrząb) oraz człowiek polujący dla skór i mięsa. Na wymieranie tego gatunku wpływa też nielegalna wycinka lasów i degradacja środowiska. 

Wari to największy gatunek lemurowatych. Masa jego ciała waha się od 2,5 do 4,8 kilogramów, samice są większe od samców. Lemury prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne są głównie za dnia. Wari są świetnymi skoczkami – rekordziści skoczą nawet 8 metrów. Zwierzęta rodem z Madagaskaru są roślinożerne. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, rozsiewając nasiona w środowisku naturalnym. Samica w ciąży buduje nawet 15 różnych gniazd, w których odchowuje młode. Gniazda zmieniane są kilkukrotnie w ciągu doby. Po 6 tygodniach matce w odchowie pomagają inne osobniki ze stada, również ojciec.  Lemury czekają już na przyjazd do Gdańska w jednym z europejskich ogrodów zoologicznych. 

foto główne: pexels

Poprzedni artykuł

Innowacyjny pojazd elektryczny na testach w Gdańsku!

Następny artykuł

Prezes Lechii Gdańsk złożył rezygnację ze stanowiska!

powiązane artykuły
Total
0
Share