Nowości z północnego rynku nieruchomości

W ostatnich dniach znowu dużo działo się na północnym rynku nieruchomości. Największy dostawca chmury w Europie otworzył swoje biuro w Gdańsku, do Alchemii wprowadził się nowy najemca, a w planach mamy stworzenie aż trzech centrów koncepcyjnych związanych z branżą paliwową…

Zacznijmy od końca. Za niespełna dwa miesiące Grupa Lotos stanie się częścią multienergetycznego koncernu tworzonego przez PKN Orlen. W spółkach trwają intensywne przygotowania do połączenia, a przy ich okazji na jaw wychodzą plany związane z rozwojem koncernu. Jedna ze strategii polega na stworzeniu w Gdańsku co najmniej trzech centrów kompetencyjnych – powiedział PAP wiceprezes Lotosu – Piotr Walczak.

Głównym celem tego połączenia jest sprostanie transformacji energetycznej. Połączone koncerny będą mogły efektywniej koordynować działania rozwojowe. Nie będzie konkurencji między tymi podmiotami na rynku nowych technologii. Strumień pieniędzy i kompetencje spółek zostaną połączone w centrach kompetencyjnych. Podstawowym centrum kompetencyjnym w Gdańsku będzie rafineria, jako to najwartościowsze aktywo, gdzie udziałowcem będzie Saudi Aramco. Powstanie też centrum kompetencyjne w spółce Lotos Oil, będzie też centrum Lotos Kolej. Jest też rozważane usytuowanie w Gdańsku wodorowego centrum kompetencyjnego – powiedział PAP wiceprezes Grupy Lotos ds. produkcji i handlu Piotr Walczak.

FedEx Express i ekspansja

Inwestycja związana z rozwojem dotyczy także popularnej marki FedEx Express. Firma kontynuuje swój program inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej i otwiera nowy obiekt w Mieście Neptuna. Strategiczna lokalizacja umożliwi przedsiębiorstwu ekspansję na kolejnych rynkach – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. A plany są spore – w ramach wspomnianego programu inwestycyjnego na liście nowych stacji FedEx Express znalazły się też lokalizacje takie jak: Ryga, Kluż-Napoka, Sybin oraz Praga.

materiały prasowe

W lokalizacji znajduje zatrudnienie 60 osób. Obiekt zajmuje powierzchnię na poziomie 9000mkw i składa się z biura oraz magazynu wyposażonego w nowoczesne rozwiązania dedykowane operacjom kurierskim. Ciekawostkę stanowi fakt, iż innowacyjny system sortowania może obsłużyć do 4500 paczek na godzinę, dysponuje 159 bramami dla pojazdów kurierskich oraz 10 bramami dla zestawów linowych.

Nie ma spania – jest działanie

O rozwoju mogą śmiało mówić również przedstawiciele Morskiego Parku Handlowego, którzy wzbogacają ofertę zakupową i rozszerzają grono najemców. Do owego grona dołącza marka DlaSpania oferująca produkty dla zdrowego i komfortowego snu. Salony wspomnianej firmy można znaleźć w wielu polskich miastach, a mimo to marka zamierza mocniej rozwijać sieć.

Bardzo dobrze oceniamy potencjał Morskiego Parku Handlowego w Gdańsku. Ugruntowana pozycja na trójmiejskim rynku oraz szeroka oferta obiektu pozwala nam wierzyć, że jest to właściwa lokalizacja dla naszego salonu. Wnętrze sklepu zostało zaprojektowane przez naszego projektanta, panią Janu Handlovou, zgodnie z nowym konceptem, prezentującym całą gamę produktów sypialnianych i bardzo szerokie portfolio naszych dostawców. Jest to flagowy projekt DlaSpania nie tylko na terenie Polski, ale i na wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni. Otwarcie nastąpi we wrześniu tego roku – mówi na łamach portalu Property News – Marzena Żegota, Country Manager DlaSpania.

Morski Park Handlowy/Facebook

Nowi najemcy w Alchemii

Ploteczki docierają do nas również ze świata biurowców. W biurowcu Argon, który jest częścią gdańskiego kompleksu Alchemia swoją siedzibę otworzył brytyjski gigant branży IT – Endava. Firma zamierza wykreować w 3mieście przestrzeń do dzielenia się wiedzą oraz wymiany doświadczeń. Zagospodarowanie przestrzeni Chilli Spaces to początek szerszej strategii, która umożliwi marce rozwój w innych częściach naszego kraju. W związku z otwarciem siedziby brytyjska marka poszukuje na północy między innymi programistów, testerów, inżynierów aplikacji, analityków, kierowników projektów, architektów oprogramowania oraz pracowników usług wsparcia.

Do Alchemii wprowadza się również Savills. W ramach oddziału, którym pokieruje Piotr Skuza – przedsiębiorstwa będzie oferować usługi doradcze dla najemców, inwestorów, a także właścicieli nieruchomości biurowych, handlowych i przemysłowo-magazynowych oraz dla sektora PRS. Jak to wygląda w praktyce? Przedstawiciele marki oferują wsparcie m.in. w procesie poszukiwania powierzchni biurowej i magazynowej na wynajem, a także w zakupie nieruchomości, w tym gruntów oraz zapewniają usługi doradztwa technicznego i zarządzania nieruchomościami. Warto dodać, że partnerem biznesowym Savills w Trójmieście jest Invest In Pomerania.

Wave – materiały prasowe

Gigant w biurowcu Wave

Na koniec prawdziwy cymes. Okazało się, że największy europejski dostawca chmury stawia kolejny spory krok w kwestii kontynuowania rozwoju nad Wisłą i otwiera oddział w gdańskim biurowcu Wave. Mowa o firmie OVHcloud, która wynajęła przestrzeń w Centrum Spaces. Pierwsze pogłoski na ten temat było słychać już w 2019 roku – wówczas dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu procesów rekrutacyjnych.

Szukamy talentów w całym kraju, ale i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pracowników, udostępniając lokalne biura. Stąd w następnym roku planujemy otwarcie kolejnej lokalizacji. Niezmiennie mamy ambitne plany rekrutacyjne i zachęcamy do śledzenia naszych ogłoszeń – podkreśla Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE w OVHcloud.

W gdańskim biurowcu – podobnie jak we wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym, marka skupi zespoły R&D.

Poprzedni artykuł

"Kampanię można zrobić ze smakiem. Ta jest o smaku żenady"

Następny artykuł

Cruiser EV z nagrodą Car Design Award 2022. Internauci: Zrobiony z klocków LEGO?

powiązane artykuły
Total
0
Share