Obowiązek raportowania ESG dla firm. Jak szykują się do niego polscy przedsiębiorcy?

Konieczność dostosowania się do dyrektywy dotyczącej CSRD staje się coraz bardziej powszechna. Przedstawiona przez Unię Europejską w kwietniu 2021 r. dyrektywa zakłada konieczność raportowania przez przedsiębiorców realizowanych zagadnień dotyczących ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) W jaki sposób polskie firmy wdrażają te wymogi?

Raport jest kontynuacją pierwszego badania, które zostało opublikowane w ubiegłym roku. W nowej odsłonie autorzy skoncentrowali się na sprawdzeniu, czy w kolejnym roku od wybuchu pandemii utrzymuje się społeczne zaangażowanie firm, organizacji i instytucji. Sprawdzono również jakie przyjmuje ono formy, na czyje potrzeby odpowiada i jaki stanowi to prognostyk na kolejne lata.

Ideą raportu było również sprawdzenie w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa dostosowują się do dyrektywy CSRD ogłoszonej przez Unię Europejską. Przedstawiono przykłady działań największych organizacji, jak również tych mniejszych, dla których konieczność raportowania działań ESG jest nowością, a od roku 2025 dla wielu będzie obowiązkiem.

Zgromadzone w raporcie przykłady stanowią również dużą dawkę wiedzy i inspiracji dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy poprzez uczestniczenie w łańcuchu dostaw mogą spotkać się z obowiązkiem wykazania swoich działań w celu dalszej współpracy z większymi podmiotami, które już takie raporty realizują.

Tomek Smorgowicz

Doświadczony ekspert ds. CSR/ESG, strategii komunikacyjnych oraz tworzenia idei biznesowych i brandów. Partner oraz CEO w Studio 102 Group, a także Prezes Fundacji Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, doradca zarządów firm oraz auditor raportów pozafinansowych w międzynarodowej jednostce certyfikującej. Doktorant wydział ekonomii i zarządzania Sannio University, Benevento we Włoszech.

W 2015r. nominowany, a 2021 uhonorowany nagrodą “Ludzie, którzy zmieniają biznes” Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Pomysłodawca i organizator trójmiejskiej akcji społecznej pod tytułem Projekt Mistrzowie oraz SPOKO – Społeczny Kosz. Członek rady programowej organizacji zrzeszającej przedsiębiorców –  Pracodawcy Pomorza.

Poprzedni artykuł

Czarny dzień w historii OPEN'ERA. "Chaos i bezsilność"

Następny artykuł

Pomiędzy dokumentem a kreacją. Filmy Urlike Ottinger

powiązane artykuły
Total
0
Share