Oliwa: Remont popularnej konstrukcji. Jak długo potrwa?

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował o planowym remoncie wieży widokowej na oliwskim Pachołku. Prace związane z wykonaniem nowej powłoki antykorozyjnej konstrukcji stalowej są zaplanowane na wiosnę i mogą potrwać nawet pół roku. W tym czasie wieża widokowa będzie zamknięta dla zwiedzających.

Zgodnie z założeniami – prace mające na celu poprawę stanu technicznego oraz estetycznego tytułowej konstrukcji mają rozpocząć się w kwietniu. W ich trakcie zostanie wykonane nowe zabezpieczenie antykorozyjne całego obiektu. Konstrukcja zostanie oczyszczona, pozbawiona ognisk korozji, a następnie pokryta warstwami farb systemowych, co ochroni ją przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Przy okazji zabezpieczania wieży przed korozją przeprowadzimy naprawę wyeksploatowanych elementów. W zakres prac wchodzą wymiana elementów pomostu widokowego, naprawa mocowania stopni schodów oraz naprawa fundamentów słupów wieży. Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na wieżę podniesiemy balustradę o 15 cm do wysokości 1,30 m. Wymieniona zostanie również zniszczona przez wandali tablica informacyjna z regulaminem korzystania z wieży – czytamy w komunikacie.

Ostatni remont tytułowego obiektu był przeprowadzony 15 lat temu. Wykonawca na przeprowadzenie całości prac będzie miał zgodnie z umową 6 miesięcy od dnia jej podpisania. GZDiZ ogłosił przetarg na wykonanie tych prac. Oferty można nadsyłać do 28 lutego.

Historia wieży widokowej na Pachołku

Wieża z platformą widokową na Pachołku to stalowa konstrukcja z 1975 roku. Wybudowana została w miejsce poprzedniej wieży – murowanej pochodzącej z 1882 roku. Pierwotna wieża przetrwała do 23 marca 1945 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska hitlerowskie. Miało to uniemożliwić nacierającym na miasto żołnierzom radzieckim wykorzystania wieży jako dogodnego punktu obserwacyjnego. Odtworzona wieża nie ma wiele wspólnego ze swoją poprzedniczką – ani pod względem architektonicznej formy, ani budulca – jednak również jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Oliwie. Wysoka na 15 metrów wieża o kratowej konstrukcji z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej.

źródło: GZDiZ

Poprzedni artykuł

Danuta Wałęsa wyróżniona przez Miasto Gdańsk. "Takie życie wymagało odwagi"

Następny artykuł

Najbardziej niebezpieczne miejsca Gdyni! Gdzie dochodzi do największej liczby rozbojów?

powiązane artykuły
Total
0
Share