Perspektywy, potencjał, współpraca. Relacja z konferencji w Katowicach

Tego rodzaju przedsięwzięć dziś potrzebujemy. Konferencja „Perspektywy Rozwoju Turystyki Zdrowotnej na Warmii, Mazurach i Śląsku” przyniosła odpowiedzi na pytania o przyszłość medycyny, turystyki oraz biznesu. Wydarzenie stało się początkiem szerszej dyskusji, która zwiększy świadomość zdrowotną społeczeństwa i wyznaczy nowy standard współpracy pomiędzy regionami.

Tytułowa konferencja składała się z dwóch bloków tematycznych, które zostały oddzielone od siebie networkingiem. Niewątpliwą atrakcją wydarzania było centrum wystawiennicze, które powstało specjalnie z myślą o tej inicjatywie. W zaaranżowanej przestrzeni zarówno goście, jak i prelegenci mieli okazję szczegółowo zapoznać się z ofertą samorządów oraz przedsiębiorstw skupionych wokół turystyki zdrowotnej. Była to również świetna okazja do zawarcia nowych relacji biznesowych.

Wydarzenie, które odbyło się w auli Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jerzego Kukuczki rozpoczął briefing prasowy. Prelegenci oraz goście specjalni zmierzyli się z pytaniami przedstawicieli świata mediów. Po konferencji prasowej rozpoczął się segment związany z wystąpieniami. Gości zgromadzonych w katowickiej auli przywitał konferansjer – Marek Mróz.

Przed inauguracją konferencji odbył się briefing prasowy z udziałem prelegentów oraz gości specjalnych. Na pytania dziennikarzy odpowiadał między innymi Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego

Jako pierwszy na scenie pojawił się gospodarz konferencji – Rektor AWF Katowice – Grzegorz Juras, który w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na rozwój wynikający ze współpracy obu regionów. Opinię ma temat wzajemnej współpracy oraz szans, jakie niesie ze sobą współczesna turystyka zdrowotna wygłosił Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Kałuża.

Żyjemy w czasach postępu cywilizacyjnego, którego efektem jest stres oraz przemęczenie. Jeśli chcemy żyć dłużej – powinniśmy zwolnić tempo. Temu właśnie służy turystyka zdrowotna, która pomaga nam odreagować, zregenerować siły, ale także leczyć. Województwo Śląskie ma ku temu bardzo szeroką ofertą – dość wymienić tak popularne przecież miejscowości jak Ustroń, Jaworze czy Goczałkowice, stanowiące ważną bazę lecznictwa uzdrowiskowego. Nasz region ze wszystkimi jego walorami krajoznawczymi i całym wachlarzem atrakcji turystycznych, staje się coraz popularniejszym miejscem do wypoczynku – powiedział Wojciech Kałuża.

Jarosław Klimczak – Prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Adam Wawoczny – Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej

W kolejnej fazie części prelekcyjnej głos zabrali przedstawiciele lokalnych organizacji turystycznych – Jarosław Klimczak z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Adam Wawoczny – Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej. Obaj zwrócili uwagę na ogromny potencjał tytułowej branży – zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i biznesowym.

Jeśli chodzi o potencjał badawczy i medyczny – na Śląsku jest wiele doskonałych szpitali oraz klinik, których w naszym regionie brakuje. Natomiast mamy bardzo duży potencjał jeśli chodzi o przyjmowanie turystów, którzy będą chcieli poddać się nowoczesnej diagnostyce w trakcie urlopu – podkreślał Jarosław Klimczak.

Aspekt zdrowotny oraz biznesowy to płaszczyzny, które we współczesnym wariancie turystyki zdrowotnej mocno się przenikają i dotyczą wielu różnych obszarów. Doskonałym przykładem jednego z takich obszarów są sportowcy. I to właśnie na obszarze sportowców, a mówiąc ściślej – paraolimpijczyków, skupił się podczas swego wystąpienia Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Wystąpienie Łukasza Szeligi cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników katowickiej konferencji

Nie moglibyśmy mówić o nowoczesnym wariancie turystyki zdrowotnej, gdyby nie obecność innowacyjnych technologii. Zaawansowane urządzenia odgrywają istotną rolę w procesach diagnostycznych, rehabilitacyjnych, a nawet terapeutycznych. Technologiczne możliwości i doświadczenia w kreowaniu współczesnej turystyki zdrowotnej stały się tematami prelekcji Dyrektora Generalnego Philips Health Systems – Marcina Bruszewskiego.

Marcin Bruszewski podzielił się z uczestnikami konferencji doświadczeniami w kreowaniu turystyki zdrowotnej

Tuż po przedstawicielu marki Philips – Platynowego Partnera Konferencji, – na scenę powrócił Adam Wawoczny. Tym razem Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej znalazł się tam w towarzystwie Małgorzaty Dobrowolskiej z Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śląskiej. Tematem prezentacji stały się wyzwania oraz potrzeby turystyki terapeutycznej, która skupia się między innymi na leczeniu skutków przemęczenia oraz stresu i jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin turystycznych.

Ostatni akord tej części prelekcji został poświęcony koncepcji turystyki zdrowotnej z perspektywy branży hotelarskiej. Jej przedstawicielem był Rafał Szczepański – Wiceprezes BBI Development, który opowiedział zgromadzonym gościom o projekcie „Rybaki-Łańsk” – inwestycji nad Jeziorem Łańskim. Specjalizacją całorocznego hotelu nad urokliwym jeziorem będzie oferta prozdrowotna.

Rafał Szczepański przedstawił projekt przyjazny środowisku – z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami

Centrum Wystawiennicze. Siła energii i networkingu

Po prelekcjach przyszedł czas na przerwę kawową, która stała się świetnym pretekstem do odwiedzenia części wystawienniczej konferencji. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni mogliśmy przyjrzeć się ekspozycjom przedsiębiorstw, instytucji naukowych oraz samorządów, których działalność jest związaną z turystyką zdrowotną. Ambasadorowie poszczególnych marek opowiadali zwiedzającym o walorach swojej działalności oraz wręczali materiały promocyjne.

Śląsk to nie tylko prężna gospodarka – to również mnogość turystycznych atrakcji

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim firmy z branży medycznej. Przedstawiciele owych marek ukazywali gościom praktyczne działanie urządzeń wykorzystujących współczesny potencjał technologiczny. Wielką atrakcją okazały się również ekspozycje samorządów z Warmii, Mazur oraz Śląska, które ukazywały piękno oraz potencjał gospodarczy tych regionów. W centrum wystawienniczym znalazły się także stoiska z ofertami instytucji naukowych oraz obiektów z branży turystycznej – hoteli i restauracji.

Goście konferencji mogli się przekonać o możliwościach technologicznych współczesnych urządzeń

Po przerwie kawowej, która upłynęła również pod znakiem zwiedzenia i networkingu przyszedł czas na drugą część konferencji. Tym razem katowicką aulę przejęli przedstawiciele firm medycznych oraz samorządów. W trakcie dwugodzinnego segmentu konferencyjnego mieliśmy okazję zapoznać się działalnością oraz ofertami marek takich jak: Technomex, Mediguard, Philips, Meden inmed, Brontest Processing i Accessmedica. O urokach i biznesowych możliwościach swoich zakątków opowiedzieli Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego – Jacek Wiśniowski oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Szlaku Świętej Warmii – Wojciech Szalkiewicz.

Wojciech Szalkiewicz – Stowarzyszenie Szlaku Świętej Warmii

Zwieńczeniem wydarzenia była loteria wizytówkowa przygotowana przez organizatorów. Na uczestników eventu czekało mnóstwo atrakcyjnych nagród. Wśród laureatów zabawy znalazł się Jacek Wiśniowski – Burmistrz Serca Warmii, czyli Lidzbarka Warmińskiego. Owa miejscowość może się pochwalić szeregiem działań związanych z prozdrowotnością i turystyką medyczną.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego był jednym z wielu laureatów loterii wizytówkowej, którą zaaranżował organizator wydarzenia – Jarosław Tokarczyk

Konferencja pokazała, że tego rodzaju inicjatywy są wartościowe i potrzebne. Cieszy również fakt, że wśród uczestników znaleźli się studenci, którzy byli zainteresowani prelekcjami oraz prezentacjami. To również ukazuje, że współczesna turystyka zdrowotna posiada ogromny potencjał rozwojowy i z upływem lat stanie się jedną z kluczowych gałęzi gospodarczych Warmii, Mazur, Śląska i wielu innych regionów naszego kraju.

Więcej na temat konferencji:

Poprzedni artykuł

Polsat SuperHit Festiwal. Kto wystąpi w Operze Leśnej?

Następny artykuł

Gdańsk-Katowice. Kosmiczna podróż po nowe doświadczenia

powiązane artykuły
Total
0
Share