Pieniężno na Szlaku Świętej Warmii

Położone w otoczeniu otoczeniu lasów i rzek, z najstarszym rezerwatem przyrody w Europie „Doliną Rzeki Wałszy”(1907 r.), najwyższym czynnym mostem kolejowym w Polsce( z 1885 r.) przyciąga wielu turystów, którzy szukają tutaj spokoju, pięknych krajobrazów, nieskażonej natury oraz zainteresowani są ciekawą historią miasta, regionu o której świadczy wiele zabytków.

Pieniężno to idealne miejsce do pieszych wędrówek jak również do przemieszczania się w pięknych okolicznościach przyrody rowerem lub samochodem.

Pieniężno to miasto z trudną (wielokrotnie niszczone i odbudowywane), ale też z bardzo ciekawą historią, z przydrożnymi kapliczkami, zabytkami, z którymi związany był m.in. jeden z najwybitniejszych Polaków – Mikołaj Kopernik.

To właśnie tutaj mieściło się komornictwo melzackie, nad którym władzę sprawował kanonik rezydujący na zamku w Olsztynie, m.in. Mikołaj Kopernik, który z Zamku Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie/Melzaku w 1518 i 1519 r. udawał się na lokacje okolicznych wsi. Obecnie Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie czeka na inwestora, który tchnie w niego nowe życie.

Pieniężno nazywane jest misyjnym sercem Polski, to tutaj od ponad 100 lat swoją działalność prowadzą księża werbiści. Kształceni w Pieniężnie misjonarze pełnią następnie posługę misyjną na wszystkich kontynentach. Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów to klasztor, w którym znajduje się min. Muzeum Misyjno – Etnograficzne (obecnie modernizowane) kościół i piękne ogrody, miejsce wyciszenia, kontemplacji.

W Pieniężnie warto również zobaczyć zabytkowy neogotycki, pięcionawowy Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (jego początki datowane są na XIV w.), Cerkiew greckokatolicką pw. św. Michała Archanioła z XV w. , ratusz miejski( pierwsze wzmianki o ratuszu w literaturze historycznej pochodzą z XIV w.) oraz zabytkową wieżę ciśnień oddaną do użytku w 1905 roku.

W Pieniężnie na Warmii można poczuć się jak w górach, a to za sprawą głębokich wąwozów wrzynających się w morenowe wzgórza oraz meandrującej rzeki Wałszy, przypominającej miejscami bystry, górski potok – wystarczy wybrać się do Rezerwatu „Doliny rzeki Wałszy”. Zapraszamy do odwiedzenia Pieniężna oraz jego okolic – miejsc niezwykle ciekawych, w aspekcie historycznym, przyrodniczym również kulinarnym (na terenie gminy funkcjonuje wiele gospodarstw pasiecznych). Pieniężno położone na trasie wielu szklaków turystycznych ma wiele do zaoferowania turystom.

Serdecznie zapraszamy!

Poprzedni artykuł

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Następny artykuł

Zapraszamy do Gminy Kętrzyn!

powiązane artykuły
Total
0
Share