Pierwsza Brama Mazur, czyli Kętrzyn w jeden dzień!

Mazury – polska kraina lasów i jezior. Miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Będąc na Mazurach warto zajrzeć do Kętrzyna – miasta, które poza walorami przyrodniczymi, dobrą, swojską kuchnią i gościnnością, zachwyca bogatą historią.

To tu znajduje się zamek krzyżacki – gotycka budowla znad Gubra wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku. W zamku znajduje się m.in. Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Po sekularyzacji Prus zamek stał się siedzibą książęcego starosty i został przebudowany. Zamek w Kętrzynie pretenduje do jednego z najważniejszych obiektów na mapie turystycznej Warmii i Mazur. Włączony do Szlaku Zamków Krzyżackich przyciąga co roku coraz większą rzeszę turystów. W roku 2020 został wyremontowany i oddany do użytku. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 9 mln. zł.

Zamek Krzyżacki im. W. Kętrzyńskiego/ materiały prasowe

Innowacyjny interaktywny systemem do projekcji oraz multimedialna makieta miasta Kętrzyn cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców. Przystosowany jest także do potrzeb osób niewidomych, dzięki systemowi audiodeskrypcji. Osoby niewidzące oprowadza po zamku wirtualny przewodnik. Dla każdego, a szczególnie dla najmłodszych, przybliża historię tych ziem wirtualna prezentacja – najnowocześniejsza w tej części Polski. Latem, w każdy piątek, na dziedzińcu zamkowym zanurzycie się w cudowne dźwięki muzyki. Koncerty odbywają się w ramach „Letniej Sceny Zamkowej”.

Miłośnicy historii będąc w Kętrzynie powinni odwiedzić Lożę Masońską – neogotycką budowlę z XIX wieku, która jest jednym z niewielu zachowanych w Polsce przykładów architektury wolnomularskiej oraz Bazylikę Św. Jerzego. Kościół został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku i niegdyś łączył funkcje sakralne z obronnymi. O osobliwości Bazyliki na skalę europejską świadczy odchylenie prezbiterium od osi nawy głównej. Co ciekawe – z wieży budowli podziwiać można panoramę miasta.

Dawna Loża Masońska/ materiały prasowe

Wiele tajemnic z czasów II wojny światowej skrywa się nieopodal Kętrzyna, w niepozornej miejscowości Gierłoż. To właśnie tu – w Wilczym Szańcu, Adolf Hitler wybudował swoją główną kwaterę wojenną. To z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące losów III Rzeszy oraz przebiegu wojny i o tym miejscu i nieudanym zamachu na Hitlera jest film „Walkiria” z Tomem Crusem w roli głównej. W pobliskiej Muzurolandii znajduje się zaś Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur, gdzie obejrzycie w jednym miejscu miniatury najciekawszych zabytków regionu. To atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Drobiazgowo odtworzone obiekty zachwycą Was swoim urokiem i precyzją wykonania. Większość z nich przedstawiona jest w skali 1:25. Wśród miniatur znanych atrakcji Mazur, Warmii oraz okolic znajdują się m.in.: bazylika w Świętej Lipce, pałace: w Sztynorcie i w Drogoszach, zamki: w Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim i Biskupów Warmińskich w Reszlu oraz zamek w Malborku z podzamczem po powierzchni 70 m2, który jest największą z miniatur. W Parku Miniatur Warmii i Mazur zobaczcie także miniaturę Wilczego Szańca (w postaci unikatowej makiety), jednej z największych atrakcji na Mazurach oraz makietę zamachu na Adolfa Hitlera i miniaturę rakiety V1 – niemieckiego pocisku z okresu II wojny światowej.

Kętrzyn z lotu ptaka/ materiały prasowe

A jeśli chcecie poczuć się jak w bajce i poczuć magię świąt niezależnie od pory roku to koniecznie zajrzyjcie do Konsulatu Święto Mikołaja. Tu produkuje się znane na całym świecie bombki. W Konsulacie napiszesz i wyślesz kartkę lub list do Świętego Mikołaja, wydmuchasz ze szkła własną bombkę i nauczysz się, jak ją pięknie ozdobić. Zobaczysz tysiące ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. A przede wszystkich spotkasz prawdziwe Elfy, a może nawet samego Świętego Mikołaja.

Kętrzyn i okolice to także piękno przyrody i bliskość natury. Na dużych i małych czeka nie lada gratka w ZwierzOOgrodzie Kętrzyn. Zoo znajduje się obok wsi Czerniki na trasie z Kętrzyna do Wilczego Szańca. Znajdziecie tu wiele gatunków zwierząt, m.in. alpaki, wielbłądy, zebry, króliki i wiele innych. Niektóre z nich można nakarmić i pogłaskać. Smaczna lokalna kuchnia, kino, odkryte baseny ze zjeżdżalniami, zielone i czyste miasto – to wyróżnia Kętrzyn! Pierwszą bramę Mazur.

Poprzedni artykuł

Inwestycyjne priorytety Powiatu Lidzbarskiego

Następny artykuł

Rozmowy na szczycie. Pandemia, wojna i co dalej?

powiązane artykuły
Total
0
Share