PKM Południe: znamy warianty przebiegu nowej linii

Poznaliśmy możliwe warianty przebiegu nowej linii kolejowej w ramach projektu „PKM Południe”. Zakłada on budowę całkowicie nowej, zelektryfikowanej i dwutorowej linii kolejowej.

Plan zakłada stworzenie linii od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście przez południowe dzielnice Gdańska do Kowal i jej późniejszego połączenia zarówno z istniejącą linią kolejową nr 248, jak i nieczynną obecnie linią nr 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła).

W latach 2021-2023 powstanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, które wskaże rekomendowany przebieg PKM Południe oraz odpowie na pytanie, czy realizacja tej inwestycji będzie ekonomicznie i społecznie uzasadniona.

Jeżeli owa rekomendacja okaże się pozytywna, a samorządom uda się zdobyć dofinansowanie, to jest szansa, że w pierwszym etapie PKM Południe, w latach 2025-2030, będzie mógł powstać odcinek aglomeracyjny z Gdańska Śródmieście do Kowal z 5 nowymi przystankami:

  • Trakt Św. Wojciecha
  • Madalińskiego
  • Łostowice – Świętokrzyska
  • Niepołomicka
  • Świętokrzyska – Węzeł Kowale

Warto podkreślić, że w Kowalach planowany jest duży węzeł przesiadkowy, łączący wszystkie dostępne środki komunikacji z nową koleją. To tutaj będą mogli zostawić swoje auto na parkingu i pojechać dalej do centrum pociągiem kierowcy jadący z zachodnich i południowych części Pomorza, a także turyści docierający na wybrzeże autostradą A1 i planujący odwiedzić Trójmiasto.

Oddana do użytku w 2015 roku linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otworzyła komunikacyjnie Trójmiasto w kierunku zachodnim i stała się silnym bodźcem do rozwoju transportu kolejowego w całym regionie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Projekt PKM udowodnił także, że najlepszym rozwiązaniem gwarantującym zapewnienie sprawnego transportu zbiorowego dla mieszkańców nowych dzielnic Gdańska i sąsiednich gmin jest właśnie kolej. Dlatego jako samorząd wojewódzki zaproponowaliśmy gminom zrzeszonym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot wspólną realizację nowego, wizjonerskiego projektu kolejowego w ramach kolejnego etapu projektu PKM.

Wyniki dotychczasowych prac zostaną zaprezentowane mieszkańcom terenów objętych projektem podczas trzech serii spotkań informacyjnych zaplanowanych w kwietniu, czerwcu i maju 2022 roku.

Poprzedni artykuł

Jak wzmocnić markę w dobie chaosu?

Następny artykuł

Start Pomorskiej Szkoły Hybrydowej

powiązane artykuły
Total
0
Share