Podniebne podróże i kolej na rekord

Rośnie liczba pasażerów korzystających z usług gdańskiego lotniska. Pozytywne wykresy z pierwszego kwartału dotyczą również Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Pasażerowie z północy coraz chętniej korzystają z obu tych wariantów podróżowania. Czy korzystne statystyki będą mieć długofalowy charakter?

630 tysięcy osób skorzystało z podniebnych tras Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w pierwszym kwartale tego roku. Na uwagę zasługuje fakt, że linie Ryanair po raz pierwszy w historii gdańskiego lotniska wyprzedziły Wizz Air w liczbie obsłużonych pasażerów. A dokąd najchętniej lataliśmy? Tradycyjnie na pierwszym miejscu jest Londyn, do którego poleciało i z którego przyleciało ponad 61 tys. pasażerów. Na drugim miejscu uplasowało się Oslo a na trzecim Sztokholm. Łącznie linie lotnicze zrealizowały w pierwszym kwartale 7691 operacji lotniczych. Wzrósł również ruch czarterowy. Względem pierwszego kwartału 2021 roku wzrósł aż o 132%.

Ale gdańskie lotnisko to nie tylko pasażerowie – to również ruch towarowy. W pierwszym kwartale 2022 roku przez terminal przesłanych zostało 2424 ton towarów. To o prawie 17% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. W efekcie – po dwóch latach regularnych strat, lotnisko odnotowało wreszcie zysk zarówno w kwestii sprzedaży, jak i zysk netto. Wypracowany zysk netto to ponad 4mln zł. Port Lotniczy osiąga ekonomiczną stabilność – to ważne pod kątem prowadzonych inwestycji.

Wzrasta popularność PKM

Nieco mniej niż w przypadku lotniska, ale wciąż dużo i rekordowo – było na pomorskich stacjach kolejowych. W marcu 2022 roku z pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystało ok. 368 tys. pasażerów. To najlepszy wyniki od października 2019 roku, czyli nota bene – od początków pandemii. Wtedy na transport kolejowy zdecydowało się 414 tysięcy osób.

Fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu

Można powiedzieć, że pasażerowie po pandemii wrócili do pociągów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Co jest przyczyną tak dobrych wyników?Na pewno jest to powrót uczniów do szkół, ale i ograniczenie pracy zdalnej. Drugim argumentem za wyborem transportu kolejowego są rosnące koszty eksploatacji samochodów. Paliwo z miesiąca na miesiąc jest coraz droższe, a bilet okresowy na pociąg może być nawet kilkadziesiąt złotych tańszy – podkreśla marszałek.

Na liczbę podróżnych wpływa również ciągły rozwój urbanistyczny tej części Pomorza. Coraz więcej mieszkańców dojeżdża do Trójmiasta z dalszych obszarów aglomeracji, takich skąd podróż koleją jest szybsza niż własnym samochodem. W marcu 2022 roku z pociągów PKM skorzystało ok. 368 tys. pasażerów – to o ponad 130 tys. więcej niż w lutym. Jeśli chodzi o połączenia Gdańsk – Kartuzy – skorzystało z nich ponad 103 tys. podróżnych, a z połączeń w kierunku Kościerzyny ok. 81 tys. Wynik „trasy kartuskiej” to drugi najlepszy od października 2019 roku, a „kościerskiej” pozostaje taki sam jak we wspomnianym miesiącu.

Poprzedni artykuł

Kupię, sprzedam i wymienię! Pchli Targ na ulicach Gdyni

Następny artykuł

Genius Loci i architektoniczne spełnienie

powiązane artykuły
Total
0
Share