Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2022 na Pomorzu

Przedstawiciele pomorskiej branży turystycznej pozostają zgodni – tegoroczny sezon można zaliczyć do udanych. Liczby związane z ruchem turystycznym powróciły do czasów przed nastaniem pandemii. Jak prezentuje się sytuacja w poszczególnych sektorach branży?

W szczycie sezonu, który przypadł na ostatni weekend lipca i dwa pierwsze tygodnie sierpnia, obłożenie miejsc noclegowych w Trójmieście oscylowało na poziomie 90 proc. Na duży ruch w sierpniu mogło mieć wpływ ogłoszenie wakacji kredytowych. W tym roku widać wyraźny przypływ gości zagranicznych. Pierwsze wakacje post covid przyniosły też zmiany w preferencjach konsumenckich: dokonywaniu rezerwacji i długości pobytu – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną. Zdaniem dyrektora Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Łukasza Magriana tegoroczne wakacje pokazały, że letnia oferta turystyczna regionu pomorskiego, na tle innych województw w naszym kraju, nadal cieszy się dużą popularnością wśród Polaków.

Po dwóch latach pandemii goście chętniej wybierali ośrodki miejskie i nadmorskie kurorty. Nieco mniejsze obłożenie względem roku 2020 i 2021 zanotowały obiekty w głębi województwa, np. na Kaszubach, Kociewiu czy w Borach Tucholskich, tak popularne w poprzednich latach, jednak i tu obecność gości była bardzo widoczna – podkreśla Łukasz Magrian.

Według PROT, podobnie jak w poprzednich latach, skraca się tzw. okno rezerwacyjne i czas pobytu, wyjazdy trzy-, pięciodniowe dominowały wśród rezerwacji.

Tłok na AmberOne

W raporcie widnieją także dane o podróżnych na gdańskim lotnisku i autostradzie AmberOne. W czerwcu gdańskie lotnisko obsłużyło 480 595 pasażerów, co daje wzrost względem ubiegłego roku o 209 proc. W lipcu z kolei przez gdański Port Lotniczy przewinęło się 567 886 podróżnych, co daje wzrost 83 proc. w stosunku do 2021 r. W czerwcu wykonano 4314 operacji, a w lipcu 4899. W sierpniu lotnisko obsłużyło łącznie 547 200 pasażerów i wykonało 5003 operacje. Najwięcej pasażerów wybierało Turcję, Grecję i Egipt.

W czerwcu 2022 autostradą AmberOne przejechało 1 811 300 pojazdów, a w lipcu było to 2 168 946 pojazdów. To ok. 9 proc. mniej niż przed rokiem. Mniejszy o 9 proc. ruch na AmberOne nie oznacza jednak, że do Pomorskiego przyjechało mniej turystów. Spadek pojazdów na autostradzie nastąpił prawdopodobnie na rzecz alternatywnych dróg dojazdowych bądź transportu zbiorowego: pociągów i autobusów. Jeśli chodzi o obłożenie hoteli w Trójmieście, to średnie dla całego lipca wyniosło 87 proc. (dla porównania w lipcu 2021 było to 77 proc.). W drugiej połowie lipca br. (od 16 do 31) obłożenie było wyraźnie wyższe – średnio 92 proc. Średnie obłożenie hoteli między 1 a 20 sierpnia wyniosło 92 proc. i był to wynik zbliżony do ubiegłorocznego.

Wakacje we Władysławowie

Jeśli chodzi o obłożenie hoteli w Trójmieście, to średnie dla całego lipca wyniosło 87 proc. (dla porównania w lipcu 2021 było to 77 proc.). W drugiej połowie lipca br. (od 16 do 31) obłożenie było wyraźnie wyższe – średnio 92 proc. Średnie obłożenie hoteli między 1 a 20 sierpnia wyniosło 92 proc. i był to wynik zbliżony do ubiegłorocznego.

W najmie krótkoterminowym w lipcu poziom obłożenia był podobny jak przed rokiem. W ubiegłym roku goście zagraniczni stanowili latem 20 proc. ruchu. W tym roku jest ich o co najmniej 10 proc. więcej – mówi specjalista ds. badań i analiz Gdańskiej Organizacji Turystycznej Katarzyna Nałysz-Safuryn.

Największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Pomorze w długi sierpniowy weekend. Jak podaje portal Nocowanie.pl, były to miejscowości nad morzem i w górach. W Top 10 znalazło się pięć miejscowości z Pomorskiego: Władysławowo, Gdańsk, Łeba, Sopot i Krynica Morska.

Poprzedni artykuł

Popularna marka samochodowa zmienia swoje logo!

Następny artykuł

Nowa marka debiutuje w Formacie. Czy to początek ekspansji?

powiązane artykuły
Total
0
Share