Półmetek budowy największej fabryki bateryjnych magazynów energii w Europie

W Gdańsku powstaje największa w Europie fabryka bateryjnych magazynów energii. Jest to inwestycja firmy Northvolt, europejskiego dostawcy ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Sprawdziliśmy na jakim etapie znajdują się prace.

Zakład produkcyjny Northvolt jest budowany w dwóch etapach. Aktualnie trwa realizacja pierwszego z nich, który zakłada budowę przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej o łącznej powierzchni 25 tysięcy m². Docelowo, fabryka Northvolt będzie miała 50 tysięcy m². Jest też pierwszą inwestycją realizowaną na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego DCT. 

Dach głównego budynku już prawie gotowy 

Budowa rozpoczęła się w październiku 2021 roku od wymagających prac ziemnych. Odpowiednie przygotowanie terenu wymagało wymiany podłoża oraz dynamicznego zagęszczania gruntu. W tym celu wykorzystano 220 000 m³ ziemi, której wystarczyłoby do wypełnienia 58 basenów olimpijskich. Ten etap prac był niezwykle istotny ze względu na realizację inwestycji na terenach zalewowych. 

Prace budowlane idą zgodnie z planem i w tym momencie przygotowaliśmy już konstrukcję, ściany oraz zadaszenie dwóch magazynów wysokiego składowania i budynku biurowego. Trwają prace związane z wykonaniem połaci dachowej na potrzeby głównego budynku produkcyjnego, na finiszu są też przygotowania pod rozpoczęcie prac związanych ze zautomatyzowanymi magazynami wysokiego składowania. Magazyny niezbędne do przechowywania komponentów oraz gotowych produktów mają aż 30 m wysokości, czyli przewyższają zlokalizowany po sąsiedzku biurowiec KOGA – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. 

Robert Chryc-Gawrychowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Pełna synchronizacja

Northvolt buduje zakład produkcyjny wykorzystujący automatyzację i robotyzację na niespotykaną do tej pory skalę. Maszyny pracujące na hali produkcyjnej będą się komunikowały z autonomicznym magazynem, obsługiwanym przez samojezdne, autonomiczne wózki. W praktyce oznacza to, że gdy na linii produkcyjnej będzie się kończył dany komponent, informacja o tym zostanie przesłana do systemu magazynowego, co w efekcie spowoduje pobranie palety z potrzebnymi komponentami przez autonomiczny wózek. Następnie element zostanie przekazany, bez udziału człowieka, do maszyny, która również samodzielnie odbierze go i będzie kontynuowała produkcję.  

Automatyzacja będzie zatem na bardzo wysokim poziomie, zapewniając komfortowe warunki pracy, ale firma wciąż będzie potrzebowała pracowników, także do tak nowoczesnego magazynu. Northvolt rozrasta się w bardzo szybkim tempie, zarówno globalnie, jak i w Polsce, a tylko we wrześniu do gdańskiego zespołu dołączy kolejnych kilkudziesięciu pracowników. Obecnie firma zatrudnia w Polsce 250 osób.  

źródło: Northvolt

Komfortowe warunki dla 500 osób 

Na etapie projektowania i przygotowania inwestycji zwracaliśmy szczególną uwagę na to, aby zakład produkcyjny Northvolt w Gdańsku stanowił komfortowe miejsce pracy. Oprócz nowocześnie wyposażonych i ergonomicznych stanowisk pracy, zadbaliśmy o pełne zaplecze socjalne w szwedzkim stylu. Ponadto, wprowadziliśmy rzadko spotykane rozwiązanie, oświetlając halę produkcyjną światłem naturalnym pochodzącym z niemalże stu świetlików – dodaje Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji w Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. 

Najnowsza inwestycja firmy w Gdańsku nosi nazwę Northvolt Dwa i jest to druga fabryka budowana przez Northvolt w Europie. Pierwsza, Northvolt Ett (tłum. Northvolt Jeden) realizowana jest na północy Szwecji, w miejscowości Skellefteå. Northvolt ogłosił ponadto budowę gigafabryk w Niemczech (Northvolt Drei) oraz w miejscowości Borlänge w Szwecji (Northvolt Fem).  

materiały prasowe/Northvolt

Budowa w liczbach: 

  • 1700 ton stali 
  • 15 000 m³ betonu
  • 18 000 ciężarówek, 220 000 m³ ziemi 
  • 100 000 m słupów konstrukcyjnych 
  • prawie 100 świetlików doświetlających halę produkcyjną 

O Northvolt: 

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości. Northvolt zatrudnia ponad 3000 pracowników 100 różnych narodowości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 55 miliardów dolarów od takich kluczowych klientów, jak m.in. BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar, co pozwoli firmie na realizację planów uwzględniających recykling baterii i wykorzystywanie surowców, które w 2030 roku w 50 proc. będą pochodziły z recyklingu. Northvolt.com 

Poprzedni artykuł

Prężnie działająca firma IT otworzyła swoje biuro w Gdyni

Następny artykuł

Aniołki? Wyspa Sobieszewska? A może Dolne Miasto? Ostatnia szansa na alternatywny spacer!

powiązane artykuły
Total
0
Share