Pomorskie miasta wycofują się z partnerstwa

Miasto Gdańsk wycofa się z partnerstwa z rosyjskimi miastami – Sankt Petersburgiem oraz Kaliningradem. Z kolei gdyńscy aktywiści złożyli wniosek do prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka, aby usunąć Kaliningrad z Bałtyckiego Koła Gdyńskich Miast Siostrzanych.

Owe działania z pokłosiem zdarzeń związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Porozumienie o współpracy między Zgromadzeniem Ustawodawczym Sankt Petersburga i Radą Miasta Gdańska podpisane zostało w roku 1997. Kaliningrad jest miastem partnerskim Gdańska od roku 1993. Oto oświadczenie Agnieszki Owczarczak – przewodniczącej Rady Miasta Gdańsk:

„W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, który stanowi zagrożenie życia i stabilności nie tylko Ukrainek i Ukraińców, ale również zagraża pokojowi i bezpieczeństwu współczesnej Europy, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji – Kaliningradem i Sankt Petersburgiem.

Stanowczo potępiamy rosyjską agresję na niezależną i wolną Ukrainę. Zdajemy sobie sprawę, że są Rosjanie, którzy występują przeciwko Władimirowi Putinowi i rozpoczętemu przez niego konfliktowi zbrojnemu, jednocześnie jednak uważamy, że należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej. Musimy pokazać, że nie ma i nie będzie przyzwolenia społeczności międzynarodowej na bezpodstawnie wywołaną wojnę. Tylko wspólne i wielowymiarowe działania wymierzone przeciwko Federacji Rosyjskiej, mogą mieć wpływ na opinię publiczną w Rosji. Tym gestem chcemy również pokazać naszą solidarność nie tylko z miastami partnerskimi Gdańska w Ukrainie – Odessą i Mariupolem, ale całą ukraińską wspólnotą samorządową…”

To kolejny symboliczny gest. Warto przypomnieć, że kilka dni temu operator Gdańskiej Karty Mieszkańca zerwał współpracę z prowadzącą stacje paliw firmą Amic Energy, prawdopodobnie powiązaną z rosyjskim Łukoilem. Sieć ma siedem stacji wokół Trójmiasta.

“Pragniemy poinformować, iż z dniem 25 lutego 2022 Gdańska Organizacja Turystyczna, będąca operatorem Gdańskiej Karty Mieszkańca, kończy współpracę z jednym z partnerów, firmą branży paliwowej – AMIC POLSKA Sp. z o.o.” – brzmiał fragment oświadczenia.

Ponadto dziś Województwo Pomorskie wypowiedziało umowy o współpracy z Obwodem Kaliningradzkim. Decyzję jednogłośnie podjęli dziś radni Sejmiku Województwa Pomorskiego. 

„Jednogłośnie Sejmik zdecydował o zerwaniu współpracy z Obw. Kaliningradzkim Fed. Rosyjskiej. Występujemy do przewodniczących organizacji międzynarodowych, których jesteśmy członkiem i w których zasiadają przedstawiciele Rosji o zawieszenie jej członkostwa w tych organizacjach. „ – napisał na twitterze Marszałek Mieczysław Struk.

Podobne inicjatywy mają również miejsce w Mieście Morza. Gdyńscy aktywiści złożyli wniosek do prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka, aby usunąć Kaliningrad z Bałtyckiego Koła Gdyńskich Miast Siostrzanych. Decyzję w tej sprawie poznamy prawdopodobnie 3 marca podczas nadzwyczajnej sesji gdyńskiej rady miasta. 

Poprzedni artykuł

Jesteśmy z Wami!

Następny artykuł

Zmiany w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

powiązane artykuły
Total
0
Share