Pomorskie zabytki w ekskluzywnym gronie

Poznaliśmy listę nominowanych w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Zabytek Zadbany. W gronie utworzonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa znalazły się trzy obiekty z Pomorza. Które zabytki z naszego regionu zostały nominowane?

Zabytek Zadbany jest ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tytułowy konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami, w tym wzorowego prowadzenia prac badawczych oraz najlepszych wzorów konserwacji, a także działań na rzecz właściwego ich utrzymania.

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 100 zabytków. Po ocenie formalnej do kolejnego etapu zakwalifikowało się 88 obiektów z 16 województw. Następnie jury dokonało nominacji w poszczególnych kategoriach. Z terenu województwa pomorskiego do finału konkursu przeszły trzy zabytki.

W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych:

  • Kamienica przy ul. Rycerskiej 10 w Gdańsku – stanowiła niegdyś kompleks browaru założonego w XVII w. Jako jedna z niewielu w historycznym śródmieściu nie uległa zniszczeniom w trakcie II wojny światowej. Do 2010 r. w jej wnętrzu znajdowały się mieszkania komunalne. W ostatnich latach obiekt został odrestaurowany, a inwestorem była spółka Gdańskie Inwestycje Wodociągowo-Kanalizacyjne.
  • Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim – wybudowany na przełomie XVIII i XIX w. zwany potocznie „Pruszczańskim Dworem”. Od 1855 r. mieszkał w nim lekarz i działacz społeczny dr Hermann Wiedemann. Obecnie mieści się tu Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszcz Gdański.

W kategorii zabytków techniki:

  • Dawna remiza Stoczni Gdańskiej – powstała w 1884 r. i początkowo pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. W 1903 r. obiekt został przekształcony w siedzibę straży pożarnej, w której mieściły się wozownia i stajnia dla koni drużyn pożarniczych. W swojej pierwotnej funkcji remiza użytkowana była do połowy lat 90. XX w. Dzisiaj jej właścicielem jest spółka Stocznia Cesarska Development, a w jej wnętrzu urządzono stylową restaurację, bar i sklep z winami.

.

Laureatów i wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu Zabytek Zadbany poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie.

Fot. Materiały prasowe – Stocznia Cesarska

Poprzedni artykuł

Bomby z opóźnionym zapłonem. Jak fotowoltaika przyczynia się do pożarów?

Następny artykuł

Biznes to gra...

powiązane artykuły
Total
0
Share