Pomorze błysnęło w Cannes!

W Cannes odbyły się największe w Europie targi nieruchomości MIPIM, na których Invest in Pomerania wraz z partnerami instytucjonalnymi – Gdańskiem, Gdynią Sopotem, Pruszczem Gdańskim, InvestGDA, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, a także sektorem prywatnym – 7R, Torusem i Olivia Centre, zaprezentowały potencjał nieruchomościowy województwa pomorskiego.

Targi MIPIM w Cannes to jedne z największych targów nieruchomości w Europie, przyciągające inwestorów, deweloperów oraz samorządy z całego świata. W tegorocznej edycji, która trwa od 14 do 17 marca, uczestniczy ponad 20 000 osób z 80 krajów. Tak jak w poprzednich latach, przedstawiciele województwa pomorskiego biorą udział w wydarzeniu, na którym przedstawiają swoją ofertę nieruchomości.

Bogata oferta Pomorza

Pomorze ma wiele do zaoferowania inwestorom. Położony na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych region umożliwia łatwy dostęp do rynków europejskich i światowych. Lotnisko w Gdańsku jest jednym z największych w Polsce i obsługuje 4 miliony pasażerów rocznie, co czyni je ważnym węzłem transportowym. Porty morskie w Gdańsku i Gdyni stanowią naturalną bramę logistyczną do Europy Środkowo-Wschodniej, a aktualne działania wojenne za wschodnią granicą tym bardziej wzmacniają ich rolę w łańcuchu dostaw w tej części kontynentu. W efekcie doskonale rozwija się rynek magazynowy, na którym całkowita podaż osiągnęła 1 258 000 m2. Województwo pomorskie jest również jednym z kluczowych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Sektor BSS zatrudnia w regionie35 000 ludzi w 190 centrach. Coraz większa liczba realizowanych inwestycji silnie stymuluje zapotrzebowanie biura, których podaż w 2022 roku przekroczyła 1 000 000 m2.

Tegoroczne targi są doskonałą okazją do zaprezentowania potencjału Pomorza w zakresie sektora nieruchomościowego oraz do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Województwo pomorskie kreuje przyjazne i atrakcyjne środowisko do rozwoju biznesu. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w ubiegłych latach, skuteczna strategia przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych zachęci inwestorów do wejścia na trójmiejski rynek. Liczymy, że nasza obecność na MIPIM przyniesie wiele korzyści dla regionu oraz dla naszych partnerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Gdańsk

Gdańsk przygotował na tegoroczne targi MIPIM w Cannes bogatą ofertę projektów inwestycyjnych.

Gdańsk podczas tegorocznych targów prezentuje szeroką ofertę projektów, które potwierdzają atrakcyjność metropolii dla inwestorów z całego świata. Wśród nich znajdują się m.in. „New Port 2030 +”, który dotyczy zagospodarowania dzielnicy Nowy Port z wykorzystaniem formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Na obszarze około 14 ha powstaną obiekty publiczne, takie jak basen i mieszkania komunalne, a także komercyjne ­– mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

To nie jedyny projekt, który jest przedstawiany podczas targów. W ofercie Gdańska znajduje się również strategia zagospodarowania obszaru przed dworcem kolejowym w Gdańsku Wrzeszczu, a także projekt mieszkaniowo-usługowy przy dawnej Zajezdni Wrzeszcz i ulicy Uczniowskiej w dzielnicy Brzeźno oraz rozbudowa infrastruktury sportowej, treningowej i rekreacyjnej przy hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu.

Nie zabrakło również projektów związanych z biznesem i przemysłem, ponieważ zaprezentowane zostaną tereny przemysłowe i parki logistyczne, zarządzane przez miejską spółkę Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). Oferta uwzględnia także nowoczesne dzielnice biznesowe, takie jak Airport City, zlokalizowane przy Porcie Lotniczym Gdańsk oraz planowany park przemysłowy w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Na MIPIM przedstawiony został również projekt Międzynarodowych Targów Gdańskich, który obejmuje trzygwiazdkowy hotel w ramach największego centrum wystawienniczo-kongresowego w północnej Polsce, a także oferta inwestycyjna dotycząca możliwości realizacji ośrodka wypoczynkowego lub zabudowy mieszkalno-usługowej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Gdynia

Gospodarka Gdyni skupia się głównie na przemyśle portowym oraz sektorze usług biznesowych. To idealne miejsce dla nowych inwestycji, szczególnie związanych z usługami, biurami czy produkcją zaawansowanych technologii. Dodatkowo liczne wydarzenia kulturalne i sportowe przyciągają turystów przez cały rok, co otwiera wiele możliwości dla branży hotelarskiej i turystycznej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni.

Na tegorocznych targach w Cannes miasto Gdynia prezentuje dwie działki inwestycyjne. Pierwsza z nich, o powierzchni 1,88 ha, znajduje się w nadmorskiej dzielnicy Orłowo. Lokalizacja w pobliżu parku krajobrazowego oraz zabytkowego zespołu pałacowego sprawia, że jest to doskonałe miejsce na inwestycję hotelową, zarówno na cele wypoczynkowe, jak i konferencyjne.

Druga działka, o powierzchni 33 ha, znajduje się w Chwarznie. W dzielnicy Chwarzno-Wiczlino powstają nowe budynki mieszkalne oraz osiedla, co sprawia, że jest to obszar o największej dynamice przyrostu ludności. Wraz z rozwojem rynku mieszkaniowego wzrasta zapotrzebowanie na usługi towarzyszące. Teren posiada duży potencjał do rozbudowy funkcji i usług nie tylko w skali Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta, ale także w skali całego regionu. Szczególnie poszukiwani są inwestorzy z sektorów związanych z różnego rodzaju usługami, takimi jak kampus uczelniany, opieka zdrowotna dla osób starszych z zakwaterowaniem, handel czy produkcja z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Sopot

Oferta Sopotu zogniskowana jest wokół uzdrowiskowego charakteru kurortu. Miasto poszukuje inwestorów zainteresowanych rozwijaniem rekreacyjnych funkcji przestrzeni. Pierwszy z nowoczesnych obiektów mógłby powstać w pasie nadmorskim, który jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc do inwestycji, a drugi w okolicy Hipodromu.

Swoją pozycję miasto zawdzięcza przede wszystkim silnie rozwiniętemu sektorowi usług turystycznych, co pozwala na budowanie całorocznej oferty wypoczynkowej i biznesowej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.  

Miasto ma ogromny potencjał inwestycyjny, ponieważ kojarzy się z luksusem, wypoczynkiem i zdrowym stylem życia. Właśnie dlatego, inwestycje w branżę uzdrowiskową i kurortową w Sopocie są tak pożądane.

Zgodnie ze strategią rozwoju miasta, głównym celem Sopotu jest budowanie marki jako całorocznego kurortu. W tym celu poszukujemy inwestorów, zainteresowanych w szczególności stworzeniem wysokiej jakości, komplementarnych usług kuracyjno-uzdrowiskowych w pasie nadmorskim. Jednym z priorytetów jest budowa nowego kompleksu sanatoryjnego wraz z towarzyszącą infrastrukturą uzdrowiskową, z wykorzystaniem sopockiej solanki ze zdroju Św. Wojciecha. Obiekt ma być zlokalizowany w strefie uzdrowiskowej A1, na terenie mieszczącym się przy ul. Bitwy pod Płowcami, w bezpośrednim sąsiedztwie alejki nadmorskiej i plaży. W związku z powyższym również budowa obiektów hotelarskich jest w dalszym ciągu bardzo atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów, zwłaszcza że terenów przeznaczonych pod te usługi jest coraz mniej. W tym przypadku jedną z ciekawszych ofert jest działka na Hipodromie, z przeznaczeniem pod zabudowę hotelową – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.  

Sopot dysponuje również ofertą AQUA-Sopot. W celu dalszego rozwoju miasto poszukuje partnerów do przeprowadzenia szeregu działań i inwestycji związanych ze zwiększeniem eksploatacji wód leczniczych i poszerzeniem bazy podmiotów działających na podstawie uzdrowiskowych zasobów miasta. Inwestycje w Sopocie nie tylko przynoszą korzyści dla przedsiębiorców, ale także wpływają na poprawę zdrowia i jakości życia mieszkańców oraz turystów.

Wszystkie planowane przedsięwzięcia prowadzone będą w uzgodnieniu i odniesieniu do realizacji strategii uzdrowiskowej Sopotu i podejmowanych przez Miasto działań w zakresie ochrony klimatu i środowiska naturalnego – mówi Marek Bogacki, wiceprezes AQUA- Sopot Sp. z o.o.

Pruszcz Gdański

W ostatnich latach Pruszcz Gdański odnotował dynamiczny wzrost realizowanych inwestycji. Dobre warunki do rozwoju zapewnia lokalizacja. Miasto posiada dogodne położenie geograficzne, leżąc na styku Żuław Gdańskich i Pojezierza Kaszubskiego, w pobliżu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, autostrady A1 i trójmiejskiej obwodnicy, a także głównej trakcji kolejowej łączącej Gdańsk z Warszawą, Bratysławą i Wiedniem. Wszystkie te elementy sprawiają, że miasto jest doskonale skomunikowane z innymi ważnymi ośrodkami kraju i Europy. Przygotowane tereny inwestycyjne mają łączną powierzchnię prawie 12 ha.

Pruszcz Gdański to miasto kompaktowe i różnorodne, dzięki czemu, oprócz dogodnego położenia, w tym oczywistej bliskości trójmiasta, wyróżniamy się i jesteśmy atrakcyjnym partnerem. Bogata oferta kulturalna, aktywne i prężnie działające organizacje pozarządowe, przedsiębiorczy i pracowici mieszkańcy oraz odnoszący sukcesy, z pasją działający na rzecz tutejszej młodzieży sportowcy sprawiają, że to miasto tętni życiem przez cały rok. Jednocześnie trzeba tu podkreślić, że oprócz środków własnych, Pruszcz Gdański jest beneficjentem wielu unijnych projektów, dzięki którym nieustannie podnosimy jakość życia, inwestując m.in. w rozwój dróg czy też zabezpieczeń przeciwpowodziowych – mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

W tegorocznej edycji targów jako partner Invest in Pomerania bierze również udział Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w ubiegłym roku była najlepszą strefą ekonomiczną w Polsce pod kątem liczby wydanych decyzji o wsparciu inwestycji. Ponadto Spółka znalazła się wśród najlepszych Stref Ekonomicznych na świecie, zajmując drugie miejsce w Europie oraz siódme na świecie.

Zwolnienia z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji są niewątpliwie silnym argumentem mogącym przekonać nowych inwestorów do realizacji inwestycji w Polsce. Nasze działania we współpracy z Invest in Pomerania, ich komplementarność i dążenie do wspólnego celu jakim jest rozwój gospodarczy regionu od lat przynoszą świetne efekty – mówi Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

źródło: ARP

Poprzedni artykuł

Łukasz Greinke odwołany z funkcji Prezesa Zarządu Portu Gdańsk!

Następny artykuł

Nieznane zdjęcia i dokumenty z Westerplatte trafiły do Muzeum Gdańska!

powiązane artykuły
Total
0
Share