W najbliższych latach w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogardu Gdańskiego, czyli na obszarze powiatu starogardzkiego, miasta Starogard Gdański oraz gmin wiejskich: Starogard Gdański, Bobowo i Zblewo, zrealizowanych zostanie dziewięć ważnych przedsięwzięć. Porozumienie w tej sprawie 12 sierpnia 2024 r. podpisali marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marcin Skwierawski z Wioletą Strzemkowską-Konkolewską, starostą powiatu starogardzkiego, bowiem powiat pełni funkcję lidera MOF Starogardu Gdańskiego.
Jakie przedsięwzięcia wskazano do realizacji?
Przede wszystkim zaplanowano termomodernizację 13 budynków użyteczności publicznej wraz z usprawnieniem działania ich źródeł ciepła i energii oraz instalacją odnawialnych źródeł energii. W samym Starogardzie Gdańskim będą to: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, I Liceum Ogólnokształcące oraz budynek dydaktyczny w II Liceum Ogólnokształcącym, a także siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast na terenie gminy Bobowo termomodernizacją objęte zostaną przedszkole i szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Bobowie oraz świetlice wiejskie w Grabowie i Wysokiej.
W ramach adaptacji do zmian klimatu w Zblewie powstanie staw retencyjny o pojemności 2 tys. m sześc. wraz z systemem rowów, które będą odprowadzać wody opadowe i roztopowe z centrum miejscowości oraz części osiedla przy dworcu kolejowym. Ponadto, w Zblewie zbudowana zostanie droga rowerowa do dworca kolejowego, co umożliwi bezpieczną i wygodną komunikację rowerową w tej miejscowości. Podobne inwestycje pojawią się też w gminie Starogard Gdański na odcinkach Kokoszkowy-Siwiałka i Jabłowo-Dąbrówka oraz na trasie do miejscowości Koteże. W sumie oddanych do użytku zostanie ponad 14 km nowych dróg rowerowych. Z kolei do obsługi publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu starogardzkiego zakupione zostaną dwa autobusy elektryczne, które będą dowoziły pasażerów do miejsc pracy i nauki oraz węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim.
W porozumieniu dla MOF Starogardu Gdańskiego przewidziano również działania nakierowane na integrację migrantów, w tym uchodźców z Ukrainy. Podnoszenie ich kompetencji językowych, zawodowych i społecznych prowadzone będzie we współpracy samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi.
Łączna wartość tych dziewięciu przedsięwzięć wynosi ponad 83 mln zł, z czego prawie 50 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 w ramach instrumentu tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przypomnijmy, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są formą współpracy lokalnych samorządów, które dzięki wsparciu środków unijnych mogą realizować określone przedsięwzięcia, a tym samym rozwiązywać wspólne problemy i poprawiać jakość życia mieszkańców.
źródło: UMWP