Poznaliśmy laureatów Amberif Design Award i Amberif Selection!

W Gdańsku trwają Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022. W 29. edycji prestiżowego wydarzenia bierze udział ponad 200 firm reprezentowanych przez 500 wystawców z całego świata. Ważnym punktem programu targów jest rozstrzygnięcie prestiżowych konkursów: Amberif Design Award i Amberif Selection. Ceremonia wręczenia nagród w ramach wspomnianych konkursów odbyła się w Dworze Artusa.

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD to jeden z najważniejszych konkursów biżuterii autorskiej. Jego celem jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego. Kurator konkursu – Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium na motyw przewodni tegorocznej edycji wybrała hasło „Bursztyn jako nagroda”. W zaprezentowanych w konkursie pracach bursztyn wystąpił w roli materiału do jubilerskich ingerencji w taki sposób, aby interakcja między tworzeniem, noszeniem i oglądaniem była źródłem synergicznej satysfakcji dla każdego uczestnika tego procesu. Wszyscy zasługujemy na nagrodę – niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału.

Uczestnicy gali AMBERIF DESIGN AWARD we wnętrzu Dworu Artusa. Fot. D. Paszliński

W konkursie jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę i przyznali nagrody.

Jury oceniło 202 prace nadesłane przez 160 artystów z 32 krajów. Nagrodę główną Prezydenta Miasta Gdańska – AMBERIF DESIGN AWARD, w wysokości 10 000 złotych, wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Otrzymała ją mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno za Amber Drops Pattern Necklace. Naszyjnik „Bursztynowe krople” w opinii jury ukazuje, jak biżuteria potrafi zmieniać swoje oblicze i charakter w zależności od tego, jak ją trzymasz, z jakiej okazji, czy w jakim świetle ją nosisz. Dwa światy – tkanina i biżuteria – przecinają się, by stworzyć obiekt, który kropla po kropli tworzy niespodziewaną płynność.

Nagrodę Srebrną – 1 kilogram srebra, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski za „Medal”, a Nagrodę Bursztynową – 1 kilogram bursztynu ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników jury przyznało dla Alberto Davila z Meksyku z pracę „Still Here”.

Jury postanowiło przyznać  wyróżnienie w konkursie Amberif Design Award, które otrzymała Inna Monastyrna, Izrael- za Amber City – Bursztynowe miasto.

Unikatowe cechy bałtyckiego bursztynu i wysoki kunszt twórców promowane są także w towarzyszącym targom od 1995 roku konkursie AMBERIF SELECTION, znanym wcześniej pod nazwą Mercurius Gedannesis.  Kuratorem konkursu jest ekspert diamentów i gemmolog – Stanisław Krzysztof Jacobson, a jurorami: Dariusz Latoszek – przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Emilia Kohut – projektantka biżuterii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Ryszard Węsierski – projektant biżuterii; laureat Grand Prix 2021 oraz redaktorka Bursztynowego Portalu amber.com.pl  –  Anna Sado. 

„Sounds of amber” – bliźniacze wisiory z naturalnego bursztynu bałtyckiego nawiązujące do natury i jej dźwięków, autorstwa Piotra Frankowskiego. Fot. K. Misztal

GRAND PRIX Amberif Selection i  nagrodę, statuetkę Ministra Rozwoju i Technologii otrzymała S&A Spółka Akcyjna za „Sounds of amber” – Bliźniacze wisiory z naturalnego bursztynu bałtyckiego nawiązujące do natury i jej dźwięków, autorstwa Piotra Frankowskiego. Jury doceniło efektowny design, w którym wykorzystano naturalne piękno bursztynu w geometryzującej formie, zaakcentowane prostym elementem zdobniczym. Nagrodzona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 roku.

Wyróżnienie za „Przebudzenie” pierścionek z bursztynem w satynowej oprawie, ozdobiony pasem cyrkonii autorstwa Cypriana Chorocieja trafiło do S&A Spółka Akcyjna. Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich SA otrzymała firma Chili Ireneusza Glazy za „Pióro wieczne”.

Poprzedni artykuł

In Via nominowana do Fryderyków w dwóch kategoriach

Następny artykuł

Dzień dobry e-warto!

powiązane artykuły
Total
0
Share