O miano nowego cudu walczyło aż 48 niezwykłych miejsc na mapie Polski. Selekcja odbyła się przy udziale lokalnych organizacji turystycznych, przewodników oraz samych mieszkańców. Na tej podstawie internauci głosowali na najpiękniejsze zakątki poszczególnych regionów. Łącznie oddano rekordowe 258 000 głosów – czytamy na stronie internetowej National Geographic Polska.
Nie mamy wątpliwości, że „Cuda Polski” to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie.
Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”
Które miejsca zwyciężyły w przypadku bliskich nam regionów, czyli Pomorza, Warmii i Mazur? Na północy mianem cudu określono Bory Tucholskie, czyli Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Obszar ten słynie z bogactwa unikalnych rzek, jezior oraz torfowisk. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych, nieskalanych ludzką działalnością regionów w Polsce i Europie.
Na Warmii i Mazurach laureatem prestiżowego plebiscytu został Lidzbark Warmiński, o którym pisaliśmy już wielokrotnie na łamach czasopisma „warto!”. O atrakcjach „Serca Warmii”, a także licznych zabytkach oraz malowniczych krajobrazach możecie przeczytać TUTAJ.
Lista Cudów Polski 2024:
- Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
- Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;
- Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
- Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
- Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
- Małopolskie – Zamek w Muszynie;
- Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
- Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
- Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
- Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
- Pomorskie – Bory Tucholskie;
- Śląskie – Bielsko-Biała;
- Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
- Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
- Wielkopolskie – Pyzdry;