Praca, nauka, kobiety…

Za nami trudny rok, przed nami też niełatwy. Koronawirus pojawił się niespodziewanie i zmienił nasz styl życia i pracy – postawił nowe wyzwania przed pracodawcami i pracownikami, przed służbą zdrowia i systemem edukacji. O roku 2020 będziemy czytać w podręcznikach historii, zarządzania, będą ten czas studiować politolodzy, socjolodzy i ekonomiści.

Poturbowany świat skończył jednak miniony rok z nadzieją – pojawiły się bowiem szczepionki, które dają szansę na powrót do normalności jaką znamy. Nie nastąpi to szybko, ale trzeba wierzyć, że wrócimy do podróżowania, spotkań, koncertów  – do wszystkiego, czego nam brakowało.

 Praca 

Wirus, mimo planowanych masowych szczepień, jeszcze długo z nami zostanie – a razem z nim praca zdalna. W ciągu chwili okazało się, że wiele branż może efektywnie i bez większych problemów pracować bez spotkań w biurze, zmianowo, w podzielonych grupach, w reżimie sanitarnym. Dostosowały się sklepy, usługi, media, zakłady produkcyjne. Wielu pracowników i pracodawców chwali sobie nowy system, więc można spodziewać się, że przyszłość pracy to model hybrydowy. 

Nauka 

Oby nie została z nami w modelu wyłącznie zdalnym! Nauczyciel i bezpośredni z nim kontakt plus budowanie wspólnoty to jednak podstawa rozwoju dzieci i młodych ludzi. Nauka jest ważna, ale szkoła powinna być czymś więcej niż miejscem  przekazywania wiedzy. 2020 pokazał jak bardzo jesteśmy opóźnieni cyfrowo – ilu dzieci wciąż nie ma dostępu do internetu, a nawet komputera, ilu uczniów wypadło z systemu, czego odpowiednie ministerstwo przez długi czas nie zauważało. Dla wielu – szkoła to ciepły posiłek i spokój od domowej przemocy. Wróćmy do szkoły najszybciej jak to możliwe!

Kobiety

Ta grupa traci podczas każdego kryzysu. Tak było i tym razem. Kobiety zajęły się życiem domowym, organizowaniem dzieciom edukacji, ich praca zawodowa stała się jeszcze mnie ważna niż dotychczas. Tym bardziej, że to kobiety najczęściej zajmują się usługami, a zatem to ich praca albo stała się niemożliwa do wykonywania z powodu obostrzeń, albo niemożliwa do wykonywania zdalnie. To w kobiety uderzył wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji. Ten rok kobietom nie pomógł.

Oby najbliższe miesiące przyniosły nam więcej spokoju i nadziei. Wierzę, że powrót do normalności jest możliwy. Wierzę, że cała Europa, która dzięki determinacji wielu polityków doszła do porozumienia w sprawie budżetu – szybko i możliwie bezboleśnie wyjdzie z pandemii i kryzysu. Nasz świat zaczął lisię zmieniać, ale zmiany wciąż przed nami – Europejski Zielony Ład, cyfryzacja – to wyzwania, które wpłyną na życie nas wszystkich. 

Dużo zdrowia dla wszystkich czytelników magazynu „warto!”

Henryka Bochniarz – Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan

Następny artykuł

Zabiegi w domowym zaciszu

powiązane artykuły
Total
0
Share