Uczelnia z Gdyni może pochwalić się ważnymi wyróżnieniami dla jednego ze swoich flagowych kierunków kształcenia, nierozerwalnie związanego z morską historią miasta – studiów na kierunku „Nawigacja”. Z oficjalnym Certyfikatem Akredytacyjnym i Laurem Pracodawców wrócili z gali konkursu „Studia z Przyszłością” przedstawiciele Wydziału Nawigacyjnego.
Prestiżowy tytuł „Studia z przyszłością 2023” otrzymał kierunek Nawigacja (I stopnia). Statuetkę i laury podczas uroczystości w Pałacu Działyńskich Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odebrał dr hab. inż. Tomasz Neumann, prof. UMG, dziekan Wydziału Nawigacyjnego. Certyfikat „Laur Pracodawców” otrzymują te spośród certyfikowanych kierunków/specjalności studiów, które wdrożyły najbardziej unikalne i efektywne rozwiązania w zakresie współpracy uczelni ze środowiskami gospodarczymi – podaje Uniwersytet Morski w Gdyni.
Tego oczekuje rynek
Co to oznacza? W dużym skrócie: potwierdzenie, że Uniwersytet Morski kształci studentów na konkretnym kierunku z wysoką jakością nauczania i zgodnie z tym, czego oczekuje lokalny rynek. Sięga też przy tym chętnie po innowacyjne metody, tak, żeby mury uczelni opuszczali już dobrze przygotowani fachowcy – gotowi do pracy na morzu, w portach czy wśród firm i spółek z branży gospodarki morskiej.
Nic dziwnego, że właśnie ten kierunek zdobył też uznanie pracodawców, bo szczególnie w portowej od samych początków Gdyni zostanie nawigatorem to zawsze dobry pomysł na karierę – wiedzą o tym też sami studenci, którzy co roku chętnie wybierają ten kierunek z oferty lokalnej uczelni. Na nich czekają też firmy z branży, którym zależy na napływie młodych, dobrze przeszkolonych pracowników gotowych do określonej odpowiedzialności.
Organizatorami konkursu, w ramach którego akredytowano studia Uniwersytetu Morskiego są Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencja Kreatywna PRC.
Offshore, czyli kolejny kierunek rozwoju
Choć w tym przypadku eksperci i pracodawcy docenili studia, które szkolą konkretnie nowych nawigatorów, to warto wspomnieć, że do oferty lokalnej uczelni już pewien czas temu dostała się też zupełnie nowa branża. Co ważne – dynamicznie rosnąca w naszym województwie i potrzebująca w najbliższych latach nie setek, ale wręcz tysięcy pracowników z fachową wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Mowa o morskiej energetyce wiatrowej.
Uniwersytet Morski w Gdyni już teraz prowadzi m.in. kursy, studia podyplomowe czy studia MBA z różnych zakresów związanych z tym sektorem energetyki, ale kierunki i ich oferta będą się jeszcze rozwijać. Do tego stopnia, że w przyszłości mogą stać się tak naprawdę jednym z flagowych punktów oferty uczelni – pomoże w tym też nowa infrastruktura.
Jak zapowiada uczelnia, postępy prac na budowie Centrum Offshore w Gdańsku – wielkiego ośrodka, do którego przeniesie się m.in. Instytut Morski UMG – idą zgodnie z planem. Warta blisko 60 milionów złotych inwestycja ma zakończyć się najpóźniej w czerwcu tego roku.
Przypomnijmy, że projekt uwzględnia utworzenie wewnątrz nowoczesnego budynku m.in. zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego, które będą działać głównie pod potrzeby środowiska offshore. To oznacza zupełnie nowe możliwości, z których skorzystają przede wszystkim firmy działające wokół morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
źródło: UM Gdynia