Rozczytaj się w zimie! 5 propozycji zimowych lektur!

Długie zimowe wieczory to znakomity pretekst do zaczytania. Nie ma na co czekać. Owińcie się w ciepły koc, złapcie za kubek gorącej czekolady i… Oddajcie się świetnej literaturze, którą łączą motywy śniegu oraz mrozu. To właśnie zimowa aura stała się naszą inspiracją w kwestii wyboru książkowych propozycji!

Zimowanie – Katherine May

Zacznijcie od „Zimowania”! To ciekawy początek względem kolejnych czytelniczych kroków. Książka, której autorką jest Katherine May pomimo sugestywnego tytułu dotyczy zim, ale tych życiowych, które czasem łatwo pomylić z kalendarzowymi. Pisarka pokazuje, że nasze życie nie może być wiecznym latem i pomaga nam dostrzec, że egzystencja to tak naprawdę cykliczność składająca się z różnych pór roku – także tej mroźnej…

Skaza – Robert Małecki

Gdy już wpiszemy zimę do kalendarza naszych emocjonalnych stanów – możemy się oddać jednemu z nich. Będzie to strach zbudowany na kanwie tajemniczości i złowrogiej zimy. Bo właśnie taka wersja tytułowej pory roku jest motywem przewodnim książki „Skaza” – autorstwa Roberta Małeckiego. Opowieść jest osadzona na polskiej prowincji, która została osnuta czarną i mroźną nocą. To właśnie tej zimowej nocy dochodzi do serii zagadkowych zdarzeń…

Lud – Ilona Wiśniewska

Nie każdy jest miłośnikiem kryminałów. Wśród nas są również pasjonaci podróży i tak się składa, że o nich również pomyśleliśmy. Gdyby stworzyć kategorię literacką łączącą reportaż z zimowymi okolicznościami – Ilona Wiśniewska mogłaby być bezkonkurencyjna. Świadczy o tym między innymi „Lud”, czyli opowieść o mieszkańcach małego miasteczka, które jest położone na zachodnim brzegu Grenlandii. Autorka przedstawia warunki oraz specyfikę życia osób zamieszkujących wyspę Uummannaq.

Zimowe Królestwo – Philip Larkin

Grenlandia pomimo swej bieli potrafi być pięknie malownicza – podobnie jak język literacki Philipa Larkina, którego użył w powieści „Zimowe Królestwo”. Jedna z nielicznych prób prozatorskich uznanego poety została naszpikowana wieloma symbolami. Krążą one wokół głównej bohaterki, która wchodzi w dorosłość na oczach czytelnika. Oczywiście owa przemiana odbywa się w zimowych okolicznościach, a to potęguje alegoryczne zabiegi angielskiego pisarza.

Poprzedni artykuł

Elastyczność, czyli rozwój. Beata Koniarska otwiera cykl rozmów na łamach "warto!"

Następny artykuł

Oddział PKO Banku Polskiego w Kowalach w nowej wersji

powiązane artykuły
Total
0
Share