Skuteczny networking. O czym warto pamiętać?

Jedna z podręcznikowych definicji mówi nam, że networking to proces wymiany informacji. Encyklopedyczna formuła jest wyjątkowo wyrachowana, bo współczesny networking to zdecydowanie coś więcej…

To przede wszystkim piekielnie skuteczne narzędzie, które umożliwia nawiązanie relacji biznesowych, a coraz częściej – nawet prywatnych. Dzięki networkingowi możemy nawiązać znajomość opartą na wzajemnym zaufaniu, a stąd już krótka droga do wspólnych przedsięwzięć i projektów. Jednak dla wielu – tytułowa idea wciąż pozostaje odległa. Część przedsiębiorców ma kłopot z przełamywaniem pierwszych lodów. Są i tacy, którzy skupiają się wyłącznie na działaniach wirtualnych. Nie brakuje też osób, które dopiero rozpoczynają swoje działania obszarze biznesowym. To właśnie oni bardzo często pytają mnie o możliwości, które niesie ze sobą networking. Jak skutecznie nawiązywać relacje biznesowe…? Oto kilka moich porad.

Otwartość to podstawa

Otwartość jest podstawą skutecznego networkingu. Chcesz poznawać przedsiębiorców i osoby ze świata biznesu…? Doskonale! Ale pamiętaj, że Ty także musisz dać się im poznać. Twoi rozmówcy oczekują dokładnie tego co Ty. Chcą wiedzieć czym się zajmujesz, jakie masz pasje oraz cele. Nie bój się o nich otwarcie mówić. Otwartość nie tylko usprawnia proces komunikacji, ale także – dodaje odwagi i buduje Twoją pewność siebie.

Pamiętaj o słuchaniu!

Więcej słuchać i mniej mówić – moja złota zasada. Nie bez przyczyny mamy tylko jedne usta i dwoje uszu! A mówiąc bardziej poważnie – nie zamykaj się na branże, które mogą Ci się wydawać zupełnie odległe. Żyjemy w dynamicznym świecie – mnogość procesów i elastyczność biznesowych działań sprawia, że pozytywna relacja może dotyczyć osób z dwóch pozornie odmiennych płaszczyzn. Umiejętne słuchanie, wyciąganie informacji oraz wniosków pozwala nam się rozwijać w szerokim wymiarze biznesowym.

Bądź systematyczny

Część osób uważa, że networking ogranicza się do szybkiej pogawędki w ramach biznesowego wydarzenia. To nie do końca prawda. Realny networking zaczyna się dopiero na drugi dzień. To właściwy moment, aby odezwać się do osoby z którą rozmawialiśmy poprzedniego wieczoru. Wtedy mamy pewność, że rozmówca nas pamięta. Współczesne możliwości komunikacyjne – np. platformy w postaci FB lub Li sprawiają, że nawiązanie relacji na podstawie wcześniejszego spotkania jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Często przypominam moim studentom, że dbałość i biznesowe relacje jest jednym z ważniejszych czynników funkcjonowania w świecie przedsiębiorców. Systematyczny kontakt prędzej czy później zaprocentuje.

Tomasz Pacholczyk – CEO – AbsyntPR, Wykładowca WSB,, Aktywny networker

Poprzedni artykuł

CSR. Trend czy konieczność? [Rozmowa z Igą Kopeć]

Następny artykuł

Stoczniowe liderki

powiązane artykuły
Total
0
Share