Sopockie instytucje kulturalne podsumowały miniony rok. Liczby robią wrażenie!

Styczeń to nie tylko okres w którym przedsiębiorstwa oraz instytucje kreślą plany na kolejne miesiące. Jest to również czas podsumowań minionego roku. W ostatnich tygodniach spływa do mediów wiele raportów podsumowujących działania ostatnich 12 miesięcy. Wśród nich znajdują się także te, pochodzące ze sopockich instytucji kulturalnych.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

I w ten oto sposób Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie poinformowała, że w roku 2022 odbyło się 26 wystaw – 23 z nich odbyły się we wnętrzach obiektu usytuowanego obok molo, pozostałe odbyły się poza granicami Sopotu. Największą popularnością i frekwencją odwiedzających PGS cieszyła się wystawa „Na tropie doskonałości. wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka”, którą w latem ubiegłego roku zobaczyło ponad 15 tys. osób.

Działalność Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to nie tylko wystawy, ale także kilkanaście publikacji poświęconych sztuce, spotkania autorskie oraz zajęcie edukacyjne dla różnych grup wiekowych. I przy tych ostatnich przedsięwzięciach warto się skupić bardziej, bo jak się okazuje – w ramach działalności edukacyjnej, – odbyło się łącznie 160 wydarzeń, w których udział wzięło aż 4264 osoby!

  • warsztaty plastyczne (86 zajęć, 1396 uczestników)
  • oprowadzania po wystawach (32 grupy, 1858 uczestników)
  • spotkania autorskie i wykłady o sztuce (6 spotkań, 290 uczestników)
  • zajęcia dla szkół i przedszkoli (36 grup, 720 uczestników)

Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Raport podsumowujący przygotowała również Bałtycka Agencja Artystyczna BART, czyli przede wszystkim Opera Leśna, legendarny obiekt koncertowy, w którym w roku 2022 odbyły się 63 wydarzenia a wzięło w nich udział 110 478 osób. Ale Opera Leśna to również miejsce unikatowe, z ciekawą historią, położone na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i dostępne do zwiedzania przez cały rok. W ciągu minionych dwunastu miesięcy sopocki leśny amfiteatr odwiedziło 45 tysięcy osób.

Ubiegłoroczny sezon imprez plenerowych rozpoczęła tradycyjnie Sopocka Majówka z wydarzeniami w muszki koncertowej na skwerze Kuracyjnym przy molo. W programie nie zabrakło atrakcji dla dzieci, warsztatów, pokazu mody, koncertów i występów dj’ów. Przed kilkusetosobową publicznością zaprezentowali się m.in. Reni Jusis, Formacja 22 oraz orkiestra kameralna Tricity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka.

W czerwcu powróciły LASY, czyli działająca od 2020 roku scena kameralna na terenie Opery Leśnej, która i w ubiegłym roku cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Trójmiasta i turystów. W ramach projektu LASY MUZYCZNE odbyło się 9 koncertów. Ostatnim wydarzeniem, zamykającym sezon koncertowy na leśnej scenie muzycznej, była już trzecia odsłona akustyczno-elektronicznego festiwalu Brasswood Fest.

Rok 2022 to czas podwójnego jubileuszu dla Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot: 40. lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i 50 lat pracy artystycznej Wojciecha Rajskiego. Z tej okazji nie zabrakło utrzymanych w wyjątkowej atmosferze wydarzeń muzycznych zorganizowanych przez orkiestrę. Główne uroczystości muzyczne odbyły się podczas trzech koncertów w Sopocie, w Bydgoszczy i w Gdańsku. Sopoccy filharmonicy w minionym roku zagrali 27 koncertów w Sopocie i województwie Pomorskim. Na koncertach zasiadło w sumie 13 559 widzów.

W ubiegłym roku, na scenie Opery Leśnej zorganizowane zostały trzy największe festiwale telewizyjne w Polsce. Bałtycka Agencja Artystyczna BART była odpowiedzialna za współorganizację Polsat SuperHit Festiwalu i Top of The Top Sopot Festivalu. Na deskach sopockiego amfiteatru również odbył się finał Wakacyjnej Trasy Dwójki oraz Jubileusz 20-lecia programu Pytanie na śniadanie.

  • Źródło: UM Sopot
  • Fotka: K. Mystkowski/ KFP/UMS
Poprzedni artykuł

Ilu katolików chodzi do kościoła w Polsce? Ilu na Pomorzu...? Najnowszy raport zaskakuje!

Następny artykuł

Osiedle baraków? "Wizualizacja nie ma nic wspólnego z tym, co faktycznie chcielibyśmy tam zrobić"

powiązane artykuły
Total
0
Share