Sopot gości liderów z branży półprzewodników. Trwa ISS 2025

Trwa Industry Strategy Symposium. To najważniejsze eksperckie wydarzenie w branży półprzewodników w Europie. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się w Polsce, potwierdzając rosnące znaczenie regionu jako centrum innowacji technologicznych.

W ISS Europe biorą udział przedstawiciele czołowych firm technologicznych, instytucji badawczych oraz organizacji rządowych. W programie konferencji znalazły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. globalnemu łańcuchowi dostaw półprzewodników, innowacjom w produkcji mikrochipów oraz polityce gospodarczej Unii Europejskiej wspierającej rozwój sektora. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a jej rangę obecnością potwierdził Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Debata na temat przyszłości mikroelektroniki

Podczas konferencji dyskutowano nad strategią Europy na najbliższe lata. Prezentowano różne scenariusze geopolityczne prowadzące do osiągnięcia założonego w European Chips Act celu zwiększenia udziału w światowym rynku produkcji półprzewodników do 20% w 2030 roku. Dużą uwagę przykładano, również w dyskusjach kuluarowych, do zmniejszenia śladu węglowego przemysłu oraz wdrażania energooszczędnych rozwiązań za pomocą sztucznej inteligencji. Tylko bowiem, jak przekonywał Charles Vaillant z MANN+HUMMEL, zrównoważona strategia energetyczna może zapewnić synergię między postępem technologicznym a dobrostanem planety.

Niezwykle interesującym elementem ISS była konferencja prasowa z udziałem m.in. Pawła Pudłowskiego, wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Laitha Altimime, prezesa Semi Europe, i Benedikta Ernsta z Mercka, podczasa omówiono konkretne szanse, jakie stoją przed Polską i całym regionem CEE w obliczu aktywnego rozwoju branży. Najczęściej wymienianym postulatem była potrzeba wykorzystania ogromnego potencjału drzemiącego w talentach polskich studentów i pracowników, także poprzez reskilling i upskilling. Podkreślano również polskie zasługi w zakresie fotoniki: rozbudowany ekosystem rodzimych firm i osiągnięcia naukowców. Stworzenie krajowej strategii uznano za kamień milowy, świadczący o dalekosiężnych planach rządu wobec rozwoju przemysłu półprzewodnikowego w Polsce.

Polska w europejskim łańcuchu dostaw

Lokalizacja tegorocznego ISS sprzyjała dogłębnej analizie obecnej pozycji Polski w europejskim łańcuchu dostaw. Mikołaj Trunin i Radosław Bojarczuk z Invest in Pomerania zwracali podczas wystąpienia uwagę na rozbudowany ekosystem lokalnych firm. Większość polskich przedsiębiorstw w sektorze to małe, ale wysoce wyspecjalizowane centra, funkcjonujące w globalnej sieci powiązań od lat. Między innymi dzięki ich doświadczeniu Polska została sklasyfikowana przez Kearney na 1. miejscu w Europie pod względem atrakcyjności lokowania inwestycji back-end dla przemysłu półprzewodników.

Polska jest doskonale usytuowana pod kątem wspierania rozwiniętego już rynku w Niemczech. Nowe inwestycje, takie jak budowany już fab TSMC w Dreźnie, będą generować olbrzymie zapotrzebowanie na dostawców usług i urządzeń, a to z kolei wymusi na wielu producentach lokowanie nowych projektów, czy to greenefieldowych czy joint venture, z lokalnymi firmami, w Polsce. Docelowo liczymy też na projekty z zakresu assembly&testing oraz adavanced packaging – mówi Mikołaj Trunin z Invest in Pomerania.

Silne kadry szansą dla Pomorza

Jednym z bloków tematycznych, mających wyjątkowe znaczenie dla Pomorza, był segment poświęcony kwalifikacjom pracowników. Europejski sektor mikroelektroniki stoi w obliczu krytycznej potrzeby przyciągania, rozwijania i zatrzymywania najcenniejszych talentów. Podaż specjalistycznej kadry nie nadąża za dynamicznym rozwojem branży, wobec czego kluczowa jest ścisła współpraca między środowiskiem akademickim a przemysłem. 

Przedstawiciele m.in. OECD (Organizacja współpracy i rozwoju gospodarczego), rządu Saksonii i Invest in Pomerania dyskutowali na temat zwiększenia atrakcyjności branży dla młodych talentów, zniwelowania różnic między płciami i wykorzystaniu innowacji – poprzez edukację, międzynarodowe partnerstwa i sztuczną inteligencję – w celu zapewnienia Europie wiodącej pozycji w globalnym krajobrazie półprzewodników.  

Polska może się pochwalić drugą najliczniejszą grupą absolwentów kierunków STEM w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmą na całym Starym Kontynencie. Specjalnie dla nich przedstawiciele SEMI Europe zorganizowali wykład otwarty 12 marca na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, podczas którego nie tylko przedstawili możliwości rozwoju kariery w branży półprzewodników, ale także zachęcali do udziału w programach stażowych i szkoleniowych wspieranych przez Komisję Europejską.

AI: Katalizator napędzający konkurencyjność

Zastosowanie sztucznej inteligencji w całym łańcuchu dostaw półprzewodników sprzyja zarówno efektywności, jak i innowacjom, czyniąc kooperencję (połączenie współpracy i konkurencji) kluczowym elementem kształtowania przyszłości. Aby wzmocnić pozycję Europy na globalnym rynku, konieczna jest implementacja strategicznych działań – od projektowania i produkcji po integrację systemową.

Tylko w ostatnim kwartale zeszłego roku zamknęliśmy dwa projekty z sektora półprzewodników – izraelska firma MEP OSM Solutions jest na ostatnim etapie budowy fabryki modułów do fabryk półprzewodników, a koreański potentat z obszarze memory chips – SK Hynix – rozbudowuje swoje centrum B+R. W kolejnych tygodniach będziemy oficjalnie ogłaszać kolejny projekt z zakresu rozwoju architektury dla układów scalonych – komentuje Radosław Bojarczuk z Invest in Pomerania.

Dzięki decyzjom podjętym podczas ISS Europe Polska stanie się kluczowym elementem europejskiego ekosystemu półprzewodników. To ogromna szansa dla Pomorza, które, w obliczu planowanych inwestycji w energię wiatrową na Bałtyku oraz rozwój energetyki jądrowej, może umocnić swoją pozycję jako strategicznego hubu przemysłowego w Europie.

źródło: ARP

Poprzedni artykuł

Olsztyn coraz bliżej nowej obwodnicy. Znamy szczegóły!

Następny artykuł

Czy grozi nam powrót zimy...? Poznaliśmy prognozy na najbliższe tygodnie

powiązane artykuły
Total
0
Share