Dostępność i stan mieszkań to główne kryteria brane pod uwagę w kategorii Mieszkalnictwo, bo są one bezpośrednio związane z jakością życia i zdrowiem mieszkańców miast. „Dostęp do dobrych warunków mieszkaniowych jest kluczowym elementem dobrostanu ludności, wpływającym na poczucie bezpieczeństwa, stabilność życia, zdrowie psychiczne oraz decyzje dotyczące posiadania dzieci. Niewystarczające zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych może prowadzić do poważnych konsekwencji społecznych, takich jak gniazdownictwo, przeludnienie, a w skrajnych przypadkach, bezdomność” – piszą autorzy rankingu. Sopot, miasto-lider rankingu oferuje 605,2 sztuk zasobów mieszkaniowych na 1000 mieszkańców, a zamykające pierwszą 10-tkę Świnoujście 580,7.
W ocenie kategorii Mieszkalnictwo wykorzystane zostały m.in. wskaźniki obejmujące: zasoby mieszkaniowe, zasoby mieszkaniowe w TBS, lokale komunalne w zasobach gminy, wydatki na gospodarkę mieszkaniową (bieżące i majątkowe), pustostany w gminnym zasobie lokalowym, remonty mieszkań w zasobie komunalnym, liczba osób otrzymujących dodatki mieszkaniowe, liczba osób oczekujących na umowę najmu socjalnego, budynki mieszkalne niepodłączone do kanalizacji, lokale bez dostępu do łazienki. Wśród miast, które przeznaczają największy procent z wydatków bieżących ogółem na wydatki na gospodarkę mieszkaniową znalazły się Gliwice (17%), Bytom (13%), Wałbrzych (12%), Konin (11%), Sopot (10%) oraz Ruda Śląska (10%).
Indeks Zdrowych Miast 2023 to trzecia edycja projektu zainicjowanego przez Grupę LUX MED we współpracy z Fundacją GAP oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Projekt koncentruje się na analizie warunków życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Miasta rywalizujące w rankingu oceniane są w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Głównym celem rankingu jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem i dobrostanem mieszkańców. Publikacja jest zbiorem informacji o inwestycjach i działaniach wdrażanych przez samorządy, tworzące w ten sposób zrównoważoną przestrzeń miejską. Dzięki analizie, oceniane samorządy mogą weryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców.
W ubiegłym roku Sopot był w Indeksie Zdrowych Miast liderem w kategoriach Mieszkalnictwo i Środowisko, a w klasyfikacji generalnej miasto zajęło trzecie miejsce.
źródło: UM Sopot