Sopot z prestiżową nagrodą na międzynarodowych targach!

Sopot został wyróżniony pierwszą nagrodą za projekt pt. System inteligentnego zarządzania energią dla 25 obiektów publicznych w mieście Sopot. Prestiżowe wyróżnienie przyznane w kategorii Innowacyjna Gospodarka, odebrali przedstawiciele Miasta Sopotu i firmy Solwena, podczas międzynarodowych targów technologii miejskich Smart City Expo Poland w Łodzi.

Nagrody w kategorii Innowacyjna Gospodarka przyznano za projekty i działania na rzecz wspierania i promocji innowacyjnej gospodarki lokalnej. Nagrodzony projekt, do którego realizacji Sopot przystąpił w kwietniu 2018 roku, obejmował kompleksową modernizację energetyczną 25 budynków użyteczności publicznej, w tym 12 szkół, 2 sal gimnastycznych, 7 przedszkoli i żłobka, 2 ośrodków kultury oraz Domu Dziecka i Centrum Kształcenia Ustawicznego. We wszystkich budynkach wdrożony został nowoczesny System Zarządzania Energią.

Trzy razy E, tak można określić zyski płynące z wdrożenia w Sopocie systemu zarządzania energią. Ekonomia, bo mniej płacimy za energię cieplną, Ekologia, bo emitujemy mniej szkodliwych substancji do środowiska i Edukacja, bo wszyscy musimy nauczyć się oszczędzać w trosce o wspólne dobro jakim jest nasza planeta – mówi Marcin Skwierawskiwiceprezydent Sopotu.

W ramach realizowanego w Sopocie projektu, w 11 budynkach przeprowadzono głęboką termomodernizację z zastosowaniem rozwiązań Smart City. We wszystkich 25 budynkach zmodernizowano oświetlenie wewnętrzne, w 16 budynkach zamontowano ogniwa fotowoltaiczne, natomiast w dwóch instalacje solarne. Poza tym, m.in. docieplono ściany i stropy, poprawiono izolację przeciwwilgociową murów, wymieniono okna i drzwi wewnętrzne, zmodernizowano instalacje CO i ciepłej wody użytkowej. System Zarządzania Energią umożliwia zdalny odczyt temperatur w budynkach, a następnie sterowanie instalacją grzewczą w taki sposób, aby zapewnione były odpowiednie temperatury wewnątrz pomieszczeń w trakcie ich użytkowania. Np. w sali lekcyjnej minimalna dopuszczalna temperatura w trakcie zajęć lekcyjnych nie może być niższa niż 20oC, w sali gimnastycznej 18oC, w toalecie 24oC, a poza godzinami pracy placówki temperatura jest obniżana automatycznie do 14oC.

Efektem przeprowadzonych prac jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię. Istotnym dla mieszkańców ekologicznym efektem realizacji całego projektu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do otoczenia o 771,31 ton dwutlenku węgla rocznie oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ponad 3 mln kWh rocznie. Wdrożone rozwiązania z całą pewnością pomogą utrzymać bardzo dobrą jakość powietrza w Sopocie.

źródło: UM Sopot

Poprzedni artykuł

Czołowy operator logistyczny otwiera biuro w Gdańsku!

Następny artykuł

Pomorskie przedsiębiorstwa zyskały IMPULS do rozwoju!

powiązane artykuły
Total
0
Share