Splendor Gedanesis. Do kogo powędrowały prestiżowe statuetki?

Splendor Gedanesis. Dla wielu owa fraza jest synonimem najważniejszych gdańskich nagród w dziedzinie kultury. W sobotni wieczór kolejny raz wybrzmiała ona ze sceny Teatru Szekspirowskiego. Kto został tegorocznym laureatem prestiżowego wyróżnienia?

Tegoroczna edycja miała szczególny smak, bo po ograniczeniach wywołanych przez pandemię – po raz pierwszy od dawna mogliśmy zasiąść na sali wypełnionej praktycznie po brzegi. Uroczystą galę poprowadziła Małgorzata Brajner – aktorka Teatru Wybrzeże. Wydarzenie rozpoczęło się od zaprezentowania sylwetek wszystkich nominowanych.

Kolejny rok z rzędu przychodzi nam świętować w niepewnych i niespokojnych czasach. Wojna w Ukrainie nie pozwala – chyba nikomu – zaznać spokoju. Tym bardziej jestem wdzięczna Wam, twórcom, że pomagacie nam przeżyć ten trudny czas, ocalić to, co w człowieku najpiękniejsze. Niekiedy stawiacie trudne pytania, za to też dziękuję. Dawajcie nam radość i nadzieję. Dziękuję wszystkim bliskim twórców nominowanych do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis – za wsparcie i cierpliwość. Dziękuję muzealnikom, mamy ich dziś wśród nominowanych. Dbacie o przeszłość, żebyśmy nie pobłądzili w przyszłości. I bardzo dziękuję mecenasom, którzy inwestujecie w kulturę – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Tegoroczni laureaci zostali wyłonieni przez kapitułę pod przewodnictwem Łukasza Bejma. W jej skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody oraz przedstawiciele gdańskich mediów.

Nominowani do nagrody w towarzystwie Aleksandry Dulkiewicz. Fot. G. Mehring

Laureaci Splendor Gedanesis:

Stowarzyszenie Arbuz – Honorata Martin, Emilia Orzechowska i Aurora Lubos,za internetową aukcję prac artystycznych „Sztuka bez granic”

Stowarzyszenie Arbuz zajmuje się kulturą i sztuką, współpracując z migrantami i osobami oczekującymi na azyl.Celem stowarzyszenia jest organizowanie i niesienie pomocy w ramach działalności pożytku publicznego oraz aktywność społeczna na rzecz potrzebujących – w tym uchodźców, ich dzieci i rodziców.

Magdalena Grzebałkowska – za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”, wydawca: Wydawnictwo Agora

Magdalena Grzebałkowska to reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „1945. Wojna i pokój” (za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników w 2016 r.), „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Agata Nowosielska – za wystawę indywidualną “Nirwana”, CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie

Malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Ukończyła gdańską ASP, studiowała również w Hochschule für Künste Bremen. Jej prace prezentowane były m.in. w Niemczech, Szwecji i w Chinach. Obrazy Agaty Nowosielskiej znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku. Jako absolwentka Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, od wielu lat jest kuratorką galerii w gdańskim Klubie Żak, gdzie zrealizowała ponad 90 wystaw.

Mecenas kultury Gdańska za 2021 rok – Grupa Inwestycyjna Hossa S.A., za działalność na rzecz rozwoju kulturalnego Wrzeszcza i popularyzacji historii dzielnicy poprzez wsparcie współorganizacji Weekendu Architektury Wrzeszcza oraz wydania „Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu”, wydawca: Fundacja Palma.

Hossa S.A w 2021 roku wsparła wydarzenie promujące architektoniczne walory Wrzeszcza w formie wykładów, tematycznych spacerów i wystawy plenerowej. Firma współfinansowała również „Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu” – prezentujący różnorodną architekturę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Publikacja ukazuje najciekawsze obiekty Wrzeszcza począwszy od willi z końca XIX wieku, przedwojennych kamienic czynszowych po modernistyczne gmachy użyteczności publicznej z okresu międzywojennego czy przykłady architektury socrealistycznej.

Anna Czekanowicz – laureatka nagrody specjalnej. Fot. G. Mehring

Nagroda Specjalna Splendor Gedanensis – Anna Czekanowicz, gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka. Zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych w Gdańsku.

Publikowała w „Punkcie”, „Tytule” i innych czasopismach. Autorka opowiadań, które znaleźć można m.in. w II tomie antologii kultury współczesnej Transgresje (Odmieńcy) pod redakcją Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego. Debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Litery”. Współtworzyła scenariusz pierwszych odcinków serialu telewizyjnego Radio Romans, a także wraz z Władysławem Zawistowskim 150 odcinków serialu radiowego Ulica Kwietna emitowanego przez Radio Gdańsk w latach 1995-1998. Dla teatru Wybrzeże adaptowała Alicję w Krainie Czarów. W roku 2000 jej monodram Chińska cesarzowa został wyróżniony w Konkursie Dramaturgicznym Tespis. Współorganizatorka (ze Stanisławem Rośkiem) sesji literackich Punkt po punkcie, które zaowocowały serią almanachów pod tym samym tytułem. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności. W latach 1978-1990 kierownik literacki Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Stypendystka Agencji Informacyjnej USA w Iowa. W latach 1994-2002 zastępczyni dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej. Od 2002-2005 prezeska gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 2007-2016 Dyrektorka Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Nagroda z tradycjami

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę “Splendor Gedanensis”. 

Tegoroczni laureaci nagrody Splendor Gedanesis. Fot. G. Mehring
Poprzedni artykuł

Dwa jubileusze - jeden festiwal

Następny artykuł

Oliwa: Ruszyła budowa nowego biurowca

powiązane artykuły
Total
0
Share