Gdańsk
Ratownicy rozpoczną sezon w piątek, 21 czerwca. Na początku uruchomione zostaną kąpieliska Molo Gdańsk Brzeźno oraz Stogi. Od 1 lipca będzie działać już wszystkie dziewięć kąpielisk: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno. Przekłada się to na 1300 metrów linii brzegowej strzeżonej przez 70 ratowników.
- Punkty medyczne: Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Jelitkowo
- Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego przy molo – całodobowo
- Sprzęt ratowniczy: 6 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 5 pojazdów ATV, 13 łodzi wiosłowych, 6 kajaków, 6 desek, 10 hulajnóg
Dla młodych plażowiczów, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej. Tych będzie aż 29, zlokalizowanych przy każdym kąpielisku. Swoją ofertę zapewni ponadto Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Jeśli ktoś lubi zadbać o ogólną sprawność fizyczną, w Jelitkowie znajdzie siłownię plażową. Dla najmłodszych, którzy nad sport przedkładają jeszcze zabawę, czekają trzy atrakcyjne plażowe place zabaw. Dwa z nich można znaleźć w Brzeźnie przy wejściu nr 51. Kolejny dostępny jest w Jelitkowie, przy wejściu nr 63.
- Infrastruktura sportowa: Gdański Stadion Letni, 21 boisk do siatkówki, 8 boisk do piłki ręcznej/nożnej, siłownia plażowa, 3 plażowe place zabaw
- Punkty gastronomiczne na plaży: 8 lokalizacji
Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, duży nacisk w ostatnich latach został położony na rozwój infrastruktury plażowej, w tym przede wszystkim udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonują plaże w pełni dostępne zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości Al. Gen. J. Hallera). Kolejne dwa takie miejsca powstały na Stogach (wejście nr 26) oraz w Jelitkowie (wejście nr 63). Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp chociażby osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi.
W tym sezonie na gdańskich plażach pojawiły się nowe ławki w liczbie aż 40 sztuk. Są ulokowane bezpośrednio na plaży, tuż przy wejściach, dzięki czemu w szczególności seniorzy mogą na nich spocząć i jednocześnie podziwiać morski krajobraz. Łącznie GOS ustawił 91 ławek (plaże oraz molo w Brzeźnie). Część z nich jest również dostosowana do zaparkowania wózka inwalidzkiego.
Letnia Szkoła Ratownictwa
Letnia Szkoła Ratownictwa to cykl zajęć dla młodych plażowiczów w wieku od 6 do 14 lat. Nauka a jednocześnie wielka, wakacyjna przygoda przybliża młodym ludziom ideę ratownictwa oraz bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Można w nich wziąć udział jednorazowo lub uczęszczać systematycznie.
Zajęcia odbywać będą się w każdą sobotę od 8 czerwca i potrwają aż do 31 sierpnia. Na każdy dzień obowiązywać będą osobne zapisy, by umożliwić skorzystanie z zajęć jak największej ilości osób. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem udziału jest rezerwacja miejsca na konkretny termin oraz akceptacja regulaminu.
Zapisy: KLIKNIJ!
Terminy zajęć do wyboru:
każda sobota (od 08.06 do 31.08)
Godziny zajęć:
- 9.30 – 10.30: grupa 6-8 lat;
- 10.30 – 11.30: grupa 9-11 lat;
- 11.30 – 12.30: grupa 12-14 lat.
Miejsce zajęć: Kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno
Letnia Szkoła Ratownictwa jest projektem edukacyjnym z zakresu profilaktyki bezpiecznej kąpieli. Ma formę zajęć na świeżym powietrzu. Obejmują one doskonalenie pływania, zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy pierwszej pomocy, a także zapoznają w praktyce z pracą i sprzętem ratowników. Każda z lekcji prowadzona jest przez doświadczonych ratowników, instruktorów oraz trenerów pływania.
Każdy uczestnik będzie miał możliwość poczucia się jak prawdziwy ratownik. Dowie się także, jak wykorzystywać profesjonalny sprzęt ratowniczy w praktyce – będą to między innymi deski ratownicze, kajaki.
Sopot
15 czerwca otwarte zostało kąpielisko miejskie w Sopocie, które będzie czynne do połowy września. Nowością w tym sezonie są dłuższe dyżury ratowników, którzy na kąpielisku pozostaną do godziny 19.30. Pozostałe sopockie kąpieliska zostaną otwarte 1 lipca i będą czynne przez całe wakacje. Latem nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie 60 ratowników sopockiego WOPR.
W rozpoczynającym się sezonie Sopot odda do dyspozycji mieszkańców i turystów 7 strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery kąpieliska usytuowane są po stronie północnej molo, trzy po stronie południowej. Strzeżone odcinki plaż nie tworzą linii ciągłej, zostały wytyczone na najchętniej odwiedzanych fragmentach plaż. Ratownicy Sopockiego WOPR obserwujący plaże z siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Te obszary są również nadzorowane przez patrole ratowników grupy interwencyjnej. Kąpielisko miejskie ruszyło 15 czerwca i będzie czynne do 15 września, w godzinach od 9.30-19.30. Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1 lipca do 31 sierpnia, z dyżurami ratowników w godzinach 9.30-17.30.
Bezpieczne plaże
Na sopockich kąpieliskach codziennie dyżurować będzie 30 ratowników – na plażach, w grupie interwencyjnej, a także w centrum koordynacji. Biorąc pod uwagę godziny dyżurów i system zmianowy, przez cały sezon będzie to ok. 60 osób. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na całym odcinku wybrzeża w granicach Sopotu, liczącym około 4 km. Ratownicy Sopockiego WOPR mają do dyspozycji quady z przyczepką do transportowania osób poszkodowanych, motorówki i łódź kabinową, skutery wodne, a także drony z kamerami termowizyjnymi do poszukiwania osób w wodzie, defibrylatory AED i inny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy medycznej.
Od 1 lipca 2023 do 31 sierpnia, codziennie w godzinach 8.00-20.00 dyżurować będzie także grupa interwencyjna Sopockiego WOPR, złożona z 4 ratowników wyposażonych w quad z przyczepką, łódź typu rib i niezbędny sprzęt medyczny. Od 15 do 30 czerwca 2023 oraz 1-15 września, w weekendy i święta w godzinach 8.00-20.00 będzie to 2 ratowników wyposażonych jak wyżej. Ponadto w siedzibie Sopockiego WOPR znajduje się punkt pomocy przedmedycznej, a nocą utrzymywany będzie dyżur ratownika.
Sopocka plaża miejska (wejście nr 23) przygotowana jest w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych latach, do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach. Na kąpielisku jest szeroka kładka prowadząca w głąb plaży, toaleta i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą również skorzystać z pomocy pracowników kąpieliska. Nowością w tym sezonie są dłuższe dyżury ratowników, którzy będą na plaży w godzinach 9.30-19.30.
Osoby wybierające się na plaże z dziećmi mogą zdobyć specjalne opaski, które pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka. Opaski są bezpłatne i można je otrzymać w punktach Informacji Turystycznej i u ratowników Sopockiego WOPR. Trafiły także do niektórych hoteli i restauracji nadmorskich. Miasto Sopot przygotowało je we współpracy z firmą MIYA Cosmetics.
Sprzątanie sopockiej plaży od 1 maja do 30 września odbywa się codziennie. Sprzątanie mechaniczne prowadzone jest do godziny 9.00, sprzątanie ręczne od godziny 9.00 do godziny 20.00. Codziennie też kontrolowana jest czystość, kontrolę prowadzą pracownicy MOSiR.
Glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6.00 do 9.00 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę, dlatego następne wybieranie glonów następuje od rana kolejnego dnia). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od hotelu Sheraton do molo, od molo do wejścia 24, od 25 do 31/32, od 35 do 45. Natomiast o sprzątanie plaż dzierżawionych dbają dzierżawcy. Roczny koszt sprzątania plaż miejskich (obsługa MOSiR) to 731 824 zł.
Na sopockie plaże można wybrać się z psem, ale tylko w określonych miejscach. Plaże dla psów są usytuowane przy granicach z Gdynią i Gdańskiem, przy wejściach na plaże nr 1 i 2 oraz od nr 43 do 45. Pies na plaży powinien być na smyczy i w kagańcu. Należy też pamiętać, że właściciel czworonoga ma obowiązek po nim posprzątać.
Gdynia
Podobnie, jak miało to miejsce od 1998 roku Gdyńskie Centrum Sportu zorganizuje kąpieliska w czterech dzielnicach. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m). Sezon rozpocznie się 21 czerwca w piątek (Śródmieście) oraz od 1 lipca w poniedziałek (Babie Doły, Redłowo i Orłowo) i potrwa tradycyjnie do końca sierpnia.
Bezpieczeństwo plażowiczów niezmiennie pozostaje priorytetem. 31 ratowników z Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni są w nowoczesny sprzęt, w tym łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, pojazdy ATV z przyczepą do ewakuacji oraz deski ratownicze RescueBoard. Na każdej plaży znajduje się również defibrylator AED. Zaleca się kąpiel wyłącznie w miejscach strzeżonych, w pobliżu wież ratowniczych. Warto również pobrać aplikację „Ratunek” i zapamiętać numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100. W tym roku ponownie na wszystkich kąpieliskach pojawią się bojki ratownicze „Pamelki”. Są one dostępne dla plażowiczów na wypadek sytuacji awaryjnych, zwłaszcza poza godzinami pracy ratowników.
Gdyńskie plaże są dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na plaży w Śródmieściu dostępny jest wózek kąpielowy umożliwiający transport po piasku i kontakt z wodą. Wózek można zamówić u ratownika w godzinach 9:30-10:30 pod numerem 785 174 737. Specjalne kładki na plażach w Śródmieściu i Orłowie umożliwiają osobom na wózkach inwalidzkich dotarcie bezpośrednio nad wodę. W minionych latach plaża nr 6 w Śródmieściu otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Plaże dla Wszystkich” właśnie za zapewnienie bezpieczeństwa i dostępności.
Aktualne informacje o sytuacji na gdyńskich plażach można sprawdzić na stronie www.plaze.gdyniasport.pl. Znajdziemy tam dane o temperaturze powietrza i wody, stanie morza oraz o tym, czy kąpieliska są otwarte (biała flaga) czy zamknięte (czerwona flaga). Gdyńskie kąpieliska są również częścią systemu ratownictwa wodnego w Sopocie, który koordynuje działania na terenie całego województwa pomorskiego.
Morze Aktywności
Zbliżający się sezon w Gdyni tradycyjnie obfituje w liczne imprezy sportowe, które z pewnością przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów. Aktywne Lato na plaży oferuje bezpłatne aktywności, w tym turnieje siatkówki plażowej od końca czerwca do lipca. Nie zabraknie weekendowych turniejów beach soccera, rugby czy siatkówki. W dniach od 19 do 21 lipca odbędzie się Aktywna Plaża, czyli turniej siatkarski dla grup wiekowych od U13 do open.
Najważniejszym żeglarskim wydarzeniem niezmiennie pozostaje Gdynia Sailing Days (28 czerwca – 4 lipca), największe regaty w basenie Morza Bałtyckiego. Miłośnicy jachtingu będą mogli wziąć udział w Polboat Yachting Festival (18-21 lipca), który zgromadzi entuzjastów branży żeglarskiej. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia (2-4 sierpnia), czołowa impreza triathlonowa w kraju, której trasa zaczyna i kończy się na plaży Gdynia Śródmieście. W sierpniu odbędzie się także międzynarodowy turniej tenisa plażowego LTE Beach Tennis Cup (20-26 sierpnia) oraz długo wyczekiwany Red Bull Konkurs Lotów (17-18 sierpnia), który po pięciu latach przerwy ponownie zagości w Gdyni, przyciągając 40 załóg walczących o najdłuższy lot na samodzielnie skonstruowanych maszynach.