Stegna: Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej

Na wyjątkową wycieczkę przez bogactwo przyrodnicze Mierzei Wiślanej zaprasza Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Są dioramy, elementy multimedialne oraz światło i dźwięk. A wszystko to w nowym Centrum Edukacji Ekologicznej w Stegnie.

To już piąte takie centrum na Pomorzu.

Dioramy i multimedia

W Centrum zobaczyć można osiem przygotowanych z niezwykłą dokładnością dioram.

Prezentują one najważniejsze typy krajobrazu Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz jego otuliny. To między innymi ekosystem łąki, brzezin bagiennych czy wydmy i plaża – opisuje Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Sam układ ścieżki edukacyjnej też nie jest przypadkowy. – Dioramy prowadzą naturalnymi przejściami pomiędzy siedliskami, które decydują o wybitnych walorach parku – dodaje.

Wystawę wzbogacają światło i dźwięk. Wykorzystane zostały również elementy multimedialne i interaktywne. Cały obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi goście będą mogli zobaczyć wystawę jeszcze w lipcu.

Fot. Materiały PZPK

Edukacja ekologiczna

Wystawa w Stegnie powstała w ramach projektu „Edukacja dla przyrody”, który już od kilku lat jest realizowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. W jego ramach powstało już pięć centrów edukacji ekologicznej. Każde prezentuje inny pomorski park krajobrazowy: Zaborski, Dolina Słupi, Trójmiejski i Nadmorski. Teraz dołącza do nich ekspozycja Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

Edukacja ekologiczna to ważny element edukacji obywatelskiej. Pomaga zrozumieć procesy w otaczającym nas środowisku, pomaga nawiązać więź z naturą. Pomaga także kształtować odpowiedzialność środowiskową i proekologiczne nawyki – podkreśla dyrektor Sikora.

Centrum powstało m.in. dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego/ A. Olszak

Poprzedni artykuł

Nowa odsłona salonu 4F w Galerii Bałtyckiej

Następny artykuł

Start Kina Letniego na Stogach!

powiązane artykuły
Total
0
Share