Stocznia widziana oczami kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na 4 spacery tematyczne po terenach byłej Stoczni Gdańskiej.

Spacery w ramach projektu Metropolitanka, pokazują Stocznię Gdańską oczami kobiet: pracownic administracyjnych, porządkowych, inżynierek, animatorek. Podczas spacerów można się dowiedzieć jak praca w Stoczni wpłynęła na życie jej pracownic. Posłuchać historii o niepokornej suwnicowej, działaczkach Solidarności oraz o codzienności ludzi w czasie strajku w Sierpniu 1980.

Podczas zwiedzania przewodniczki opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

W tym roku dostępne są cztery trasy tematyczne dla osób dorosłych:  

  • Pracownice,  
  • Działaczki Solidarności,
  • Matki Chrzestne Statków,
  • Strajkowa (dotycząca Sierpnia 1980). 
materiały prasowe

Spacery odbywają się także w języku ukraińskim i rosyjskim. W zakładce Kalendarz oraz Zapisy znajduje się informacja o temacie trasy oraz kto i w jakim języku poprowadzi spacer.  Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak konieczne są zapisy, liczba miejsc ograniczona.  

Informacje: kontakt@ikm.gda.pl tel. 664 976 052 (pon.-pt. w godzinach 12.00-16.00)  

Dla dzieci proponowana jest trasa Dziewczyny na maszyny!, która wprowadzi najmłodszych odbiorców w historię i świat Stoczni Gdańskiej z perspektywy związanych z nią kobiet – znanych i nieznanych bohaterek. 

Organizowane przez IKM spacery mają na celu: poznawanie Gdańska, tradycji, zabytków kultury i historii; poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, w szczególności historii kobiet i równości płci.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej historia”, w przeciwieństwie do his story – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie ikm.gda.pl.

źródło: Referat Prasowy UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Zmiany w dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

Następny artykuł

Które miasto jest najbardziej przyjazne kierowcom? Poznaliśmy ranking!

powiązane artykuły
Total
0
Share