A jako że dziś obchodzimy Światowy Dzień Mózgu – przygotowaliśmy dla Was 7 ciekawostek z nim związanych. Oto one!
Definicja wyjątkowości
A czy wiesz, że Twój mózg jest wyjątkowy? I bynajmniej nie jest to tani komplement! Naukowo potwierdzono, że nie ma dwóch osób o identycznej anatomii mózgu. Choćby dlatego, że jego rozwój jest efektem Twoich życiowych doświadczeń oraz Twojej genetyki.
Równania myśli
Liczba myśli przebiegających po naszym „okablowaniu” może się znacząco różnić, ale jak czytamy w raportach – przeciętny mózg ma od 50.000 do 70.000 myśli w skali doby. To całkiem imponujący wynik! Szkoda tylko, że blisko 70% tych myśli ma charakter negatywny…
„Chyba mózg Cię boli!”
Pewnie pamiętasz jak wspominaliśmy, że mózg to wyjątkowy organ…? Mamy kolejny dowód na jego unikalność! Okazuje się, że mózg jest jedynym organem ludzkim, który nie odczuwa bólu. Pomimo olbrzymiej liczby neuronów – nie posiada on czuciowych zakończeń nerwowych, więc jeśli ktoś twierdzi, że boli go mózg, to tak naprawdę odczuwa ból opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśni otaczających tytułowy organ.
Oficjalne ważenie
Wiele osób zastanawia się nad wagą swojego mózgu. Może być ona różna – to zależy przede wszystkim od masy ciała, aczkolwiek dane szacunkowe wskazują, że ludzki mózg waży średnio 1.5kg i jest wielkości małego kalafiora. Warto jednak podkreślić, że waga i wymiary mózgu choć bywają różne – nie mają żadnego wpływu na poziom inteligencji.
Współpraca to podstawa
Zapewne pamiętasz z lekcji, że mózg zbudowany jest z dwóch półkul połączonym spoidłem, który umożliwia przepływ informacji pomiędzy nimi. Ale czy pamiętasz, że u każdego człowieka jedna z tych półkul jest dominująca? Np. lewa odpowiada za myślenie analityczne, mowę i racjonalność, a prawa – kreatywność, intuicję i wyobraźnię…
Czy mózg może zachorować?
Skoro nie boli to jak ma chorować – może ktoś zapytać i jest w tym pewna logika, ale niestety – okazuje się, że schorzenia mózgu są zjawiskiem coraz częstszym. Ze statystyk wiemy, że do najczęstszych schorzeń mózgu zaliczamy kolejno: zaburzenia lękowe, migreny, zaburzenia nastroju, uzależnienia oraz udary.
Mózg w liczbach
A na koniec kilka ciekawych liczb!
- 86.000 000 – z tylu neuronów zbudowany jest nasz mózg
- 100.000 – tyle reakcji chemicznych zachodzi w naszym mózgu podczas jednej sekundy
- 430 – to prędkość odmierzona w skali kilometrów na godzinę, z jaką nasz mózg przetwarza informacje
- 50 – tyle procent tłuszczu składa się na mózg i jest on najbardziej tłustym organem w ciele ludzkim
- 23 – tyle watów mocy jest w stanie wygenerować mózg. Tak! To wystarczy, aby zasilić żarówkę!
- 7 – w tyle sekund dociera do mózgu nikotyna. Alkohol potrzebuje nieco więcej czasu, bo około 6 minut