Gdańsk
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w piątek, 10 listopada, na godzinę 11.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży. W programie uroczystości znalazła się również modlitwa, a jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie. Także 10 listopada o godz. 15.00 zostanie podniesiona flaga państwowa na najwyższy w mieście maszt znajdujący się na Górze Gradowej. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, radni miasta Gdańska i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.
Podczas uroczystości będzie można odebrać flagi i kotyliony. Miasto przygotowało 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza. Flagi będzie można odebrać także rozpoczęciem parady w sobotę, 11 listopada o godz. 9.45 na Placu Kobzdeja. W akcji rozdawania flag weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (w piątek i w sobotę), Agnieszka Owczarczak, przewodnicząc Rady Miasta Gdańska (w sobotę) oraz grono miejskich radnych. Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego.
Okolicznościową iluminacją podświetlony zostanie wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu al. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej, plac Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.
Formowanie parady rozpocznie się 11 listopada od godziny 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto aż pod Zieloną Bramę, gdzie zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek. Na zakończenie parady, o godz. 13.15 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz trębacze: Paweł Hulisz i Kamil Kruczkowski. Muzycy wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską.
W niedzielę 12 listopada, o godz. 16.00 do Sali Herbowej Nowego Ratusza na Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. W programie utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego. W najbliższą sobotę na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj. Bezpłatne kursy zaplanowano na trasie Brzeźno – Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 9.30. Tramwaj będzie kursował co ok. 1.5 godz. od 9.30 do 16.30.
Sopot
W sobotę, 11 listopada, obchody otworzy tradycyjna już Parada Niepodległości. Rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych aut organizowanego przez Straż Pożarną. Zbiórka uczestników rowerowej parady o godz. 10.45, za budynkiem straży przy ul. Armii Krajowej 105. Każdy uczestnik dostanie biało-czerwone lampki rowerowe. Kolorowa, patriotyczna kolumna ruszy ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzać będzie w kierunku molo. O godz. 11.30 w muszli koncertowej rozdane zostaną nagrody rowerzystom uczestniczącym w ramach kampanii „Wkręć się w Sopot”.
Warto będzie też ok. godz. 11.30 dołączyć do Poloneza Niepodległości. Przy kościele św. Jerzego przygotują go harcerze, a następnie taneczny korowód zejdzie ul. Bohaterów Monte Cassino do placu Przyjaciół Sopotu. Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 sopocianie i goście będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego.
Podczas rodzinnego festynu dla młodszych sopocian i ich rodziców przygotowano wiele atrakcji: pokazy pojazdów zabytkowych, wozów i sprzętu strażackiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie. Stowarzyszenie Młodzi Artyści z MDK przygotowało na to wydarzenie kotyliony oraz śpiewniki, które będą rozdawane mieszkańcom i gościom. Na głodnych czekać będzie pyszna grochówka.
Zwieńczeniem oficjalnych obchodów będzie msza święta w kościele św. Jerzego o godz. 18.00, po której (o godz. 19.00) nastąpi przemarsz pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki, a tam uroczysty Apel Pamięci, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz defilada. W uroczystościach weźmie udział wojskowa asysta honorowa gdyńskiego garnizonu Marynarki Wojennej RP.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie zaprasza do udziału w Sopockim Biegu Niepodległości, który wystartuje w niedzielę, 12 listopada o godz. 12.00 ze skweru Kuracyjnego. Do wyboru są dwie trasy, krótsza to pętla 4 km, dłuższa stanowi dwukrotność tego dystansu.
Gdynia
Oficjalne obchody związane z obchodami Święta Niepodległości w Gdyni rozpocznie msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Początek o godz. 10.00. Tegoroczne gdyńskie Urodziny Niepodległej uczcimy wielką i radosną paradą mieszkańców, która przejdzie ulicą Świętojańską. Pod pomnikiem Polski Morskiej złożymy hołd bohaterom, którym zawdzięczamy już 105 lat wolnej Polski.
Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie paradne wpłynięcie żaglowca „Dar Młodzieży” do portu macierzystego. Żaglowiec zacumuje tradycyjnie przy Molo Południowym.
Dar Młodzieży wraca po 5 miesiącach niebytności w naszym mieście. Wypływał w maju i udało nam się zgrać razem z miastem Gdynia, że 11 listopada Dar Młodzieży wpłynie do Gdyni – mówi mgr inż. kpt. Ż.W. Dariusz Jellonnek z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Nastąpi to po zakończeniu Marszu Niepodległości, czyli ok. godziny 14:00. Chcemy wykorzystać wejście południowe, żeby było to spektaklem dla mieszkańców i uczestników marszu – podkreśla Dariusz Jellonnek.
Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów oraz instytucji kultury, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na swoją ekspozycję stałą oraz na kolejną edycję eko-akcji „Rosnąca Niepodległość” – odbierz sadzonkę.
W Święto Niepodległości 11 listopada Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza wszystkich do swojej siedziby – wstęp wolny! Tego dnia w Muzeum MW zagoszczą rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Obrony Wybrzeża. Również w sobotę o godz. 16.00 można będzie obejrzeć film animowany przedstawiający front pierwszej wojny światowej. Film stworzony przez szwedzką grupę metalową Sabaton, poświęcony wybranym bohaterom z czasów „Wielkiej Wojny”, która miała zakończyć wszystkie wojny. Bilety dostępne są w cenie 5 zł. Uwaga Ze względu na sceny bitewne z frontu 1WŚ – film nieodpowiedni dla małych dzieci.
Muzeum Emigracji w Gdyni, w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, udostępni odwiedzającym 11 listopada wystawę stałą. Muzeum Emigracji zaprasza również na specjalne oprowadzanie po muzealnych magazynach, zwiedzanie wystawy szlakiem wątków niepodległościowych oraz otwarte warsztaty.
Gdyńskie Centrum Filmowe przez cały dzień będzie wyświetlać cykl „Polskie Filmy”. Zaprezentowane zostaną najnowsze premiery oraz dzieła nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in.: „Chłopi”, „Figurant”, „Zielona granica”, „Kajtek Czarodziej”, „O psie, który jeździł koleją”. Pokazem specjalnym będzie film pt. „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Natomiast Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego zaprasza na koncert „Muzyczna dla Niepodległej”, przygotowany przez uczniów i pedagogów szkoły.
- źródło: UM Gdańsk/UM Sopot/UM Gdynia
- foto główne: Krzysztof Mystkowski KFP/UMS