Dopisała pogoda, dopisali goście specjalni, i wreszcie – sprawdziły się atrakcje, które przyciągnęły zarówno mieszkańców Miasta Neptuna, jak i turystów. I jednych i drugich powitała podczas inauguracji Strefy Społecznej Aleksandra Dulkiewicz.
To dzięki Wam – aktywnym obywatelkom i obywatelom, społeczniczkom i społecznikom – dzisiaj „społecznie” oznacza zupełne coś innego – bez przymusu, dobrowolnie i dla kogoś innego. 4 czerwca to święto aktywnych obywateli. Tych, którzy świadomie swoim czasem, myślą i działaniem chcą zmieniać otaczający nas świat na lepsze – podkreślała prezydent Gdańska.
Strefa Społeczna
Tematyka wydarzenia została zdominowana przez aktualne wydarzenia na Ukrainie oraz aspekt wolności praw człowieka. Ale nie zabrakło również atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Jedną z nich była Strefa Społeczna.
Strefa Społeczna stała się przestrzenią do rozmów o tematach wszelakich. Owa przestrzeń została opanowana przez niemal 100 organizacji pozarządowych z całej Polski. W podzielonym na kilka stref małym miasteczku znalazły się się scena główna, hala debat i namioty tematyczne. Dzięki zagospodarowaniu strefy można było wziąć udział w wielu warsztatach oraz dyskusjach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Andrzej Grabowski, Julia Pietrucha, Jakub Wesołowski, Karolina Korwin-Piotrowska, Henryk Gołębiewski, Piotr Liroy, Halina Mlynkova, Czesław Mozil, Tomasz Sekielski oraz prof. Magdalena Środa.
Debata w ECS
Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata pod hasłem „Czasy przełomów 1989 / 2022”. Wzięli w niej udział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Paweł Kowal, prof. ISP PAN – politolog, historyk, poseł RP, Andrij Sadowy – mer Lwowa i Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka.
Uczestnicy debaty dyskutowali na tematy takie jak – czy napad Putina na Ukrainę jest początkiem upadku jego władzy, co mówi nam wojna w Ukrainie o społeczeństwie obywatelskim oraz jak zabezpieczyć pokój na kontynencie. Wprowadzenie do debaty wygłosił Thomas E. Garrett, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji, międzyrządowej koalicji państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych instytucji. W swojej wypowiedzi szczególnie dużo miejsca poświęcił postaciom Madeleine Albright i Bronisława Geremka.
Sztuka kulinarna
W bibliotece wspomnianego ECS-u właśnie dobiega końca ogólnopolska konferencja naukowa pt. Kuchnia w PRL. Podczas seminarium zaplanowano kilkanaście wykładów, które przyciągnęły wielu słuchaczy np. „Wędliny musi starczyć, niech dopychają chlebem i margaryną”: Gościnność w PRL na podstawie wspomnień; Purée z dżemem, a kasza niedogotowana. Menu w polskich filmach czasów PRL; Stocznia Gdańska karmicielka. Gdzie, jak i co jedli stoczniowcy?; Od pajdy chleba ze smalcem do jednej siódmej jajka – sekrety komunistycznej diety; Krajowe bakalie i parówki z nutrii – kuchnia i gotowanie w warunkach kryzysu lat 80. XX wieku; Schabowy, bigos i fasolka po bretońsku. PRL i mit kuchni staropolskiej.
Inicjatywy kulturalne
Święto Wolności to także szereg inicjatyw kulturalnych. Wczoraj odbył się pokaz filmu “Upadek imperium” i spotkanie z reżyserem Andrzejem Titkowem. Rozmowę z twórcą poprowadziła Anna Maria Mydlarska, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS, reżyserka ponad 50 filmów dokumentalnych. Ponadto w Europejskim Centrum Solidarności zainaugurowano wystawę pt. „Symbole wolności Ukrainy”.
Warto wspomnieć również o żywiołowym koncercie, który odbył się dzień wcześniej w Parku Oruńskim. Około tysiąca osób przyszło do miejscowego amfiteatru, żeby zobaczyć koncert renomowanych wykonawców: Smolika/Keva Foxa i Johna Portera. Andrzej Smolik jest autorem muzyki do klipu kampanii społecznej Gdańsk Miastem Równości, który właśnie na początku piątkowego koncertu w Parku Oruńskim miał swoją premierę.
W galerii Trap znalazło się 35 plansz ukazujących postacie i symbole, związane z dziejami Ukrainy, począwszy od listopada 1989 roku aż do wybuchu wojny 24 lutego. Są na nich pokazane zarówno przełomowe wydarzenia – takie jak uchwalenie Deklaracji Niepodległości Ukrainy, Pomarańczowa Rewolucja, Euromajdan, czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – jak i ważne postacie: bracia Kliczko, Leonid Kadeniuk, pierwszy ukraiński kosmonauta, czy zabity ukraiński dziennikarz Heorhij Gongadze.
W ramach obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich swoją ofertę przygotowały także instytucje kultury. Na przykład w Gdańskiej Galerii Miejskiej mogliśmy i wciąż możemy podziwiać wystawy – Horyzont Zdarzeń autorstwa Joanny Rajkowskiej oraz Ulicę Słabości – Lesi Pczołki.
Nagrody im. Lecha Bądkowskiego
W ramach Święta Wolności poznaliśmy również laureatów nagrody im. Lecha Bądkowskiego, która została przyznana już po raz 22. Tytułową nagrodę ustanowił Paweł Adamowicz w 2001 roku dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów. Nagrody przyznano w następujących kategoriach – organizacja pozarządowa, społecznik oraz darczyńca. Laureatami zostali kolejno – Fundacja METAPOMOC, Liliana Tarasow oraz Andrzej Stelmasiewicz.
Autor zdjęcia głównego: Dawid Linkowski/ECS.