Tak będzie wyglądał nowy budynek Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni!

Wysokość – 50 metrów. Liczba pokojów – 100 lokali jedno- i 50 dwuosobowych. Liczba sal wykładowych – 6. Liczba miejsc w audytorium – 70. Koszt budowy – 114,7 mln zł brutto. To parametry kolejnego, futurystycznego projektu architektonicznego, który będzie realizowany na Oksywiu – tym razem dla studentów Akademii Marynarki Wojennej.

Inwestycja na Oksywiu oznacza nowe miejsca hotelowe dla studentów oraz większe zaplecze dydaktyczne. Obiekt powstanie w ciągu 32 miesięcy i zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Akademia Marynarki Wojennej wybrała już generalnego wykonawcę, który zbuduje wielofunkcyjny budynek, zajmie się niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Śmidowicza 69. Powstanie budynku jest  odpowiedzią na bieżące potrzeby AMW, jednej z największych uczelni w regionie, w której z biegiem lat zaczyna brakować sal wykładowych, miejsc noclegowych oraz możliwości żywienia studentów i kadry. 

Multifunkcjonalność i nowoczesność

Parter nowego budynku, który stanie w miejscu przeznaczonego do rozbiórki betonowego boiska, zajmą kuchnia i stołówka z możliwością całodziennego żywienia do 300 osób. Pierwsze piętro zajmie aż 6 sal wykładowych. Zaprojektowano tam również audytorium na 70 osób. Wyższe piętra zajmą pokoje studenckie. Projekt przewiduje budowę aż 100 lokali jedno – i 50 dwuosobowych dla m.in. podchorążych ostatnich roczników i kadry Sił Zbrojnych RP przebywających na kursach specjalistycznych. Sala konferencyjna oraz mesa oficerska znajdą się na ostatnim piętrze. Istniejący obecnie parking zostanie rozbudowany. 

wizualizacja: Kowalski Architekci

Uroczyste wmurowanie

W ciągu 32 miesięcy na Oksywiu stanie 50-metrowy, efektowy, wielofunkcyjny wysokościowiec, za projekt którego odpowiedzialna jest gdyńska pracownia architektoniczna Kowalski Architekci Sp. z o.o. Funkcjonalność obiektu jest szczególnie ważna ze względu na wojskowy profil uczelni. Jej studenci często pochodzą z różnych regionów Polski, a także z innych krajów. Nowy budynek stanie w północno-zachodniej części już istniejącego kompleksu budynków Akademii Marynarki Wojennej, przy ulicy Śmidowicza. Pod budowę wyznaczono działkę wymagającą uporządkowania, na której przez lata znajdowały się m. in. schody terenowe i boisko wykorzystywane jako parking. Oprócz samego budynku w ramach prac powstanie również stacja transformatorowa oraz pełna infrastruktura techniczna. 

Na placu budowy powstającego obiektu odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, z udziałem władz uczelni, wojskowych, przedstawicieli MON oraz Miasta Gdyni. Podpisy pod aktem złożyli Jakub Mykowski, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON oraz rektor – komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.  

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

Globalna firma stworzy ponad 300 nowych miejsc pracy na Pomorzu!

Następny artykuł

Warto mieć własną przystań

powiązane artykuły
Total
0
Share