Tego nie wiesz o radiu! TOP 10 ciekawostek z okazji Światowego Dnia Radia!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia! „World Radio Day” zostało wymyślone w 2010 roku w Hiszpanii. Niespełna rok później święto zostało proklamowane przez UNESCO, a pierwsze obchody tego wyjątkowego dnia przypadły na 13 lutego 2012 roku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek na temat najbardziej czarownego medium. Oto one!

Jak powstało radio?

Samo określenie pochodzi od łacińskiego słowa „radius”, które w tłumaczeniu oznacza „wiązkę” lub „promień”. Za oficjalnego wynalazcę tytułowego medium uznaje się Nikolę Teslę, który opracował konstrukcję cewki wysokonapięciowej, wysyłającej silne fale elektromagnetyczne i zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Rewolucyjny patent był gotowy w 1900 roku.

Patentowe kontrowersje

Geneza powstania urządzenia budzi do dziś mnóstwo kontrowersji, bowiem kilka dni przed opublikowaniem patentu serbsko-amerykańskiego inżyniera – włoski fizyk i konstruktor – Guglielmo Marconi oznajmił otoczeniu, że stworzył radio. Z biegiem dziesięcioleci okazało się jednak, że wynalazek bolończyka powstał bez zgody Tesli na wcześniej opatentowaną cewkę. Spór wynalazców zakończył się w 1943 roku, gdy amerykański sąd przyznał prawa patentowe Tesli.

Nikola Tesla/źródło: Wikimedia Commons

Początki radia nad Wisłą

Inauguracyjna audycja radiowa była nadana z rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. Było to1 lutego 1925 roku. Miała ona miejsce na falach średnich. Audycja miała charakter próbny i była traktowana jako techniczny eksperyment. Z kolei oficjalne powstanie „Polskiego Radia” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest datowane na 18 sierpnia 1925 roku.

Założyciele radia w Polsce

Zygmunt Chamiec, Tadeusz Sułowski, Leopold Skulski, Bolesław Chełmicki, Władysław Heller i Piotr Drzewiecki – to osoby, które są uznawane za założycieli Polskiego Radia. Pierwszym dyrektorem rozgłośni był wspomniany Zygmunt Chamiec – postać będąca organizatorem rodzimej radiofonii. Debiut regularnej emisji Polskiego Radia nastąpił pod batutą Chamca nastąpił 18 kwietnia 1926 roku.

unsplash

Na radiowych falach

Fale radiowe nieodłącznie kojarzą się z tytułowym medium. Innymi słowy są to fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 3 kHz do 3THz. Co ciekawe – mogą mieć one różne rozmiary, jedne z nich swoim rozmiarem mogą przypominać wieżowiec, a inne pozostają wielkości monety. A jak szybko przemieszczają się fale radiowe? Z prędkością światła, czyli w próżni 299,792,458 metrów na sekundę.

Muzyczna rewolucja

Radio to nie tylko audycje informacyjne, publicystyczne oraz reklamy. Wspomniane medium to przede wszystkim muzyka. W przypadku stacji komercyjnych – bazy utworów liczą od 1000 do 5000 piosenek. Współcześnie – owe stacje emitują od 8 do 15 utworów w przeciągu godziny.

unsplash

Mazowiecki maszt radiowy

Gąbin to niewielkie miasteczko na Mazowszu. Co Gąbin ma wspólnego z radiem…? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właśnie w tym mieście znajdował się radiowy maszt o wysokości 646 metrów, co przez 17 lat stanowiło najwyższą konstrukcję stworzoną przez człowieka. Dopiero w roku 1991 maszt uległ zawaleniu, a jego rekord wysokości pobił Burdż Halifa o wysokości 824 metrów.

Radiowa komercjalizacja

Zmiany ustrojowe w Polsce przyczyniły się do powstania wielu komercyjnych stacji radiowych. Pierwszą – większą tego typu rozgłośnią nad Wisłą okazało się Radio Małopolska Fun z Krakowa, czyli dzisiejsze RMF FM. Było to w roku 1990. Po chwili, w Zakopanem pojawiło się Radio Alex, zaś w Węgorzewie – Radio Kormoran. W stolicy z kolei prężnie rozwijało się Radio Gazeta, czyli dzisiejsze Radio ZET.

Brak oznak starzenia

Pomimo rewolucji technologicznej i cyfrowego rozwoju – radio w Polsce się nie starzeje. Raporty statystyczne dowodzą, że dzienny zasięg tytułowego medium wynosi około 72% – w praktyce oznacza to, że każdego dnia to urządzenie uruchamia 3/4 Polaków. W skali tygodnia statystyki te wyglądają jeszcze bardziej imponująco. W ciągu tygodnia radio uruchamia aż 92% Polaków.

unsplash

Podcasty, czyli przedłużenie

Podcast to skutek naturalnego rozwoju mediów internetowych. Sama formuła nawiązuje do audycji radiowych i jeśli szukać początków podcastów – należałoby skupić się właśnie na radiu. Początki podcastingu miały miejsce ponad 20 lat temu, ale prawdziwa popularność owego zjawiska nastąpiła zaledwie kilka lat temu. Podcasty różnią się od audycji radiowych tym, że często są przedsięwzięciem amatorskim. Mimo to – wielu podcasterów prezentuje swoje audycje na falach największych stacji radiowych w Polsce.

Poprzedni artykuł

Fascynujące dzieje najstarszego kościoła w Gdyni

Następny artykuł

Od wózka widłowego po statek kosmiczny. Gdyńskie symulatory podbijają kraj!

powiązane artykuły
Total
0
Share