Ustka: Wyjątkowe sanatorium z ogrodem botanicznym

Unikalne walory klimatyczne i dobrze wyposażona baza lecznicza sprawiają, że Ustka jest świetnym miejscem względem funkcjonowania sanatorium uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowego obiektu.

W usteckim sanatorium przygotowano miejsce dla 70 pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, reumatycznymi, ortopedycznymi czy oddechowymi. Wśród zabiegów rehabilitacyjnych będą m.in.: krioterapia, laseroterapia, gimnastyka i masaże. Z myślą o chorych otwarto też ogród botaniczny, z którego można korzystać przez cały rok. Uroczyste otwarcie sanatorium z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbyło się 29 sierpnia 2022 r.

Jak wygląda sanatorium?

W ramach inwestycji przebudowano I, II i III piętro budynków B i D filii słupskiego szpitala. Roboty budowlane zakończono w grudniu 2021 r. W efekcie remontu powstało Sanatorium Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ustce. W jego skład wchodzą Zakład Przyrodoleczniczy i 70 łóżek rehabilitacyjnych, sanatoryjnych. Na chorych w budynku B czeka 20 jednoosobowych sal z węzłami sanitarnymi, 9 łóżek jest w budynku D (I piętro), a 29 łóżek w budynkach A i D (II piętro). Do dyspozycji pacjentów powstały też m.in. sale: gimnastyczna, hydroterapii, elektroterapii, laseroterapii oraz kriokomora. Ponadto, są gabinety: masażu, lekarskie i zabiegowe. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł.

Sanatorium Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjne to bardzo ważna i potrzebna inwestycja, tym bardziej, że coraz więcej osób m.in. ze względu małą aktywność fizyczną ma problemy z  poruszaniem się – mówił podczas otwarcia obiektu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Cieszę się, że pacjenci z różnymi schorzeniami, nie tylko ortopedycznymi czy reumatologicznymi, będą mogli skorzystać z wielu zabiegów rehabilitacyjnych. Jestem przekonany, że dużym atutem tego miejsca jest też ogród botaniczny, w którym chorzy będą mogli spędzać czas wolny, ciesząc się z otoczenia zieleni, która nie tylko koi wzrok, ale też łagodzi stres – dodał marszałek Struk.

Wyjątkowy ogród botaniczny

Ogród botaniczny, który powstał na terenie Zakładu Przyrodoleczniczego ma ok. 300 mkw. powierzchni. Podczas remontu tej części wykonano m.in.: zadaszenie patio, zagospodarowanie zieleni i wyposażenie w miejsca do siedzenia, spacerowania i leżakowania. Dzięki zmianom powstała przestrzeń przeznaczona na rekreację i rehabilitację w otoczeniu przyjaznego mikroklimatu i zieleni. Co ważne, z ogrodu mogą korzystać osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach, a nawet leżące. Obiekt jest czynny przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Koszt budowy szacowany jest na ponad 4 mln zł.

Ustka posiada wyjątkowe walory klimatyczne, naturalne surowce lecznicze, a także dobrze wyposażoną bazę leczniczą. W sanatorium można leczyć m.in.: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, oddechowe oraz układu nerwowego.

źródło: Portal Samorządu Województwa Pomorskiego

fotka:  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Otwarcie pierwszego w Polsce Radisson RED

Następny artykuł

Duża inwestycja DCT Gdańsk. W tle ekspansja oraz wzrost

powiązane artykuły
Total
0
Share