W-M Specjalna Strefa Ekonomiczna: Kompleksowe wsparcie inwestycji

Czy Warmia i Mazury są atrakcyjne w kontekście inwestycyjnym? Jakie korzyści mogą uzyskać inwestorzy nawiązujący współpracę ze Specjalną Strefą Ekonomiczną? Między innymi na te pytania odpowiedział nam Marcin Tumasz – Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z tego co wiem – ma Pan ogromne doświadczenie związane z bankowością. Zastanawiam się w jaki sposób wykorzystuje Pan to doświadczenie w roli Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Byłem związany z bankowością przez ponad 20 lat. To cenny czas, który pozwolił mi rozwijać kompetencje związane z ekonomią, komunikacją, zarządzaniem oraz strategią biznesową. Praktyczna wiedza z tych obszarów jest bardzo wartościowa w kontekście moich obecnych zadań. Z perspektywy czasu uważam, że kluczową umiejętnością jest komunikacja – potrzebna w każdej branży, ale szczególnie ważna w otoczeniu biznesowym, gdzie trzeba balansować między formalnym językiem a zrozumiałością przekazu. To spore wyzwanie, ale komunikacyjna elastyczność pozwala mi sprawniej działać i współpracować z inwestorami, samorządowcami i partnerami z różnych branż.

Klienci bankowi zmienili się w inwestorów, samorządowców, prawników i marketingowców…

Między innymi właśnie dlatego wspomniałem o komunikacyjnej elastyczności. W ramach działań Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej współpracujemy z przedsiębiorcami z różnych stron Polski i Europy, podejmujemy wspólne inicjatywy z przedstawicielami lokalnych władz, a także spotykamy się z ekspertami z różnych branż. W takim środowisku sztuka wypracowywania kompromisów, umiejętność uzyskiwania informacji zwrotnych i kreowanie zewnętrznych – spójnych przekazów to podstawa. Równie ważna jest komunikacja wewnętrzna, która bezpośrednio wpływa na efektywność naszych działań.

Pytam o to nie bez przyczyny. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko wsparcie w procesie inwestycyjnym, ale także obfity pakiet rozmaitych szkoleń. W dobie szkoleń komunikacja również ma duże znaczenie.

Cieszę się, że o to Pan pyta, bo poszerzanie zakresu szkoleń to jeden z naszych priorytetów. Dotychczas skupialiśmy się na szkoleniach twardych – głównie z obszarów prawa pracy czy prawa podatkowego. Przepisy ulegają dynamicznym zmianom, a przedsiębiorcy gubią się w ich gąszczu. Zależy nam na tym, aby byli na bieżąco z tymi zmianami. Szkolenia są najczęściej prowadzone w formie webinarów, a ich zakres tematyczny będzie poszerzony. Niebawem spotykamy się z przedstawicielami Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSE – jednym z wątków, który zamierzamy omówić są propozycje nowych tematów szkoleniowych. Praktyczna wiedza naszych partnerów stanowi wartościową inspirację, którą zamierzamy się dzielić.

A skoro o dzieleniu mowa – chciałbym, aby podzielił się Pan z potencjalnymi inwestorami charakterystyką gospodarczego ekosystemu Warmii i Mazur.

Zacznę od tego, że ograniczanie działań naszej organizacji wyłącznie do obszaru Warmii i Mazur może być mylące. Obszar naszych działań jest szerszy i obejmuje również północną część Mazowsza. W obu tych regionach mamy do czynienia ze zwiększonym ruchem inwestycyjnym. Na Warmii i Mazurach, obok tradycyjnych sektorów jak przemysł rolno-spożywczy i drzewny, rozwija się także nowoczesny przemysł związany między innymi z elektrotechniką oraz informatyką. Rośnie siłę także przemysł medyczny, co związane jest z rozwojem turystyki zdrowotnej, jak i całego sektora związanego z technologiami czy usługami medycznymi i okołomedycznymi, które wpisują się w nową inteligentną specjalizacją województwa – Zdrowe życie. Region oferuje również wyjątkowy klimat sprzyjający filozofii „work-life balance,” co przyciąga przedsiębiorców ze Skandynawii, którzy cenią te aspekty.

Edukacja skorelowana z aktualnymi potrzebami biznesu to dziś wyzwanie stojące przed każdym regionem. Kształcenie kadr niezbędnych na współczesnym rynku pracy znacząco przyczyni się do gospodarczego rozwoju.

Marcin Tumasz – Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Dla inwestorów kluczowy pozostaje jednak aspekt logistyczny. No i delikatnie rzecz ujmując – nie jest on atutem regionu…

Zgadzam się z Panem, mamy w tej kwestii sporo do zrobienia, ale trzeba również podkreślić, że region notuje duże postępy. Najbliższe lata będą decydujące – w przyszłym roku zakończy się realizacja kolejnego etapu drogi ekspresowej nr 7 między Płońskiem a Czosnowem. Rozpocznie się budowa kolejnych odcinków S16 na wschód od Olsztyna. Droga ta, to kręgosłup gospodarczy Warmii i Mazur. Ponadto trwają prace nad wytyczeniem jej dalszego przedłużenia do Ełku, czy też prace związane z wyborem wariantu przebiegu drogi S5 łączącej nasz region z A1 i dalej także z A2. Także władze samorządowe województwa inwestują obecnie sporo środków w modernizację sieci dróg wojewódzkich, będących uzupełnieniem sieci dróg krajowych. Trwają również prace związane z modernizacją linii kolejowych. Nie wolno także zapomnieć, iż nasz region dysponuje już własnym lotniskiem, przy którym powstaje prawie 100 ha uzbrojonych terenów czekających na inwestorów, mogących skorzystać także z naszych ulg inwestycyjnych. Jestem przekonany, że zakończenie tych wszystkich wymienionych inwestycji spowoduje, że staniemy się jednym z atrakcyjniejszych regionów do inwestowania w Polsce, a nawet w Europie.

Poprawa logistyki to jedno z wyzwań. Jakie inne wyzwania uważa Pan za kluczowe w celu przyciągnięcia atrakcyjnych inwestorów?

Z pewnością rozwój ośrodków badawczych oraz szkolnictwa. Edukacja skorelowana z aktualnymi potrzebami biznesu to dziś wyzwanie stojące przed każdym regionem. Kształcenie kadr niezbędnych na współczesnym rynku pracy znacząco przyczyni się do gospodarczego rozwoju. Równie istotna jest promocja gospodarcza – powinniśmy eksponować nasze atuty i skutecznie docierać z nimi do inwestorów z określonych branż.

Wspomniał Pan o ofercie skierowanej do konkretnych branż. A co z wielkością przedsiębiorstw? Czy jest to dla Was rodzaj kryterium?

Wielu przedsiębiorców funkcjonuje w mylnym przeświadczeniu, wsparcie specjalnych stref ekonomicznych skierowane jest wyłącznie do dużych firm. Tymczasem szczególnie zależy nam na wspieraniu sektora MŚP, ponieważ to właśnie te firmy mogą liczyć na bardziej preferencyjne warunki niż duże przedsiębiorstwa. Korzystając z naszego wsparcia, mikro i mały przedsiębiorca na Warmii i Mazurach może uzyskać nawet 70% ulgi inwestycyjnej, średni – 60%. W przypadku północnej części Mazowsza to odpowiednio 60% i 50%. Natomiast duże firmy maksymalnie mogą zyskać 50% ulgi na Warmii i Mazurach oraz 40% w przypadku Mazowsza. Te liczby pokazują, że dla mniejszych firm wsparcie specjalnych stref ekonomicznych jest szczególnie korzystne. Zależy nam, aby dotrzeć teraz z tymi informacjami do mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Na jakie inne korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy podejmują z Wami współpracę?

Poza kluczowymi korzyściami ekonomicznymi przedsiębiorcy otrzymują nasze wsparcie w kwestiach formalnych i prawnych. Nasz zespół tworzą osoby z bogatym doświadczeniem w tych obszarach, które potrafią krok po kroku prowadzić inwestorów przez kolejne etapy formalnych procedur. Tutaj należy podkreślić, że Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydaje decyzje o wsparciu, jeśli tylko inwestor spełnia określone wymagania formalno-prawne. Wówczas wydajemy decyzję, która uprawnia inwestora do korzystania ze zwolnienia z podatku. Kolejną korzyścią jest nasze wsparcie na poziomie strategicznym. Organizujemy spotkania z naszymi partnerami, zapraszamy przedstawicieli szkół branżowych oraz samorządowców, prezentujemy między innymi tereny inwestycyjne i szczegółowe informacje związane z planami zagospodarowani tych terenów.

Wspomniał Pan o samorządowcach. Jak wyglądają relacje Specjalnej Strefy Ekonomicznej z przedstawicielami lokalnych samorządów?

Staramy się być w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów. Stosunkowo niedawno odbyły się wybory. W urzędach pojawiły się nowe osoby, więc siłą rzeczy wciąż jesteśmy na etapie budowy naszych relacji. Przedstawiciele samorządów doskonale rozumieją, że Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna to silny argument w rozmowach z inwestorami. My z kolei, wystąpiliśmy z propozycją szkoleń dedykowanych pracownikom urzędu, którzy uczestniczą w procesach inwestycyjnych. Chcemy, aby mieli kompleksową wiedzą na temat wsparcia, jakie oferuje W-MSSE.

Na koniec chciałbym, aby opowiedział Pan o celach na nadchodzący rok.

Nie chcę zanudzać czytelników szczegółowymi wykresami, dlatego skupię się na celach strategicznych. Chcemy wejść na wyższy i szerszy poziom promocji naszej marki. Zamierzamy pokazywać potencjał obszarów inwestycyjnych Warmii, Mazur i północnej części Mazowsza. Naszym celem jest dotarcie z ofertą nie tylko do odbiorców lokalnych, lecz także ogólnopolskich i zagranicznych. Równie istotnym zadaniem jest organizacja szkoleń dla samorządów i biznesu – chcemy, by było ich więcej, by były jeszcze bardziej efektywne i by wiedza o naszej Strefie oraz oferowanych korzyściach stała się powszechnie znana.

Poprzedni artykuł

Choinkowe dylematy. Jaki rodzaj świątecznego drzewka wybrać?

Następny artykuł

Mapuj myśli, realizuj cele

powiązane artykuły
Total
0
Share