Linia 666 była linią sezonową na odcinku Dębki-Hel. Z przejazdów korzystali głównie turyści, którzy chcieli wybrać się z Trójmiasta na Półwysep Helski. Trasa dotyczyła przystanków między innymi takich jak: Jurata, Jastarnia, Kuźnica, Chałupy, Władysławowo, Rozewie, Jastrzębia Góra czy Karwia… Charakterystyczny – zielony autobus zainauguruje tę trasę również w tym roku, a mówiąc ściślej – 24 czerwca. Zmianie ulegnie natomiast numer tytułowej linii.
PKS Gdynia w swojej publikacji nie wyjaśnił przyczyn zmiany numeru linii, ale w komentarzach pod tym wpisem mocno zawrzało. Wielu internautów zwraca uwagę na potencjał numeru linii – zdaniem części z nich był to świetny chwyt marketingowy, zaś o samej linii 666, która dotyczy Helu – pisali dziennikarze zagranicznych portali. W okresie wakacyjnym możemy znaleźć w mediach społecznościowych mnóstwo publikacji związanych z tytułowym odcinkiem trasy. Wielu internautów publikuje wówczas zdjęcia z numerem 666 i i nazwą, która kojarzy się ze słowem „hell”. Jednak nie wszystkim ten rodzaj marketingu odpowiada.
Burzliwa dyskusja! KLIKNIJ i czytaj!
Swojego oburzenia numerem linii nie kryli niektórzy przedstawiciele środowisk chrześcijańskich. W 2018 roku zmiany numeru linii domagali się głośno redaktorzy katolickiego portalu fronda.pl. Zdaniem przedstawicieli wspomnianych środowisk – zapis linii szerzył antychrześcijańską propagandę oraz satanizm. Wszystko za sprawą numeru 666, który jest utożsamiany z postacią szatana. A na ile sama geneza numeru linii ma coś wspólnego z zamierzonym działaniem marketingowym czy też propagandowym?
Kilka lat temu zmienialiśmy polski model nazywania swoich linii tylko nazwami końcowych przystanków i zamieniliśmy to na europejski. A że trasy w powiecie puckim mają liczby od 650 do 669 jasne było, że któraś z nich musi jechać do Helu. I tak jakoś wyszło… – tłumaczył kilka lat temu na łamach Dziennika Bałtyckiego jeden z przedstawicieli spółki PKS Gdynia.
foto poglądowe: PKS Gdynia