W weekend Noc Muzeów! Gdzie warto zajrzeć?

Pomorskie instytucje kulturalne jak co roku przygotowały mnóstwo atrakcji związanych z Nocą Muzeów. Gdzie warto się wybrać w najbliższy weekend? Oto krótkie oraz subiektywne zestawienie najciekawszych wydarzeń i ofert kulturalnych!

Trudno w to uwierzyć, ale to już 17 edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Tytułowe przedsięwzięcie trwale zagościło w kalendarzu imprez kulturalnych i nie inaczej jest w tym roku. Ba! Jest nawet znacznie lepiej, bo ostatnie edycje zostały w dużej mierze zdominowane przez pandemię. Trójmiasto z Pomorzem również bierze udział w inicjatywie, a lokalne instytucje przygotowały z tej okazji mnóstwo ciekawych atrakcji. Noc Muzeów potrwa praktycznie przez cały weekend – w tym czasie zwiedzanie oraz udział w różnych przedsięwzięciach będzie bezpłatny lub – jego koszt wyniesie symboliczną złotówkę.  Które miejsca warto odwiedzić? Podpowiadamy! 

Miejsca, wymiary, pokusy… 

A wszystko to łączy szczęśliwa siódemka! Bo to właśnie magia tej liczby jest tegorocznym motywem przewodnim oferty Muzeum Narodowego w Gdańsku. W praktyce oznacza to, że siedem obiektów kulturalnych zostanie otwartych dla zwiedzających. Za ich drzwiami odbędzie się mnóstwo spektakli, koncertów, gier oraz wystaw. Oddział Sztuki Dawnej przyciągnie miłośników gier terenowych, zaś o wrażenia muzyczne zadba Mikołaj Trzaska – koncert będzie nie lada gratką dla fanów trójmiejskiego jazzu. Na drugim biegunie kulturalnym, czyli w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – NOMUS – również rozkosz dla naszych uszu. Tym razem w postaci dwóch nocnych koncertów – Olo Walicki & Jacek Prościński – LIovage, a także występ Gordiy-ego Starukha. Warto zajrzeć również do Oliwy – w miejscowym Oddziale Sztuki Nowoczesnej, który znajduje się w Pałacu Opatów, – muzealna gra terenowa pt. Park Rzeźby. Z kolei oliwski Oddział Etnografii zaprasza na intrygujące warsztaty o nazwie “Bomby z nasionami”. Ale to nie wszystko – dla pasjonatów etno przygotowano również wielokulturową potańcówkę oraz etnogranie. Poza 3miastem również pasjonująco! W Będominie nastanie światłość – to za sprawą wystawy prezentującej historię oświetlenia i gry terenowej “Oświeceni”, która została przygotowana we współpracy z Kaszubskim Parkiem Etnograficznym. Klasyczni koneserzy sztuki powinni obowiązkowo wybrać się do Waplewa Wielkiego – w miejscowym Muzeum Tradycji Szlacheckiej prezentacja odzyskanych obiektów z kolekcji Sierakowskich.  

Miło Cię poznać!  

Ciebie też! I ten jakże pozytywny akcent będzie dominował w Europejskim Centrum Solidarności. To za sprawą rodzinnej gry terenowej w której mogą brać udział dzieci oraz ich rodzice. Gra ma na celu zacieśnienia międzykulturowych więzi – to za sprawą kolejnych etapów scenariusza, które składają się z zadań nawiązujących do różnych kultur i narodowości. I w ten oto familijny sposób będziemy mogli zagłębić się w kulturę gruzińską, ukraińską, litewską, hiszpańską, a nawet włoską. Ciekawą atrakcją wydaje się też być zwiedzanie stałej ścieżki rodzinnej. Przy poszczególnych eksponatach pojawiają się wolontariusze, którzy opowiedzą nam niejedną – pasjonującą historię.  

Na familijny charakter odkrywania kultury stawiają również w Muzeum Sopotu. W ogrodzie obok budynku odbędą się warsztaty twórcze dla całych rodzin, które staną się okazją do zaprojektowania unikalnego obrazu inspirowanego światem fauny oraz flory. Wiele atrakcji czeka także na naszych najmłodszych w zakątku “Muzeum dla dzieci” – zwłaszcza dla dzieci z modowym zacięciem, ponieważ program zdominują warsztaty z projektowania torebek. Ofertę stricte artystyczną przygotowała dla najmłodszych Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. A nieco starsze dzieci, a właściwie już młodzież, – może w tym czasie zwiedzić w mroku zabytkową willę w Goyki3 Art. Inkubator.  

Nocny rejs do przeszłości 

Mamy północną przewagę nad resztą krajowych instytucji, bo możemy wybrać się na nocne zwiedzanie jednostek pływających – i to nie byle jakich! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na pokład kultowego Sołdka i Daru Pomorza. Na Ołowiance czeka na nas również jedna z najciekawszych propozycji muzealnych – wystawa “Truso. Legenda Bałtyku”. Wystawa ukaże bogactwo wyjątkowych znalezisk archeologicznych z IX i X wieku, prezentuje historię niezwykłej osady handlowej z epoki wikingów. Inicjatywa powstała we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. 

Intrygującym wątkiem morskim zdaje się być ORP Błyskawica. W Mieście Morza przygotowano wystawę o nazwie “ORP Błyskawica – Wierny Okręt” – to propozycja od Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przy okazji tej inicjatywy odbędzie się też pokaz pojazdu STAR 660 M2, pokazy składania broni oraz rekonstrukcje grup historycznych: North Regiment, Sojusz, Fort i Obrona Wybrzeża. I najważniejsze… Czy będzie wojskowa grochówka? No pewnie, że będzie! 

Poza aglomeracją również wydarzy się sporo. Do swych progów zapraszają między innymi – Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków i Statków. Oba obiekty znajdują się w Tczewie i wchodzą w skład wspomnianego już NMM w Gdańskiego.  

To zaledwie część atrakcji przewidzianych na najbliższy weekend. Cały program jest dostępny na stronie koordynatora trójmiejskiej części Europejskiej Nocy Muzeów – Instytutu Kultury Miejskiej.  

Poprzedni artykuł

Rosną kontrowersje wokół Parku Oliwskiego. Tym razem chodzi o agawy

Następny artykuł

Męskie Granie 2022. Znamy gdański line-up!

powiązane artykuły
Total
0
Share