Warmia rozwinie prozdrowotną ofertę hotelową

Już w najbliższych latach w Rybakach nad Jeziorem Łańskim powstanie jeden z najbardziej ekologicznych hoteli w Polsce, który zaoferuje między innymi usługi prozdrowotne. Inwestycja wpisze się w specjalizację Warmii i Mazur pod nazwą „Zdrowe życie”.

Ciechocinek, Krynica-Zdrój i Sopot – te miejscowości z pewnością większość Polaków zna z ich uzdrowiskowego charakteru. Przez lata utrwalana legenda i bogata oferta tych kurortów sprawiła, że w ogólnej świadomości wyjazdy regeneracyjne lub rehabilitacyjne powinny się odbywać nad morzem albo w górach, pomijając przy tym Warmię i Mazury. A przecież usługi sanatoryjne i quasi-sanatoryjne zapewniają gości przez cały rok, dzięki czemu ograniczają efekt sezonowości w branży turystycznej. To właśnie z tego powodu władze województwa warmińsko-mazurskiego postawiły na nową specjalizację pod nazwą „Zdrowe życie”, która ma stymulować rozwój regionu.

Długo na efekty włodarze województwa nie musieli czekać, bo właśnie w tę strategię chce się wpisać spółka Projekt Rybaki-Łańsk, która w Rybakach nad Jeziorem Łańskim zbuduje obiekt hotelowy średniej wielkości wraz z zespołem domów, salą konferencyjną, strefą prozdrowotną i spa. To ma być hotel i uzdrowisko w jednym, z ofertą regeneracyjną, profilaktyczną, a także rekreacyjną. Zresztą sama inwestycja ma przypominać teren uzdrowiska, ponieważ na 16,5-hektarowej działce jedynie 10 proc. zostanie zagospodarowanych pod budynki, a reszta będzie dostępna dla gości do spacerowania i odpoczywania. Hotel pomieści maksymalnie 600-700 osób w ok. 350 pokojach. Zgodnie z zapewnieniami inwestora projekt będzie spełniać szereg wysokich wymagań środowiskowych.

Hotel, który powstanie nad Jeziorem Łańskim w Rybakach, nawiąże architektonicznie do warmińskiej tradycji i zostanie wkomponowany w krajobraz. Jego koncepcja jest nastawiona na poszanowanie przyrody. Na terenie kompleksu zostanie wprowadzona m.in. komunikacja elektryczna, która wyeliminuje indywidualny transport spalinowy. Budynki będą efektywne energetycznie, tak aby spełniały wysokie wymagania środowiskowe. Zostaną one wyposażone w system ogrzewania, czerpiący energię z pomp ciepła i gazu, a prąd będzie pozyskiwany m.in. z własnej instalacji fotowoltaicznej – podkreśla Rafał Szczepański, prezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Projekt ma przynieść wiele korzyści zarówno dla gości hotelowych, jak i dla mieszkańców sołectwa. Powstanie w nim co najmniej 100 całorocznych miejsc pracy, wzrosną dochody gminy z tytułu podatków od nieruchomości i innych podatków. Dzięki inwestycji zrealizowany będzie również gazociąg oraz zmodernizowane zostaną: kanalizacja i droga z Rybak i Plusek, omijająca centrum Stawigudy, a także system ogrzewania bloku mieszkalnego w Rybakach.

Oferta prozdrowotna potrzebna od zaraz

Od wielu lat wrasta świadomość społeczna dotycząca ochrony środowiska i dbania o własne zdrowie. Obie te kwestie są ze sobą skorelowane, a wypoczynek na świeżym powietrzu, wśród warmińskiej natury, to element eko-życia. Ale to tylko jedna strona medalu.

Ogromne zapotrzebowanie społeczne na usługi prozdrowotne wynika także z efektów pandemii, starzenia się społeczeństwa oraz niezdrowego trybu życia. Tylko w ostatnim roku lawinowo wzrosła liczba udarów i zawałów, i to u młodych osób – w niektórych województwach skok przypadków wynosi 30 proc. Dlatego chcemy w naszym hotelu oferować usługi medyczne i okołomedyczne. To będą zarówno propozycje związane z profilaktyką, jak i regeneracją. Warmia i jej przyroda, słynąca z pięknych jezior, tras spacerowych oraz czystego powietrza, pozwolą naszym gościom na odpoczynek i odbudowę swojego zdrowia– mówi Rafał Szczepański.

Inwestycja hotelowa rozpocznie się po zakończeniu procedury planistycznej i wydaniu pozwolenia na budowę. Szacuje się, że w przeciągu kilku lat zawitają do niego pierwsi kuracjusze.

Poprzedni artykuł

Renesans, roller-coastery i zabawa dla całej rodziny

Następny artykuł

Warmińska słodycz

powiązane artykuły
Total
0
Share