Są bardzo skuteczne. Gdyby istniały wątpliwości co do najstarszej medycyny w dziejach ludzkości – Światowa Organizacja Zdrowia nigdy by nie uznała owego nurtu za oficjalny. A stało się tak w roku 1979. Od tego momentu ajurweda zyskuje na popularności w skali całego świata. W ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem także nad Wisłą. No dobrze, ale czym jest ajurweda? Hasło brzmi dość egzotycznie. Co oznacza ten enigmatyczny termin? To połączenie słów – „ajus” – życie oraz „veda”, czyli wiedza. Zatem „wiedza o życiu” – choć brzmi dość ogólnikowo – w praktyce opiera się na konkretnych fundamentach, które pozwolą nam poznać indyjską koncepcję od podszewki. Na czym opiera się ajurweda?
Koncepcja żywiołów
Według filozoficznej koncepcji związanej z ajurwedą – wszystko składa się z pięciu żywiołów: eteru, powietrza, ognia, wody oraz ziemi. Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element – siłę życiową. Stanowi ona podstawę ajurwedy oraz jogi. Tego rodzaju energia witalna (prana) wędruje przez subtelne kanały zwane nadis. Owa wędrówka pozwala zachować życie w ciele oraz umyśle. Te dwie sfery są ze sobą nierozerwalne – podobnie jak aspekt zdrowia fizycznego oraz kondycja psychiczna. Z punktu widzenia hinduskiej medycyny wiedza o życiu obejmuje nierozerwalny związek ciała, duszy oraz umysłu. System leczenia opiera się na teorii zachowania równowagi tych sfer. Oznacza to, że mamy do czynienia ze zrównoważonym i holistycznym podejściem do zdrowia.
Ziołolecznictwo, joga, dieta, zabiegi oczyszczające, ćwiczenia fizyczne i praca z emocjami. Tak w skrócie można określić praktyczne podstawy medycyny ajurwedyjskiej. Nurt zapoczątkowany w VII wieku p.n.e. jest nastawiony na profilaktykę. Właśnie dlatego ajurweda cechuje się największą skutecznością w początkowych fazach rozwoju schorzeń. Efektywność nie byłaby możliwa, gdyby nie doskonale rozwinięta diagnostyka oraz wszechstronność leczenia. Metody ajurwedyjskie nie ograniczają się do konkretnego narządu – techniki tej formy medycyny skupiają się na przywróceniu równowagi w organizmie na wszystkich poziomach egzystencji. Tylko w ten sposób mamy możliwość przywrócenia naturalnego przepływu wspomnianej energii witalnej.
Ajurweda w praktyce
Moglibyśmy jeszcze rozwodzić się nad kosmicznym ładem, ale skupmy się na praktycznych sposobach leczenia. W medycynie ajurwedyjskiej kluczowe miejsce zajmuje ziołolecznictwo. Złożone preparaty z azjatyckich ziół stanowią ich mieszanki oraz wyciągi z roślin. Tego rodzaju połączenia cechują się licznymi właściwościami – między innymi przeciwzapalnymi, antyoksydacyjnymi i przeciwdepresyjnymi. Niebanalne kompozycje ziół działają na organizm stymulująco i oczyszczająco. Przeciwdziałają wielu chorobom, a także łagodzą ich przebieg.
Odpowiednią równowagę w przepływie energii zapewnia dieta. Opiera się ona nie tylko na określonym menu, ale także na rytuale spożywania posiłków. Podstawą ajurwedyjskiego jadłospisu jest świeże – nieprzetworzone pożywienie – między innymi surowe owoce, podgotowane warzywa, kiełki, soki, miód, orzechy oraz przyprawy (dużą popularnością cieszy się kurkuma, pieprz oraz cynamon). Ważnym aspektem tytułowej diety jest również wspomniany rytuał spożywania posiłków. Konsumpcja powinna przebiegać w spokojnej i pozytywnej atmosferze, zaś ilość spożytego pokarmu nie powinna przekraczać 30% objętości żołądka. Porcje mieszczące się w dwóch garściach powinny być spożywane w odstępach 3-4 godzin.
Hinduskie spojrzenie na kondycję zdrowotną jawi się nam w kilku obliczach. Tym najpopularniejszym zarówno w Polsce, jak i krajach zachodnich jest masaż ajurwedyjski określany mianem „abhjanga”. To jedna z najstarszych technik łagodzenia bólu i regenerowania tkanek. Podstawowy zabieg polega na aplikowaniu na ciało unikalnych olejków – najważniejszym z nich jest olejek sezamowy, który cechuje się właściwościami leczniczymi i pielęgnacyjnymi. Czymś, co odróżnia masaż ajurwedyjski od klasycznych zabiegów jest fakt, iż mamy tu do czynienia z masażem całego ciała – także głowy, twarzy, dłoni oraz stóp. Warto podkreślić, że poza mechanicznym działaniem na powierzchnię skóry – ważnym wymiarem pozostaje subtelne oddziaływanie na ciało, które wiąże się z ruchem i przepływem energii. W efekcie abhjanga jest masażem relaksacyjnym, prewencyjnym oraz terapeutycznym.