Wioletta Śląska-Zyśk: Warto być zdrowym optymistą

Zarządzanie nowoczesną placówką leczniczą jest nie lada wyzwaniem. Jak sobie radzić z tego rodzaju wyzwaniami w czasach trudnej sytuacji gospodarczej? Między innymi na to pytanie odpowiedziała nam Wioletta Śląska-Zyśk – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Z początkiem czerwca objęła Pani stanowisko dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. Czy wcześniejsze doświadczenie menadżerskie, jak również bogaty dorobek szpitala pulmonologicznego – protoplasty Centrum, pozwalają Pani patrzeć optymistycznie w przyszłość – w obecnej sytuacji gospodarczej?

Oczywiście. Od wielu lat aktywnie uczestniczę w życiu publicznym i gospodarczym Warmii i Mazur. Jestem zahartowanym w boju „lokalsem”. Od początku swojej menadżerskiej drogi zawodowej hołduję zasadzie soft governance zamiast hard government. To buduje dobrą atmosferę współpracy i przynosi lepsze efekty. Ważny jest dla mnie komfort pracy zespołu – by pracownicy mogli realizować cele zawodowe, czuli dumę i satysfakcję.

Stawiałam czoła wielu wyzwaniom na drodze zawodowej. Jako osoba ceniąca sobie profesjonalizm – paradoksalnie – lubię takie sytuacje. Motywują mnie one do działania i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Dziś, kierując świetnym zespołem Centrum, jestem w swoim żywiole. Zaangażowanie w rozwój tej jakże ważnej dla mieszkańców regionu placówki zdrowia pozwala mi patrzeć na jej przyszłość z nomen omen zdrowym optymizmem.

Wioletta Śląska-Zyśk

Porozmawiajmy więc o przyszłości. Kierowanie szpitalem to duże wyzwanie. Jakie priorytety wybrała Pani spośród wielu zadań, które sobie i całemu zespołowi Centrum Pani postawiła?

Lubię pracę nad odpowiedzialnymi projektami o dużym znaczeniu społecznym. Po kilku miesiącach od objęcia stanowiska mam uskrzydlające przekonanie, że jestem liderem oddanej wielkiej sprawie drużyny. To ważne, bo za sukcesem organizacji zawsze stoją ludzie.

Jestem przekonana, że w najbliższych latach podniesiemy i tak już wysoki i doceniany przez środowisko medyczne oraz pacjentów poziom naszej placówki: zarządczo, medycznie, organizacyjnie i finansowo. To przełoży się w jeszcze większym stopniu na jakość usług dla mieszkańców Olsztyna i regionu, co jest oczywiście dla mnie celem nr 1.

Na pierwszym miejscu jest diagnostyka i leczenie chorób układu oddechowego. Ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów płuc. Tu kluczowe są pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Wspólnie z zespołem pracujemy nad poprawą wyniku finansowego Centrum. Z planowanego deficytu prawie 10 milionów udało nam się zmniejszyć stratę do 6,5mln zł. W tak nieprzewidywalnych czasach, przy wszechobecnych podwyżkach szukanie oszczędności i zwiększania przychodów, są tym głównym wyzwaniem. Praca zespołowa przynosi efekty i widzimy o po tych wskaźnikach. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom za zaangażowanie i pomysły.

Poza tym najtrudniejszym zadaniem, finansową stabilnością szpitala – przy zachowaniu najwyższej dbałości o pacjenta – kolejnym są działania edukacyjne i profilaktyczne. Chcemy je zwiększać. Doświadczenia z pandemii utwierdziły mnie w przekonaniu, jak ważne jest zwiększenie dostępności do rehabilitacji pulmonologicznej i ogólnoustrojowej. Pracujemy nad zwiększeniem dostępności poradni specjalistycznych i doposażeniem szpitala.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie

Centrum w Olsztynie wykorzystujące technologie grzewcze ograniczające ślad węglowy powstający w zawiązku z bieżącą działalnością leczniczą i hotelową szpitala. Wielu z pacjentów cierpi na przewlekłe choroby i nowotwory układu oddechowego, na rozwój i zaostrzenia których bezpośredni wpływ ma także skład powierza, którym oddychamy.

Parafrazując ludową mądrość — jesteśmy tym czym oddychamy. Dlatego tak ważna jest solidarna dbałość o jakość powietrza, które tej zimy może być szczególnie złej jakości dla naszego zdrowia. Z tą świadomością stawiamy na szeroką edukację prozdrowotną. Jak pokazują badania, szybka diagnoza i wczesne leczenie umożliwiają powrót do zdrowia, a niejednokrotnie ratują życie.

Obecnie prowadzimy dwa duże programy profilaktyczne z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej dla palaczy i osób narażonych środowiskowo. Opracowaliśmy też cykl wykładów antynikotynowych dla młodzieży i osób dorosłych. Staramy się uświadamiać ryzyka dla zdrowia wynikające z palenia czy smogu. Liczymy na zainteresowanie odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorców, by móc wspólnie budować świadomość ekologiczną mieszkańców Warmii i Mazur. To wyjdzie na zdrowie nam wszystkim. I tego największego skarbu w naszym życiu, czyli właśnie zdrowia, życzę szanownym czytelnikom z całego serca.

Poprzedni artykuł

Sopockie Perły 2022. Do kogo powędrowały nagrody?

Następny artykuł

Prawdziwy American Dream

powiązane artykuły
Total
0
Share