Reprezentanci uczelni, portów i samorządów miast, w których znajdują się nadmorskie uniwersytety, spotkali się, aby rozmawiać o rozwoju współpracy międzynarodowej, jak i regionalnej w ramach swoich instytucji. Wśród nich znalazł się również Gdańsk, który podczas spotkania reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Po pierwszym etapie naszego sojuszu, jako dziewiątka uczelni nadmorskich jesteśmy gotowi podjąć się nowych wyzwań związanych z edukacją wyższą w Europie – rozpoczął spotkanie prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor UG. – W tej kwestii kluczowe będzie podejmowanie i rozwijanie współpracy z miastami i portami. Te obrady to idealna okazja, aby poznać odmienną perspektywę na temat tego, co może być dobre dla sojuszu Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego.
Ta nowa inicjatywa umożliwi społeczności naukowej dzielenie się wiedzą, platformami oraz zasobami, co pozwoli na realizację wspólnych programów nauczania obejmujących różne dziedziny nauki. Jednak to nie koniec korzyści, jakie niesie ze sobą to przedsięwzięcie. Konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego, czyli SEA-EU (European University of the Seas) zapowiada również ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, pracownikami naukowymi oraz badaczami w celu rozwiązywania wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym. Ta wyjątkowa wizja przyszłości została przedstawiona podczas spotkania, które odbyło się w środę, 28 czerwca w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.
Bardzo się cieszę, że Gdańsk i nasza największa uczelnia wyższa, Uniwersytet Gdański, bierze udział w tym wyjątkowym projekcie 9 uczelni z całej Europy – mówił podczas spotkania Piotr Borawski. Łączy nas wspólna misja europejskiego uniwersytetu, łączy nas nadmorskie położenie i świadomość konieczności wykorzystania jego potencjału, zarówno gospodarczego, jak i naukowego, ale łączy nas również wielka świadomość i odpowiedzialność za jego ochronę.
Podczas spotkania przedstawiciele miast i uczelni opowiedzieli o swoich oczekiwaniach i najważniejszych kwestiach, nad którymi chcieliby pracować w ramach grupy. Uczestnicy mówili m.in. o przyciąganiu utalentowanych osób, ustaleniu konkretnych projektów do wspólnej realizacji i tworzeniu miasta przyjaznego studentom.
Reprezentanci miast wspominali także o wyzwaniach, z którymi zmagają się ich urzędy. Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, opowiedział o milionach ton węgla, które w związku z wojną w Ukrainie przypływają obecnie do gdańskiego portu. Przedstawiciel polskiego samorządu, podczas swojego wystąpienia podkreślał, jak ważny jest zrównoważony rozwój w ekonomii. Przypomniał też o kolejnym wyzwaniu, z którym musi zmierzyć się miasto, czyli masowym transporcie ukraińskiego zboża.
Jakie są cele SEA EU?
Scalona w konsorcjum społeczność naukowa będzie dzielić się wiedzą, platformami oraz zasobami w celu realizacji wspólnych programów nauczania lub modułów obejmujących różne dyscypliny. Dla wszystkich członków oznacza to także ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, pracownikami naukowymi oraz badaczami w celu znalezienia rozwiązań wyzwań zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Europejski Uniwersytet Nadmorski dąży również do zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie najwyższej jakości kształcenia i badań naukowych na studiach wyższych. Stawia na rozwijanie nowych form współpracy, mających na celu konsolidację oraz rozszerzenie działalności uczelni wchodzących w skład konsorcjum. Ze względu na kulturowe i gospodarcze tradycje związane z morzem, strategiczne znaczenie dla gospodarek 9 regionów ma sektor morski. Stanowi on główne cele edukacji i badań naukowych.
Najprościej mówiąc SEA-EU jest częścią największego programu edukacyjnego w Europie, który tworzy nowy wymiar szkolnictwa wyższego – mówiła dr hab. Anna Maria Jurkowskiej-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. UG. – Naszą wizją jest stworzenie międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego, który będzie wzmacniał współpracę naukową i dydaktyczną, a także wspierał innowacje oraz transfer wiedzy.
Jaką perspektywę da poszerzenie sojuszu o nowe uczelnie z innych krajów?
W związku z ogłoszeniem konkursu na poszerzenie istniejących sojuszy w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, do konsorcjum dołączyli nowi partnerzy z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Nord w Bodo.
Wzmocnienie równowagi geograficznej sprawi, że SEA-EU 2.0 obejmie swoim zasięgiem prawie wszystkie morza i oceany, które tworzą północne, zachodnie i południowe fasady kontynentu europejskiego: Morze Bałtyckie, Morze Norweskie, Morze Tyreńskie, Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Adriatyckie. Co najważniejsze, zrównoważony rozwój i sektor morski nadal będą głównymi celami edukacji i badań naukowych partnerów.
– Dzięki poszerzeniu sojuszu o nowe uczelnie partnerskie zwiększymy atrakcyjność oferty edukacyjnej i kulturowej SEA-EU – mówiła dr hab. Anna Maria Jurkowskiej-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. UG. – Będzie to nie tylko okazją do realizowania wyjazdów i badań naukowych w nowych miejscach, ale także szansą na zapoznanie się z dobrymi praktykami na Uniwersytecie w Neapolu, Algarve oraz Bodo. Wierzymy, że nasi nowi partnerzy wniosą do konsorcjum wiele nowych pomysłów i rozwiązań, które przybliżą nas do realizacji idei interdyscyplinarnego i międzynarodowego Uniwersytetu Europejskiego.
Jakie możliwości dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego niesie udział uczelni w sojuszu?
Wiele z inicjatyw SEA-EU odbywa się pod hasłem zrównoważonego rozwoju, uwzględnia wartości europejskie, zachęca do ścisłej współpracy zespołowej studentów i naukowców. Ponadto studenci mają możliwość uczestniczenia w międzynarodowej wymianie, a co za tym idzie poznania kultur i języków. Jest to okazja do poszerzania horyzontów zawodowych i stworzenia sieci kontaktów naukowych, w tym aplikowania na staże i wolontariaty zagraniczne. Studenci ze wszystkich krajów bardzo chętnie uczestniczą w wielu inicjatywach sportowych, czy kulturalnych. Jednym z takich wydarzeń jest biegowa impreza integracyjna „La Solidaire De Brest”.
To była nie tylko wspaniała integracja studentów i pracowników UG, ale także doskonała współpraca w ramach Uniwersytetu Europejskiego – mówiła dr hab. Anna Maria Jurkowskiej-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. UG. – W akcji udział wzięło aż 256 studentów oraz pracowników Uniwersytetu Gdańskiego pokonując łącznie dystans 3082 km, czyli 69% całego wyniku osiągniętego przez wszystkie uczelnie SEA-EU. To najlepszy wynik wśród wszystkich uczelni zaangażowanych w projekt. Na 400 uczestników, aż 256 reprezentowało UG. Wynik cieszy tym bardziej, że pokonany dystans pozwolił na zdobycie 3082 euro na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
SEA-EU jako Uniwersytet Europejski dąży do stworzenia dynamicznej przestrzeni, w której wymiana myśli i współpraca będą kluczowymi elementami naukowego postępu. Kampus będzie stanowił centralny punkt dla wszystkich członków społeczności akademickiej, oferując zaawansowane udogodnienia, które pobudzą interakcję i współpracę między studentami, doktorantami, pracownikami naukowymi oraz badaczami.
Jednym z głównych celów SEA-EU jest integracja różnych dziedzin nauki, umożliwiając tworzenie wspólnych programów nauczania lub modułów obejmujących różnorodne dyscypliny. Studenci będą mieli możliwość zgłębiania wiedzy z różnych perspektyw, co pozwoli im na rozwinięcie interdyscyplinarnych umiejętności i spojrzenie na świat z nowej, holistycznej perspektywy. Uniwersytet Europejski nie zamierza ograniczać się tylko do współpracy wewnętrznej. Dla wszystkich członków społeczności naukowej oznacza to również ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, pracownikami naukowymi oraz badaczami. Ten zintegrowany model współpracy pomoże w rozwiązaniu wyzwań zrównoważonego rozwoju gospodarczego, tworząc synergiczne połączenie nauki i praktyki, które przyspieszy postęp i innowacje.
źródło: UM Gdańsk