Wybory Samorządowe 2024. Znamy pierwsze rozstrzygnięcia na Pomorzu, Warmii i Mazurach!

Z PKW spływają pierwsze oficjalne rezultaty wczorajszych wyborów samorządowych. Przyjrzeliśmy się wynikom z największych warmińsko-mazurskich i pomorskich miast. W wielu z nich sprawdziły się przedwyborcze prognozy, ale były też takie w których doszło do niemałej sensacji.

Elbląg:

Na pierwszy ogień idzie Elbląg, a tam – Michał Missan z KO wygrywa pierwszą turę wyborów z poparciem na poziomie 43.36%. W drugiej turze zmierzy się z z Andrzejem Śliwą (PiS), który uzyskał wynik 34.68%.

Olsztyn:

W drugiej turze wyborów na prezydenta Olsztyna znaleźli się Robert Szewczyk z Koalicji Obywatelskiej (32.28%) oraz Czesław Małkowski z KWW Czesława Małkowskiego (21.16%). Na kolejnych lokatach uplasowali się Grzegorz Smoliński (PiS) z wynikiem 15% i znany siatkarz – Marcin Możdżonek (14%).

Ostróda:

Dogrywka nie tylko w Olsztynie, ale i w Ostródzie. W drugiej turze powalczą o głosy Rafał Dąbrowski (34.17%) z KWW Rafała Dąbrowskiego i Ryszard Kowalski z Koalicji Obywatelskiej (14.26%).

Ełk:

W Ełku bez zmian. Tomasz Andrukiewicz po raz piąty zwycięża w wyścigu o fotel prezydenta wygrywając w pierwszej turze wyborów. Z danych opublikowanych przez PKW możemy wyczytać, iż uzyskał poparcie na poziomie 59.52%.

Lidzbark Warmiński:

W tym przypadku rozstrzygnięcia w walce o fotel burmistrza nastąpiły w pierwszej turze. 63.86% – takim poparciem może pochwalić się dotychczasowy burmistrz – Jacek Wiśniowski, który zwyciężył z Bartłomiejem Zdanowiczem (21.35%).

Pomorskie. Poznaliśmy rozstrzygnięcia!

Gdańsk:

W Gdańsku zgodnie z przypuszczeniami. W wyborach prezydenckich zwycięża Aleksandra Dulkiewicz. Według danych exit pool dotychczasowa prezydent uzyskała 62.3% głosów. Jest to jeden z najlepszych wyników w skali całego kraju. Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Rakowski (PiS), który otrzymał 12.2% głosów.

Gdynia:

Do jednej z największych sensacji w wyborach samorządowych doszło w Gdyni. Z fotelem prezydenta Miasta Morza żegna się Wojciech Szczurek, który uzyskał zaledwie 23.53% poparcia. W drugiej turze wyborów zmierzą się Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog), która zdobyła 34.43% głosów oraz Tadeusz Szemiot (KO) z wynikiem 25.85%.

Sopot:

Z nieoficjalnych danych wynika, że w Sopocie nie będzie dogrywki. Cząstkowe wyniki informują, że Magdalena Czarzyńska-Jachim przekroczyła poziom 59% pokonując głównego rywala w walce o miano prezydenta Sopotu – Jarosława Kempę.

Pruszcz Gdański:

Janusz Wróbel (KWW Janusza Wróbla) już w pierwszej turze zapewnił sobie kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że Wróbla poparło 77.09% głosujących.

Kościerzyna:

W walce o fotel burmistrza Kościerzyny możemy się spodziewać dogrywki. Aktualnie urzędujący burmistrz – Michał Majewski (KWW Moje Miasto) uzyskał 37.95% głosów i spotka się w drugiej turze z Dawidem Jereczkiem (KWW Forum Dialogu Kościerzyna), który uzyskał rezultat na poziomie 45.43%.

Słupsk:

Katarzyna Danilecka-Wojewódzka zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Pawłem Szewczykiem. Dotychczasowa prezydent uzyskała 40.98% poparcia, a jej rywal – przedstawiciel KO może się pochwalić wynikiem 20.42%.

Wejherowo:

Druga tura czeka również Wejherowo. Zmierzy się w niej dotychczasowy prezydent – Krzysztof Hildebrandt (KWW Wolę Wejherowo K. Hildebrandta) oraz Marcin Bulczak z KO. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że panowie uzyskali kolejno następujące rezultaty – 43.53% dla Hildebrandta i 38.98% dla Bulczaka.

Rumia:

63.88% – to rezultat Michała Pasiecznego, który będzie burmistrzem Rumi w kolejnej kadencji. Drugie miejsce zajął Leszek Kierniszkiewicz (Trzecia Droga dla Rumi) z wynikiem 19.47%. Kandydat na stanowisko burmistrza wyprzedził nieznacznie Michała Kryża (16.65%).

Chojnice:

Imponującym wynikiem może się pochwalić Arseniusz Finster na którego głos oddało aż 69.23% chojniczan. Finster, który piastuje to stanowisko od ponad 25 lat wyprzedził Krzysztofa Pestkę (17.53% głosów) oraz Monikę Smól (13.24%).

Malbork:

Zaglądamy do Malborka. W drugiej turze walki o fotel burmistrza zmierzą się Marek Charzewski (KWW Marka Charzewskiego) z wynikiem 39.86% głosów oraz Paweł Dziwosz (KWW Pawła Dziwosza) z 27.45% głosów.

Tczew:

Tu również czeka nas druga tura, w której zmierzą się Łukasz Brządkowski z KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa z wynikiem 47.45%, a także Mirosław Pobłocki – dotychczasowy prezydent z KW Porozumienie Na Plus z rezultatem w pierwszej turze – 28.75%.

Poprzedni artykuł

Trójmiejski klub piłkarski ma nowego właściciela!

Następny artykuł

Startuje program Praca dla Seniorek i Seniorów. Znamy szczegóły!

powiązane artykuły
Total
0
Share